ظرفیت‌های رها شده گردشگری لرستان/ "ونایی" در تصرف سفره خانه‌های بدون مجوز

شناسه خبر : ۱۹۵۲۰ یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۰

ونایی بروجرد یکی از مناطق گردشگری این شهرستان است که روزانه بین 10 تا 15 هزار نفر به این روستا سفر کرده و از طبیعت بکر و بی نظیر آن استفاده می‌کنند.

به گزارش سفیر افلاک، ونایی تا چندی پیش یکی از روستاهای هدف گردشگری استان لرستان بود که با پیگیری‌های فراوان این روستا به شهر تبدیل شد، ونایی در 17 کیلومتری بروجرد قرار دارد و به دلیل آب‌وهوای بی‌نظیر، رودهای پر آب، درختان بسیار، یکی از مناطق گردشگری بروجرد بوده که در ایام مختلف سال پذیرای مسافران و گردشگران است.

 

بسیاری از مسافران در ایام نوروز و تابستان در سفر به بروجرد حتماً به ونایی هم‌ سفرکرده و خاطرات خود را با طبیعت بکر این منطقه در قاب دوربین‌هایشان ثبت می‌کنند اما متأسفانه باوجود تبدیل‌شدن روستا به شهر، ولی مشکلات همچنان در این منطقه درجا می‌زند.

 

Image result for ‫ونایی بازتاب بروجرد‬‎

 

ونایی در ایام تابستان و روزهای گرم بیشتر از همه ایام سال پذیرای مسافران و شهروندان بروجردی است اما به نظر می‌رسد به دلیل عدم نظارت و فراهم نشدن امکانات و زیرساخت‌های لازم، از این منطقه گردشگری غفلت شده درحالی‌که می‌توان با کمی توجه و رفع مشکلات در این منطقه شرایط را برای جذب بیشتر مسافر و گردشگر فراهم کرد.

 

یکی از مشکلات در این منطقه راه دسترسی است، مسیر ونایی از جاده دانشگاه می‌گذرد، این جاده بسیار باریک و پیچ‌های تند و خطرناکی دارد که باگذشت سال‌های سال و برگزاری جلسات مختلف اما متأسفانه خطر در این جاده فریاد می‌زند.

 

 

Image result for ‫ونایی بازتاب بروجرد‬‎

 

گرچه تاکنون وعده‌هایی برای رفع مشکل این جاده داده‌شده اما عملاً اقدامی صورت نگرفته درحالی‌که یکی از شرایط جذب گردشگر به مناطق گردشگری، ایجاد شرایط و زیرساخت‌های لازم است.

 

سفره‌خانه‌های سنتی غیرمجاز در ونایی یکی دیگر از مشکلاتی است که به دلیل عدم نظارت‌ها روزبه‌روز با معضلاتی روبه‌رو می‌شود، البته نباید منکر این شد که ونایی ظرفیت و استعداد لازم برای اشتغال را دارد و با ایجاد سفره‌خانه‌های مجاز می‌توان شرایط را برای اشتغال جوانان فراهم کرد اما غفلت مسئولان سبب شده تا بعد از گذشت سال‌ها سفره‌خانه‌های سنتی بدون نظارت در این منطقه فعالیت کنند.

 

 Image result for ‫ونایی بازتاب بروجرد‬‎

 

این در حالیست که روزبه‌روز بر تعداد سفره‌خانه‌ها و آلاچیق‌های این منطقه اضافه می‌شود و اکنون بیش از 30 سفره‌خانه در این منطقه فعال بوده که تعداد اندکی دارای مجوز هستند و بی‌توجهی مسئولان به این امر سبب شده تا روند صدور مجوز این سفره‌خانه‌ها به کلافی سردرگم تبدیل شود.

 

در تعطیلات آخر هفته بسیاری از خانواده‌های بروجردی و گردشگران به این منطقه سفر می‌کنند اما قیمت‌های مختلف آلاچیق‌ها، نبود پارکینگ، ترافیک، جاده نامناسب و عدم نظافت از مهم‌ترین مشکلات این منطقه است که گویا رفع این مشکلات در اولویت کاری مسئولان نیست.

 

 

مقداد صارمی بخشدار اشترینان در گفت‌وگو با سفیر افلاک اظهار داشت: چند ماهی از تبدیل روستای ونایی به شهر می‌گذرد و از همان ابتدا تلاش برای رفع مشکلات در این منطقه در دستور کار قرارگرفته است.

 

وی با اشاره به فاضلاب رهاشده ونایی افزود: با توجه به اینکه فاضلاب ونایی رهاشده است و وارد رودخانه‌ها و گاها زمین‌های کشاورزی می‌شود، اقداماتی برای رفع این مشکل صورت گرفته و کارهای مطالعاتی آن انجام‌شده تا هر چه سریع‌تر مشکل فاضلاب در این منطقه برطرف شود؛ لکه‌گیری مسیر ونایی از دیگر اولویت‌های این منطقه است چراکه در این مسیر چاله‌هایی وجود دارد که‌ترمیم آن‌ها ضروری است.

 

 

بخشدار اشترینان با اشاره به سفره‌خانه‌های این منطقه عنوان کرد: در این منطقه بیش از 30 سفره‌خانه و آلاچیق وجود دارد که بیش از 150 نفر در این سفره‌خانه‌ها مشغول به کارشده‌اند و می‌طلبد اقداماتی برای مجوز دار شدن آن‌ها صورت گیرد.

 

حجت اله یاراحمدی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بروجرد گفت: از مدت‌ها قبل بحث مجوز دار کردن سفره‌خانه‌های سنتی ونایی مطرح‌شده اما صاحبان این سفره‌خانه‌ها اقدام به دریافت مجوز نکرده‌اند البته موانعی هم مانند حریم راه، رودخانه، لوله گاز و منابع طبیعی سبب شده تا صدور مجوز برای آن‌ها با مشکل مواجه شود.

 

Image result for ‫ونایی بازتاب بروجرد‬‎

 

وی بیان کرد: از 30 سفره‌خانه سنتی ونایی بروجرد تنها دو سفره‌خانه موفق به دریافت مجوز شده‌اند و مجوز دار کردن این سفره‌خانه‌ها کار ساده‌ای نیست چراکه همپوشانی حریم‌ها مانعی برای صدور مجوز شده و تا زمانی که این سفره‌خانه‌ها مجوز نگیرند نظارت هم در این منطقه جدی نیست چراکه زمانی نظارت صورت می‌گیرد که مکان‌ها با مجوز فعالیت کنند.

 

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بروجرد  با اشاره به قیمت سفره‌خانه‌ها و آلاچیق‌ها تصریح کرد: در بین خود اهالی منطقه یک تشکلی ایجادشده و یک نرخ نامه را در نظر گرفتند که بر اساس آن عمل کنند.

 

به‌هرحال ساماندهی سفره‌خانه‌های سنتی ونایی بروجرد کار چندان دشواری نیست که سال‌هاست به تعویق می‌افتد، یک‌همتی نیاز دارد تا بالاخره پس از سالیان سال این مشکل برطرف شود و با نگاه ویژه به ونایی که به شهر تبدیل‌شده، شرایط و امکانات شهری هم در این منطقه فراهم شود.

 

telegram safireaflak