مدیرکل میراث فرهنگی لرستان خبر داد:

کشف بخشی از جمجمه انسان هوشمند در غار کلدر خرم‌آباد

شناسه خبر : ۱۹۲۸۸ سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۷

مدیرکل میراث فرهنگی لرستان گفت: بخشی از جمجمه انسان در غار کلدر خرم‌آباد کشف شد که با توجه به قدمت بالای شواهد فرهنگی به‌دست‌آمده از لایه‌های پارینه‌سنگی جدید غار کلدر، این داده یکی از نادرترین کشفیات در غرب قاره آسیا محسوب می‌شود.

به گزارش سفیر افلاک، سید امین قاسمی ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بخشی از جمجمه انسان هموساپین(هوشمند) در غار کلدر خرم‌آباد کشف شد که با توجه به قدمت بالای شواهد فرهنگی به‌دست‌آمده از لایه‌های پارینه‌سنگی جدید غار کلدر که هم‌اکنون عنوان قدیمی‌ترین محوطه پارینه‌سنگی جدید ایران را به خود اختصاص داده است، این داده یکی از نادرترین کشفیات در غرب قاره آسیا محسوب می‌شود؛ این یافته فرهنگی می‌تواند بخشی از حلقه مفقوده زنجیره تکامل بشر و مسیرهای مهاجرتی انسان‌های هوشمند از قاره آفریقا به آسیا، جنوب غرب آسیا، منطقه اوراسیا و نهایتاً رسیدن اولین گونه‌ها به قاره اروپا را پوشش داده و به‌عنوان یک کشف مهم در مطالعات پارینه‌سنگی دنیا قلمداد شود.

 

وی افزود: این اداره کل در حال انجام پیگیری‌های لازم جهت ادامه انجام کاوش و ثبت جهانی غارهای تاریخی استان است و جذب سرمایه‌گذار به‌منظور تبدیل این غار و منطقه کلدر به سایت موزه از دیگر برنامه‌های این سازمان میراث فرهنگی به‌منظور توسعه گردشگری استان است. 

 

بازگیر سرپرست هیئت کاوش غار کلدر نیز در این راستا بیان کرد: گونه شناسی مقدماتی تکه استخوان مذکور توسط دیرین‌شناس سرشناس هلندی، پروفسور جان وندرماد انجام‌گرفته و مطالعات دقیق و جزئیات بیشتر در این خصوص پس از انجام تاریخ‌نگاری مطلق و مطالعه این داده توسط متخصصین آناتومی انسان، علوم ژنتیکی و... اطلاع‌رسانی خواهد شد.

 

زهرا بهاروند معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری لرستان بابیان اینکه فصل سوم کاوش باستان‌شناختی غار کلدر با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام‌شده است تصریح کرد: کاوش باستان‌شناختی این فصل غار کلدر هم‌اکنون به اتمام رسیده و اعضای هیئت در حال انجام امور تاریخ‌نگاری لایه‌های پارینه‌سنگی جدید و میانه این غار با استفاده از روش‌های ترمولومینسانس و او. اس .ال هستند.

telegram safireaflak