واکنش نماینده مجلس درخصوص جاده سازی در حریم دریاچه گهر؛

تغییر در وضع موجود دریاچه گهر، آن را از ثبت جهانی خارج می‌کند

شناسه خبر : ۱۵۶۸۰ یکشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۲۴

نماینده مردم ازنا و دورود در مجلس گفت: هر گونه تغییر در وضع موجود اشترانکوه، دریاچه گهر و محیط پیرامون آن، دریاچه را از ثبت جهانی خارج می‌کند.

به گزارش سفیر افلاک ، مجید کیانپور در رابطه با جاده سازی و احداث سازه در منطقه حفاظت شده دریاچه گهر اظهار داشت: هر گونه تغییر در وضع موجود اشترانکوه، دریاچه گهر و محیط پیرامون آن، دریاچه را از ثبت جهانی خارج می‌کند پس از هرگونه سازه و ساختمانی که بخواهد در آنجا احداث شود باید جلوگیری کرد.

 

وی افزود: اگر بگویند ساختمان‌هایی در این منطقه نیاز است که باید گفت اکنون ساختمان موجود است و می‌توان آنها به نوعی مرمت کرد اما نباید به این بهانه ساختمان جدید احداث شود.

 

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس با اشاره به پی کنی و انتخاب پیمانکار در گهر عنوان کرد: وضعیت فیزیکی منطقه را نباید به هم بزنند چرا که زیبایی گهر به همین است که راه تردد وسیله نقلیه در آن وجود ندارد و اگر وجود داشته باشد سریعا دچار تخریب می‌شود و شرایط خودش را از دست می‌دهد.

 

وی بیان کرد: از هر طرف و قسمتی که بخواهد جاده‌ای به گهر کشیده شود مخالف 100 درصد هستیم و باید محیط زیست منابع طبیعی واقعا از جاده کشی جلوگیری کنند و اجازه ندهند این اتفاق بی‌افتد.

 

کیانپور گفت: حتی اگر می‌گویند جاده برای عشایر است باید گفت عشایر نیز خودشان به این راضی نمی‌شوند که چنین اتفاقی بی‌افتد و بخواهد محیط منطقه به بهانه جاده تخریب شود.

 

وی تصریح کرد: برخی می‌گویند جاده مالرو است و لاشه برداری می‌کنیم اما لاشه برداری هر 10 یا 15 سال یکبار است نه اینکه هر سال کار انجام شود! دریاچه گهر مختص به شهر خاص و استان لرستان نیست بلکه یک سرمایه ملی است و همه وظیفه داریم از آن حمایت و حراست کنیم.

 

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس اظهارداشت: کسانی که می‌گویند هیچ اقدامی در گهر انجام نشده ما خیلی خوشحال می‌شویم اکه اقدامی انجام نشده باشد اما در واقع شواهد چیز دیگری را نشان می‌دهد؛ آن ارگانی که پیمانکار انتخاب کرده و قبلا در منطقه مستقر شده است پیامی دارد، پس اگر چیزی نباشد ما که حرفی نداریم و کسی دنبال پیگیری نیست اما وقتی می‌بینیم مشکلی هست پیگیری ایجاد می‌شود.

 

کیانپور حفاظت و حراست از دریاچه گهر را مطالبه عمومی مردم شهرستان دورود و ازنا و استان لرستان دانست و عنوان کرد: تشکل‌های مردم نهاد از هر گونه عملکردی که سبب شود محیط پیرامونی دریاچه گهر و اشترانکوه دستخوش تغییر شود جلوگیری کنند.

 

telegram safireaflak