از نگرانی فعالان زیست‌محیطی تا پاسخ مسئولان؛

تکذیب هر گونه جاده‌سازی به سمت دریاچه گهر/ نگین اشترانکوه مراقبت ویژه می‌خواهد

شناسه خبر : ۱۵۵۷۸ یکشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۵۰

مسئولان استان هر گونه جاده‌سازی به سمت دریاچه گهر را تکذیب کرده و اعلام می‌کنند که جاده کنونی از سمت الیگودرز مال رو و برای عبور و مرور عشایر منطقه از دهه‌های گذشته احداث شده است.

به گزارش سفیر افلاک در سال‌های گذشته شاهد شنیده شدن حرف و حدیث‌های زیادی در مورد وضعیت دریاچه بی نظیر گهر لرستان هستیم.

 

به نحوی که بسیاری از فعالان زیست‌محیطی معتقدند که این دریاچه اکنون در معرض خطرات زیادی قرار داشته و در صورتی که برنامه اصولی و بلندمدتی برای حفاظت و حراست از این میراث گرانب‌های خدادادی وجود نداشته باشد شاهد اتفاقات بدی در این راستا خواهیم بود.

 

 از سوی دیگر مسئولان نیز معتقدند که باید برنامه‌ریزی اصولی در مورد حفاظت از این دریاچه بی‌نظیر که در قلب اشترانکوه واقع شده وجود داشته باشد کمااینکه اقداماتی نیز در این عرصه اتفاق افتاده است.

 

در طول سالیان دراز گذشته تاکنون موضوع جاده‌سازی و تخریب گهر همواره وجود داشته و با وجود اینکه برخی از فعالان زیست‌محیطی معتقدند که در سال‌های گذشته شاهد احداث جاده جدید از سمت الیگودرز به سوی دریاچه گهر هستیم این موضوع قویا توسط مسئولان استان رد و تکذیب می‌شود.

 

در همین راستا در روزهای گذشته نیز شاهد حضور معاونان استاندار لرستان و جمعی از مدیران کل دستگاه‌های اجرایی در منطقه و رصد وضعیت دریاچه گهر بودیم که ماحصل این موضوع و بازدید میدانی آنها از جاده احداث شده این است که این جاده به عنوان محوری مال رو برای عشایر منطقه بوده و از چندین دهه گذشته تاکنون برای خدمات‌رسانی به عشایر مورد استفاده قرار گرفته است.

 

در نتیجه مسئولان اعلام می‌کنند هیچگونه جاده‌سازی جدید در منطقه اتفاق نیفتاده و حضور ماشین‌آلات راهسازی برای باز کردن بخشی از این جاده مالرو بوده که توسط سیلاب‌ها مسدود شده است.

 

به هر حال اکنون اختلاف نظر جدی در مورد این جاده وجود دارد و با وجود اصرار و پافشاری برخی از فعالان زیست‌محیطی این موضوع قویا توسط مسئولان مربوطه تکذیب می‌شود.

 

با این حال باید بپذیریم دریاچه گهر در معرض تهدیدات جدی قرار داشته که انتظار می‌رود مسئولان استان در راستای حراست از این میراث گرانبها برنامه‌ریزی اصولی و بلندمدتی داشته باشند.

 

 

تکذیب جاده‌سازی به سمت گهر

در این راستا مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست لرستان در گفت‌وگو با فارس، بیان می‌کند: موضوع احداث جاده جدید از سمت الیگودرز به سمت دریاچه گهر به یک امر نخ نما تبدیل شده و هر ساله در فصل گرم سال با اهدافی خاص در فضای مجازی افکار عمومی را مورد آزار قرار می‌دهد.

 

مهرداد فتحی بیرانوند ادامه می‌دهد: متاسفانه در چند سال گذشته این موضوع بارها و بارها توسط افرادی بیان شده که همواره این امر توسط محیط‌زیست تکذیب می‌شود کمااینکه سال گذشته نماینده ویژه سازمان محیط زیست از منطقه بازدید کرده و موضوع جاده‌سازی جدید را تکذیب کردند.

 

وی در ادامه با اشاره به اینکه جاده مورد بحث، یک جاده مالرو و عشایری است، می‌گوید: جاده مذکور یک جاده مالور و عشایری بوده که در دهه‌های گذشته توسط اداره کل امور عشایر لرستان برای خدمات‌رسانی به عشایر منطقه با مجوز محیط‌زیست احداث شده است.

 

 

حضور ماشین‌آلات راهسازی برای بازگشایی قسمت مسدود شده جاده بود

فتحی بیرانوند در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر حضور ماشین‌آلات راه‌سازی در این جاده، توضیح می‌دهد: با توجه به مالرو و عشایری بودن این جاده، در برخی از فصول سال و با تشدید بارندگی‌ها شاهد مسدود شدن قسمت‌هایی از آن هستیم که اداره کل امور عشایر تنها جهت بازگشایی محور عملیاتی را در دستور کار قرار می‌دهد.

 

وی عنوان می‌کند: در نتیجه موضوع جاده‌سازی، تعریض و ادامه یافتن آن به هیچ عنوان صحت ندارد و تکذیب می‌شود.

 

مدیرکل محیط‌زیست لرستان در ادامه معتقد است انتهای این جاده به منطقه عشایری تاپله ختم می‌شود و فاصله این منطقه تا دریاچه گهر 12 کیلومتر بوده و اگر فردی بخواهد از این مسیر به سمت دریاچه گهر پیاده‌روی کند باید چندین ساعت این اقدام را انجام دهد.

 

 

بازید معاونان استاندار از منطقه

فتحی بیرانوند در ادامه اشاره‌ای نیز به حضور معاونان استاندار در منطقه و بررسی وضعیت موجود داشته و می‌گوید: با توجه به نگرانی‌های موجود و دستور اکید استاندار لرستان در روزهای گذشته دو معاون هماهنگی امور عمرانی و اقتصادی استاندار لرستان به همراه مدیران کل سازمان‌های مرتبط با حوزه گردشگری و ژئوتوریسم در منطقه حاضر شدند.

 

وی عنوان می‌کند: در این راستا مسیر عشایری از سمت الیگودرز توسط مسئولان استان مورد بازدید قرار گرفت تا از نزدیک با شرایط منطقه آشنا شوند و در نتیجه آنچه که مشاهده شد این بود که هیچگونه جاده‌سازی جدیدی در منطقه اتفاق نیفتاده است.

 

مدیرکل محیط‌زیست لرستان در ادامه اشاره‌ای نیز به وضعیت دریاچه گهر داشته و ادامه می ‌دهد: دریاچه گهر به عنوان یکی از بی‌نظیرترین آثار طبیعی لرستان به شمار می‌رود که اهمیت آن برای هیچ فردی پوشیده نیست و وظیفه تمامی افراد حراست از این میراث خدادادی است.

 

 

جلسه ویژه رسیدگی به وضعیت دریاچه گهر تشکیل می‌شود

فتحی بیرانوند می افزاید: با توجه به اهمیت این منطقه در نظر داریم در هفته‌های آینده جلسه ویژه‌ای در مورد دریاچه گهر با حضور مدیریت ارشد استان و سایر مسئولان برگزار کرده و در مورد زیرساخت‌ها و سایر موارد تصمیمات لازم اتخاذ شود.

 

جاده مورد انتقاد مال رو و برای عبور و مرور عشایر است

در ادامه معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار لرستان نیز به خبرنگار فارس می‌گوید: با توجه به اینکه هر گونه جاده‌سازی  جدید به سمت دریاچه گهر خطرات بسیار زیادی برای این جاذبه بی نظیر دارد این موضوع به صورت میدانی توسط مسئولان استان مورد بررسی قرار گرفت.

 

 احمد مرادپور ادامه می‌دهد: با توجه به بازدیدهای به عمل آمده از جاده موجود از سمت الیگودرز، مشخص شده که این جاده یک محور مالرو عشایری است که در گذشته برای خدمات‌رسانی و عبور و مرور عشایر منطقه احداث شده است.

 

وی عنوان می‌کند: اکنون چندین گروه از عشایر در این منطقه مستقر بوده و با توجعه به وقوع سیلاب‌ها شاهد قطع شدن این مسیر در چند نقطه بودیم که اکنون امور عشایر در حال اتصال دوباره آن است.

 

معاون استاندار لرستان در ادامه با اشاره به اینکه جاده‌سازی جدیدی در کار نیست و این امر تکذیب می‌شود، می‌افزاید: در روزهای گذشته به همراه چندین تن از مدیران و مسئولان استان از این منطقه بازدید کرده و حتی کل مسیر تا دریاچه گهر را نیز از سمت الیگودرز پیاده‌روی کرده‌ایم در نتیجه موردی در مورد جاده‌سازی جدید به سمت گهر وجود ندارد و این امر تکذیب می‌شود.

 

 

موارد مختلفی دریاچه گهر را تهدید می‌کنند

مرادپور در بخش دیگری از سخنانش بیان می‌کند: متاسفانه اکنون دریاچه گهر را موارد دیگری تهدید می‌کنند و شاهد هستیم که در گذشته اقدامات قابل توجهی در مورد این منطقه انجام نشده و با وجود اینکه محیط‌زیست زیرساخت‌هایی را در منطقه احداث کرده اما باید بپذیریم تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم.

 

وی معتقد است یکی از مهمترین تهدیدات گهر را باید فرسایش کوه‌های اطراف آن دانست که رسوبات موجود باعث پرشدن دریاچه به مرور زمان می‌شود کمااینکه به گفته افراد محلی در گذشته چندین دریاچه دیگر در منطقه وجود داشته که به همین دلیل اکنون اثری از آنها نیست.

 

معاون عمرانی استاندار لرستان بیان می‌کند: باید با در نظر گرفتن تمامی جوانب زیست‌محیطی زیرساخت‌هایی را در منطقه ایجاد کنیم تا میزان تخریب‌ها با کاهش روبرو شود.

 

 

نگین اشترانکوه به مراقبت ویژه نیاز دارد

مرادپور در ادامه با اشاره به اینکه نگین اشترانکوه در شرایط کنونی به مراقبت ویژه نیاز دارد، می‌گوید: مطمئنا با در نظر گرفتن تمامی جوانب در آینده نه چندان دور اقداماتمان را برای حراست و حفاظت از دریاچه گهر آغاز خواهیم کرد.

 

وی معتقد است متاسفانه یکی از مهمترین مشکلات موجود برای حفاظت از جاذبه‌های طبیعی لرستان مشخص نبودن متولیان آنها بوده که در این راستا در نظر داریم با بررسی جوانب مختلف این مشکل را برطرف کرده تا بتوان شرایط را برای حفاظت از آنها مهیا کرد.

 

به هر حال با توجه به مباحث اشاره شده توسط مسئولان لرستان دریاچه گهر با تهدیدات مختلفی روبروست که ما در این گزارش تنها به موضوع احداث جاده جدید به سوی این دریاچه اشاره کرده‌ایم.

 

امید می‌رود مسئولان استان نگاه همه‌جانبه‌ای برای حفاظت از این میراث گرانبهای کم‌نظیر داشته باشند و با در نظر گرفتن تمامی جوانب شرایط را برای ثبت جهانی آن به عنوان یکی از ژئوپارک‌های ایران مهیا کنند.

 

 حال باید دید چه زمانی این آرزوی دیرینه مردم لرستان برای ثبت جهانی آثار طبیعی و تاریخی‌شان محقق می‌شود؟

 

telegram safireaflak