توسعه کاشت گل محمدی در الیگودرز نیازمند حمایت مسئولان

شناسه خبر : ۱۵۵۳۱ سه شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۷

شهرستان الیگودرز با داشتن آب و هوای سرد و شرایط بسیار مساعد و خنک یکی از مناطق تولید گل محمدی در کشور است که سالانه 25 تن گل محمدی در این شهرستان برداشت می شود.

به گزارش سفیر افلاک الیگودرز دارای مزارع فراوان و بزرگ زیرکشت گیاهان مختلف دارویی از جمله گیاه خوشبوی گل محمدی است. گل محمدی از گذشته در طب سنتی مردم منطقه بختیاری الیگودرز لرستان استفاده می شد و از خیلی از مردم منطقه دمنوش گل محمدی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها استفاده می کردند. 

 

گلبرگ‌های گل محمدی را می‌توان به صورت تازه به چای یا آبجوش اضافه کرد و پس از حدود 5 الی 10 دقیقه که دم کشید مصرف کرد. همچنین از این گلبرگ‌های خوشبو می‌توان به عنوان یک چاشنی معطر برای خوراک‌های گوشتی استفاده کرد. 

 

یکی دیگر از موارد مصرف گل محمدی اضافه کردن آن به ماست همراه نعناء خشک و خیار است که در بین مردم مناطق مختلف الیگودرز این نوع مصرف را می‌توان یک میان وعده مقوی خوشمزه و نیرو زا دانست. 

 

مدیر جهاد کشاورزی الیگودرز به ایرنا گفت: سالانه بیش از 25 تن گل محمدی در این شهرستان برداشت می شود. حمیدرضا غلامی در گفت و گو باایرنا افزود: ارزش ریالی این مقدار گل محمدی تولید شده در الیگودرز یک میلیارد و700میلیون ریال است. 

 

وی اظهار کرد: شهرستان الیگودرز با داشتن آب ‌و هوای مناسب و ارتفاع از سطح دریا مستعد کشت و توسعه گیاهان دارویی به‌ویژه گل محمدی است. غلامی با بیان اینکه سرمای شهرستان در کیفیت تولید این محصول تاثیر بسزایی دارد افزود: اسانس خالص گل محمدی تولیدی این شهرستان از کیفیت بالایی برخوردار است.

 

 وی همچنین اظهار داشت: 100 هکتار زمین زیر کشت گل محمدی در شهرستان الیگودرز وجود دارد که نیازمند توسعه و افزایش سظح زیرکشت این محصول هستیم. وی با اشاره به کم هزینه بودن این محصول تولیدی گفت: کشت گل محمدی در شهرستان الیگودرز اشتغال 700 نفر را در پی داشته است. 

 

یک کارشناس کشاورزی نیز گفت:بهترین و مرغوبترین نوع محصول گل محمدی در ارتفاعاتی هم چون شهرستان الیگودرز می روید. 

 

محمدرضا موسوی در گفت و گو با ایرنا افزود: از گل محمدی چندین نوع محصول ارگانیک و مهم تولید می شود که نیازمند توسعه صنایع تبدیلی مدرن این محصول در استان لرستان هستیم. 

 

وی گفت: این محصول در شهرستان الیگودرز به دو نوع دیمی و آبی تولید می شود که نوع آبی بازدهی بهتری و نوع دیمی آن کیفیت بهتری دارد. یکی از کشاورزان گل کار شهرستان که بیش از 20 هکتار از اراضی شیب دار را به این نوع محصول اختصاص داده می گوید این محصول نیازمند فراوری است اما ما فقط می توانیم در شهرستان الیگودرز خام فروشی کنیم که مقرون به صرفه نیست. 

 

علی جهانگیری که از 25 سال قبل در شهر های مختلف کشور تجربه کاشت گل محمدی ر ا داشته است می گوید شهرستان الیگودرز بهترین مکان برای کاشت این محصول است. وی می گوید کاشت این محصول کم هزینه است و بایستی در ابعاد دو متر دریک متر کاشت شود تا بارگیری بهتری داشته باشد و مقرون به صرف باشد. 

 

یک پزشک عمومی نیز در خصوص فواید و خواص فراوان گل محمدی می گوید از جمله مهمترین خواص این گیاه خو شبو و زیبا برطرف کننده سرفه‌های مزمن، درمان دردهای شکمی و مشکلات گوارشی و برطرف کننده التهاب و حساسیت در بدن است. 

 

دکتر مهران کارگر به ایرنا گفت: از روغن گل محمدی می‌توان به عنوان یک ملین برای درمان یبوست مزاج استفاده کرد و بوییدن عطر این گل در درمان افسردگی، رفع غم و اندوه و اضطراب موثر است. 

 

وی اظهار کرد:گل محمدی حاوی ویتامین‌ها و آنتی اکسیدان‌های مفید برای بدن از جمله ویتامین C است و برای درمان مشکلات پوستی از جمله آکنه و برطرف کردن انواع لکه‌های پوستی و چین و چروک می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. 

 

وی گفت: محلول گلاب بدست آمده از این گل به همراه آب، یک اسکراب بسیار مفید برای لایه برداری از پوست، رفع چین و چروک، پاک کردن آرایش و برطرف کردن آلرژی‌های پوستی است. 

 

 این محصول هم اکنون در اغلب مناطق مستعد شهرستان الیگودرز از جمله ارتفاعات حاصلخیز فرسش در شرق لرستان کاشت و تولید می شود.

 

telegram safireaflak