پلدختر،سرزمین تالاب‌های شگفت‌انگیز

شناسه خبر : ۱۴۸۷۵ یکشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۰۵

مجموعه تالاب‌های پلدختر به دلیل زیبایی منحصر به فردشان دل هر بینند‌ه‌ای را جذب می‌کنند و در تعطیلات نوروزی و ایام بهار نیز میزبان گردشگران زیادی هستند.

به گزارش سفیر افلاک در لرستان ۱۳ تالاب وجود دارد که ۱۲ مورد آن در منطقه پلدختر واقع شده است.

 

 مجتمع تالابهای پلدختر با۴۵ هکتار وسعت تقریبا در فاصله مکانی ۱۰ الی ۲۷ کیلومتری جنوب و جنوب غربی شهرستان پلدختر در منطقه کوهستانی قرار گرفته و بعلت نزدیکی با کبیر کوه دارای آب و هوای گرمسیری است و از این رو زمستان های کوتاه و تابستانهای گرم و طولانی دارد.

 

تالاب های مزبور در محیطی از مواد آهکی در روی سفره آب زیر زمینی گسترده‌ای قرار دارند و هیچ نشانه‌ای در ارتباط با تامین آب از طریق رودخانه یا منابع آب‌های سطح الارضی مشاهده نمی‌شود.

 

بنابراین دارای آب شیرین، شفاف و گوارا بوده و بدلیل عدم ارتباط با رودخانه‌ها عاری از هرگونه آلودگی انسانی و صنعتی هستند.

 

 به لحاظ وجود سفره‌های زیر زمینی در این منطقه تالاب‌ها خود جوش بوده و ضمن تغذیه از این سفره‌های زیر زمینی در فصول بارندگی نیز از آب باران مشروب می‌شوند.

ارتفاعات مجاور تالاب‌ها از نوع سنگهای آهکی و سنگلاخی بوده که این امر سبب شده تا پوشش گیاهی از نوع گرامینه است.

 

 با این وجود منطقه مساعدی برای اطراق عشایر است که بعنوان قشلاق از این قسمتها استفاده می‌کنند و براساس مشاهدات عینی تپه ماهورها منطقه مناسبی برای زیست پرندگان نظیر کبک، تیهو، کبوتر، انواع عقابها و دلیجه هستند.

 

 همچنین غالب پرندگان آبزی موجود در این تالاب‌ها چنگر، اگرت بزرگ، اگرت کوچک، فیلوش، چنگر نوک سرخ، خوتکا و آبچلیک پاسرخ بوده که به تناسب فصول متناسب زیست در منطقه مشاهده می‌شود.

 

این تالاب‌ها علاوه بر زیبایی چشمگیرشان زیستگاه خوبی برای جانوران آبزی و پرندگان مهاجر هستند.

 

گردآورنده: عطا حسن‌پور

 

telegram safireaflak