سفیرافلاک گزارش می دهد؛

شاهکارهای طبیعی و تاریخی لرستان +تصاویر

شناسه خبر : ۱۴۷۱۱ شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۲

استان لرستان با داشتن جاذبه های گردشگری متعدد هرساله در ایام بهار و تابستان میزبان خیل عظیم میهمانان داخلی و خارجی است.

به گزارش سفیر افلاک استان لرستان دارای جاذبه های گردشگری متعددی همچون قلعه فلک الاافلاک، دریاچه کیو، آبشار بیشه، آبشار گریت، آبشار نوژیان، آبشار وارک، روستای گردشگری سنگ تراشان، پل تاریخی شکسته، پل تاریخی کشکان، سنگ نبشته، حمام گپ، خانه آخوند ابو و غار یافته و غار دوشه بوده مهیای میزبانی از گردشگران داخلی و خارجی است.

 

قلعه فلک الاافلاک

قلعه «فلک افلاک» یکی از شاهکارهای معماری جهان است که چشم هر بیننده ای  را به تماشای خود وا می دارد بر بلندای تپه ای در مرکز شهر خرم آباد قرار دارد که طبق آمار از پربازدیترین آثار تاریخی گردشگری غرب کشور است.
 

 از ویژگی های شاخص این بنای ارزشمند که قدمت آن به دوره ساسانیان بر می گردد معماری منحصر به فرد و خاص آن است که آن را همچون نگینی در مرکز شهر خرم آباد قرار داده است.

 

 

 
 غار یافته
 
غار یافته (Yafte Cave)یکی از مهمترین و شاخص‌ترین غارهای موجود در لرستان که در فاصله 24 کیلومتری جنوب غربی شهر خرم‌آباد و در دامنه کوه یافته قرار دارد.
 

 

تالاب های پلدختر
 
تالاب های یازده گانه پلدختر با داشتن طبیعت زیبا به عنوان قطعه ای بهشت از آن یاد می کنند که هر ساله در ایام فصل بهار وتعطیلات میزبان گردشگران زیادی از اقصی نقاط کشور می باشد.

 

 

پل های تاریخی لرستان
 
استان لرستان با داشتن بیش از صد پل تاریخی به پایتخت پل‌های تاریخی دنیا معروف است.

 

 

دریاچه گهر

سال هاست كه نگين اشترانكوه و شهرستان دورود پيوندي ناگسستني دارند، اين زيستگاه طبيعي كه در خود، حيوانات و گياهان و درختان ناياب از پلنگ گرفته تا درختان بلوط و شقايق هاي واژگون را جاي داده است ، اوازه ايي دارد به گستره گيتي

 

 

 

قلعه آق بلاغ
 

قلعه آق بلاغ بروجردی یکی از آثار تاریخی شهرستان بروجرد است که این قلعه به جا مانده از دوران قاجار بر روی تپه ای سه هزار ساله واقع شده که همه ساله گردشگران زیادی از این قلعه تاریخی بازدید می کنند.

 

قلعه آق بلاغ بروجرد

 

مقبره‌ زیدبن على (ع)

مقبره‌ زیدبن على (ع) در محله‌اى به همین نام، در غرب مسجد جامع خرم‌آباد و در مرکز بازار روز این شهر واقع شده است.

 

مقبره زید ابن علی خرم اباد

 

آسیاب گاری

آسیاب گاری  (آسیاو گاری) یکی دیگر از آثار تاریخی لرستان است که در جنوب خرم آباد و در محله پشته حسین آباد واقع شده است این اثر مربوط به دوران ساسانی می باشد. ساختمان آسیاب گبری با سنگ های تراش خورده و سنگ قلوه و ساروج بنا شده است.

 

 

غار دوشه

غار دوشه، يکي از غارهاي تاريخي استان لرستان است که در روستاي «کرشوراب» از توابع بخش چگني خرم‌آباد واقع شده و حاوي نقاشي‌ها و کتيبه‌هاي تاريخي متعدد و جالب توجه است.
 

 
 سنگ نبشته خرم آباد 
 

سنگ نبشته یک اثر تاریخی سنگی در شهر خرم‌آباد است. این کتیبه، به خط کوفی و بر قطعه سنگ بزرگی به ارتفاع سه و نیم متر نوشته شده‌است.

 

 

گرداب سنگی

گرداب سنگی یکی از آثار تاریخی بر جای مانده از دوره ساسانیان در شهر خرم‌آباد بوده که در مرکز شهر و در میان بافت قدیمی شهر در کنار میدان تختی واقع شده است. 

 

 

  مناره آجُری

 مناره آجُری یکی از آثار باستانی شهر خرم‌آباد و متعلق به قرن چهارم هجری قمری می‌باشد. 

 

 

بقعه شجاع‎الدین خورشید 

بقعه شجاع‎الدین خورشید در 15 کیلومتری جنوب شهر خرم‎آباد در روستایی به نام گوشه شهنشاه (شینشاه) واقع شده است  و به واسطه عدالت و دادگستری مورد احترام مردم زمان خودقرار داشته است.

 

 

خانه آخوند ابو

خانه آخوند ابو یا خانه جهانگرد در مرکز شهر خرم‌آباد و در ضلع غربی قلعه تاریخی فلک‌الافلاک واقع شده است.

 

 

 

آبشار نوژیان

آبشار نوژیان یکی از مرتفع‌ترین آبشارهای ایران است که در استان لرستان، شهرستان خرم آباد واقع شده است.

 

 

"حمام گپ"

"حمام گپ" بنایی تاریخی در مرکز شهر خرم‎آباد از دوران صفوی وارد مرحله جدیدی شده است تا بتواند به عنوان یک مرکز گردشگری مورد توجه قرار گیرد.
 
 
 
 

مقبره باباطاهر 

مقبره باباطاهر در مركز شهر خرم آباد ودر ضلع غربي قلعه فلك الافلاك ودر كنار خانه قديمي آخوند ابو مقبره باباطاهر قرار دارد.

 

در گويش لري به باو طاهر معروف است اهالي شهر خرم آباد معتقدند اين مقبره مربوط به بابا طاهر شاعر و عارف نامدار و سراينده دو بيتي هاي معروف لكي و لري است.

 
 

 

آبشار بیشه

آبشار بیشه در 60 کیلومتری شهرستان خرم آبادو در بخش پاپی، دهستان سپیددشت و در مجاورت روستای بیشه واقع شده است.

 

 

مخمل‌کوه 

مخمل‌کوه یکی از رشته کوههای لرستان به ارتفاع بیش از دو هزارو نهصد متر در شمال شرق خرم‌آباد قرار دارد. که به عنوان بخشی از دره تاریخی خاید آلو  قسمتی ازشهر خرم‌آباد را در دامن خود جای داده‌است.

 

 

آبشار وارک 

آبشار وارک درغرب گردنه نوژیان، بخش پاپی در جنوب شرقی خرم‌آباد قرار دارد و یکی از زیباترین آبشارهای کشور است. فاصله آن تا شهر خرم آباد حدود ۶۰ کیلومتر می‌باشد.

 

 

پارک جنگلی شورآب

 

پارک جنگلی شورآب یکی از پارک های چنگلی اطراف شهر خرم‌آباد است. این پارک طبیعی در کیلومتر ۲۵ جاده خرم‌آباد به پلدختر واقع شده و دارای جاده دسترسی آسفالت، آلاچیق، و دیگر امکانات رفاهی است.

 

 

پُل کَشکان

اين پل در فاصله 51 کیلومتری  غرب جاده خرم آباد به  کوهدشت در شهرستان چگني بر روي رودخانه اي به همين نام ودر مسير راه باستاني شاپور خواست به طرهان احداث شده است. 

 

 

دریاچه کیو 

دریاچه کیو در شمال غرب شهر خرم‌آباد در کنار پارکی با همان نام قرار گرفته‌است. مساحت دریاچه هفت هکتار و عمق آن بین سه تا هفت متر است. این دریاچه از ارزش‌های توریستی درون‌شهری برخوردار بوده و همچنین زیستگاهی مناسب برای جانوران آبزی و پرندگان بومی و مهاجر است.

 

 

پل شکسته یا پل شاپوری

پل شکسته یا پل شاپوری یا به گویش لری طاقِ پیل اِشکِسَه یکی از شاهکارهای معماری دوره ساسانیان محسوب می‌شود.

 

 

روستای گردشگری سنگ تراشان

  روستای سنگ تراشان یکی از روستا های هدف گردشگری بوده و از توابع بخش پاپی شهرستان خرم آباد است که در 55 کیلومتری شهر خرم‌آباد قرار دارد. این روستا از شرق و جنوب شرقی به کوه تاف و از جنوب و جنوب غربی به کوه هشتاد پهلو محدود می‌شود.
 
 

 

آبشار گریت

 آبشار گریت در روستاى گريت در فاصله 50 كيلومترى شهرستان خرم آباد و در ۳۰ کیلومتری ایستگاه راه‌آهن سپید دشت در دره‌ای خوش آب و هوا و پوشیده از درختان انبوه بلوط قرار دارد. فاصله اين آبشار تا بخش پاپى روستای گریت حدود يک ساعت پياده روى مى باشد.

 

 

telegram safireaflak