شهردار کیست و شاخص های انتخاب او چیست؟!

شهردار کیست و شاخص های انتخاب او چیست؟!
شناسه خبـر : ۹۷۸۵ سه شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۹

با مشخص شدن اعضای شورای شهر ، نوبت به انتخاب شهردار بعنوان اصلی ترین وظیفه شوراها می رسد تا تیمی که منتخب مستقیم مردم هستند با ارزیابی معیارها و شاخص های مورد نیاز بتوانند مسیر مدیریت شهری را برای مدت چهار سال مشخص کنند.

به گزارش سفیر افلاک با اینکه تحصیلات مرتبط شهری و مهندسی یکی از معیارهای لازم برای انتخاب یک شهردار همواره مورد توجه بوده است اما نگاه همه جانبه به شهر و رویکردهای اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی، امنیت و سلامت روانی حاکم بر شهر هم نباید نادیده گرفته شود.

 هر شهر به تناسب وسعت و جمعیتی که در خود جای می دهد مسائل و راهکارهای خاص خود را می طلبد ، در کلان شهرها ترافیک و آلودگی هوا از واضح ترین مشکلاتی است که باید برای آنها راهکار و برنامه باید داشت.

 شهردار به تعریف لغوی کسی است که شهر را در اختیار دارد در کشورهای توسعه یافته معمولا شهرداران از همه حیث بر سایر قوای سیاسی ارجحیت دارند و مردم شهردار خود را بیشتر از فرماندار یا والی یا نماینده خود می شناسند و بنا بر تعریف دانشنامه ای، به نگهبان یا گردانندهٔ شهر، شهردار یا شارمند گفته می شود.

 اما بر اساس معانی رایج در ایران، شهرداری نهادی عمومی، غیر دولتی، محلی و خودکفا است یعنی مثل دیگر نهادهای دولتی از بودجه دولتی استفاده نمی‌کند و باید دارای درآمد محلی برای اداره خود باشد که این درآمد توسط شورای اسلامی شهر به تصویب رسیده و در قالب عوارضات متعلقه از مردم اخذ می‌ شود.

 حال اینکه یک شهردار خوب باید دارای چه ویژگی هایی باشد ، موضوعی است که در گفت و گو با کارشناسان مورد بررسی قرار گرفته است. هرمز نصیری مدیرکل امور شهری استانداری لرستان در این خصوص به ایرنا گفت: از ویژگی و شاخص هایی که یک شهردار باید داشته باشد خداترس بودن اوست تا متعاقب چنین روحیه ای بدون واهمه از هر چیزی خود را پایبند در عمل به قانون بداند و در راستای صلاح مردم حرکت کند. وی اضافه کرد: شهردار باید بدون وابستگی به هیچ حزب و گروهی رسیدگی به امور مردم برای او در اولویت قرار داشته باشد و شهرداری که سیاست در آن دخالت داده شود بدون شک نمی تواند شهرداری موفقی باشد.

 مدیرکل امور شهری استانداری لرستان همچنین گفت: در عین حال یکی از ویژگی هایی که یک شهردار باید داشته باشد تخصص و تجربه کافی در بحث اداره امور شهری است تا زمانیکه در سمت شهردار نشست خود متخصصی تمام عیار در امور شهری و قانون بلد باشد.

 نصیری اظهار کرد: شهردار باید با انگیزه خدمت به مردم روی کار آید و بعد از انتخاب شدنش در این سمت باید از تمام قابلیت ها و ظرفیت های مجموعه شهرداری به بهترین نحو ممکن استفاده کند تا بتواند توزیع عادلانه ای از خدمات شهری را برای مردم در تمام نقاط شهر داشته باشد.

 وی که خود در سابقه کاری اش سمت شهردار بودن را هم دارد گفت: شهرداری با دستگاه های مختلفی در ارتباط است بنابراین شهردار باید اهل تعامل باشد و با تمام مسئولین دستگاه های اجرایی ، استانداری، ائمه جمعه و ادارات مرتبط ارتباط خوبی برقرار کند.

 نصیری اظهار کرد: شهردار باید در عین حالی که شورا باور است در ازای اینکه از طرف شورا به سمت شهردار شدن می رسد نباید خارج از چارچوب قانون و برای رضایت و خرسندی اشخاص و یا افرادی خاص وعده و قول و قرارهایی بدهد.

 وی با تاکید بر اینکه شهرداری وظایف پویایی دارد و به عبارتی هر شخص از لحظه تولد تا زمان مرگ ناگزیر از ارتباط با این مجموعه است گفت: یک شهردار خوب باید در عین تعهد و تخصصی که دارد یک جامعه شناس خوبی باشد و بداند دقیقا برای ایجاد آرامش و نشاط در چهره شهر نیاز مردم چیست.

 این متخصص در امور شهری تصریح کرد: یک شهردار خوب در فضای سبز و ایجاد پارک ها و اماکن عمومی و تفریحی سطح شهر خواسته و رضایت و آرامش مردم را باید مورد توجه قرار دهد.

 مدیرکل امور شهری استانداری لرستان با بیان اینکه جمع شدن تمام این شاخص ها در یک نفر امکان پذیر نیست گفت: شهردار باید با آشنایی به امورات مرتبط با شهرداری از توان و تجربه مدیریتی خوبی برخوردار باشد تا بتواند از اشخاص و متخصصینی که در بدنه شهرداری به کار گرفته شده اند مشاوره و بهره لازم را بگیرد.

 مجتبی ترکارانی ، رئیس انجمن جامعه شناسی لرستان نیز در این خصوص در گفت و گو با ایرنا گفت: تحصیلات مرتبط با مدیریت شهری و اقتصادی برای شهردار می تواند معیار خوبی باشد اما ضروری نیست بلکه با دارا بودن معیارهایی همچون توان اجرایی و مدیریتی و سایقه سالم مالی و اقتصادی به انتخای یک شهردار خوب کمک می کند.

 وی با اشاره به اینکه شهردار باید فارغ از گرایش های سیاسی به موضع مدیریت شهری توجه داشته باشد اظهار کرد: در انتخاب شهردار باید توجه داشت که شخصی با گرایش های تند سیاسی نباشد چون در اینصورت لاجرم به سمت جناح و گروهی که به آنها احساس تعلق می کند متمایل خواهد شد.

 این کارشناس در حوزه جامعه شناسی شهری گفت: شخصی که به عنوان شهردار انتخاب می شود باید در حوزه مدیریت شهری نگاهی همه جانبه داشته باشد و روبکردهای فرهنگی و اجتماعی به شهر داشته باشد تا بتواند ابعاد مختلف اجتماعی، فرهنگیف زیست محیطی ، شهری و فنی را با هم مورد توجه قرار دهد.

 وی با بیان اینکه صرف توجه به ساختمان ها و بناهای زیبا منتج به شهری مطلوب نمی شود اضافه کرد: افرادی با تجربه های مدیریتی موفق که در عین حال متخصصین علوم اجتماعی هستند گاه می توانند گزینه های موفقی برای شهردار شدن باشند.

 ترکارانی با اشاره به آسیب عدم ثبات مدیریتی یه عنوان یکی از آسیب های شهرداران گفت: با توجه به انتخاب شهردار توسط شوراها ، همواره این تهدید وجود دارد که شهردار مجبور به امتیاز دهی به شوراها باشد.

 این جامعه شناس افزود: گاهی شهردار برای فرار از این تهدید، خود را به برای بقا به نهادهای قدرت بالاتر و یا دولت وصل کند که در اینصورت دیگر آن وظیفه پاسخگویی به شوراها را اعمال نخواهد کرد.

 رئیس انجمن جامعه شناسی لرستان با بیان اینکه از دیگر آسیب های مرتبط با شهرداران نداشتن برنامه های میان مدت و بلند مدت است گفت: شهرداران چون احساس ثبات در عمر مدیریتی خود ندارند وقت خود را ترجیح می دهند صرف کارها و طرح های کوتاه مدتی کنند تا توان مدیریتی خود را بیشتر به رخ بکشانند و در نتیجه چنین اقداماتی از پرداختن به طرح ها و برنامه های بصورت میان مدت و بلند مدت بازمی مانند. به گفته وی به عبارتی می توان چنین نتیجه گرفت که اگر شهرساز نمی توان بود، ولی می توان مدیریت شهرسازانه داشت و اگر معمار نمی توان بود،می توان مدیریت معمارانه داشت که این امر مستلزم توجه به شاخص توان مدیریتی در انتخاب یک شهردار با هر نوع تحصیلاتی است.

 

منبع: ایرنا

انتهای پیام/

ارسال نظر

9 + 6 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران