نویسنده لرستانی:

مسئولان فرهنگی استان فریاد ما را نمی شنوند/ باید روی زوایای پنهان و جذاب دفاع مقدس کار شود

مسئولان فرهنگی استان فریاد ما را نمی شنوند/ باید روی زوایای پنهان و جذاب دفاع مقدس کار شود
شناسه خبـر : ۹۱۸۲ چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۰

عزیزیان گفت: مسئولان که هرچه فریاد می زنیم نمی شنوند بارها خواستیم و می خواهیم که فضا را برای اهالی کتاب و شعر فراهم کنند اما امکانات استان ما برای این عرصه بسیار کم است.

به گزارش سفیر افلاک، ادبیات دفاع مقدس به مجموعه نوشته ها و سروده هایی گفته می شود که درون مایه موضوع آن، به مسائل هشت سال دفاع مقدس وپیامدها و تبعات آن باز می گردد؛ در نگاهی وسیع تر می توان طیفی گسترده تر و جغرافیایی فراخ تر برای این عنوان تصور کرد وبا تکیه بر ویژگی های مقدس بودن که تداعی قلمروالهی ودینی برای این نوشته ها و سروده ها می کند.

 

به سراغ محمدتقی عزیزیان از نویسندگان و شاعران پرتلاش و خلاق لرستانی رفتیم که در عرصه ادبیات دفاع مقدس نیز قلم رسایی داشته و آثار بسیار خوبی از وی در بازار کتاب موجود است؛ آنچه می خوانید مشروح مصاحبه خبرنگار منار با محمدتقی عزیزیان است:

 

منار: خودتان را معرفی کنید و بگویید چگونه وارد عرصه نویسندگی شدید؟

عزیزیان: متولد 1362 از شهرستان دلفان هستم.

من ابتدا و همان دوران دبستان شعر می سرودم و چند و دوره در مسابقات دانش آموزی مقام کسب کرده و پس از آن کم کم به نویسندگی نیز رو آوردم و همان زمان از نظر معلم انشاهایم بهتر از بقیه می نوشتم.

 

در دانشگاه نیز رشته ادبیات را انتخاب کردم و پس از آن در بنیاد حفظ و نشر آثار و ارزش های دفاع مقدس استان لرستان مسئول بخش ادبیات شدم که توفیقی بود و در این بخش باید برای شهدا می نوشتم و جشنواره های فراوانی نیز در این دوران برگزار کردیم.

 

منار: اولین اثرتان کی منتشر شد؟

عزیزیان: اولین اثرم زمانی که در مقطع دوم دبیرستان تحصیل می کردم منتشر شد، یک کتاب پژوهشی با  عنوان «نماز از دیدگاه امام علی(ع)» بود که با دریافت وام از بانک توانستم آن را به انتشار برسانم.

 

هیچکس از آن اثر حمایت نکرد و اگر به قول معروف پوست کلف نبودم انگیزه های فراوانی برای ادامه ندادن وجود داشت چراکه همان زمان تمامی نهادهای فرهنگی استان را سر زدم و پیگیر شدم اما هیچکدام حمایت نکردند. مجموعه شعری با عنوان «به خاطر گل های چادرت» دومین اثر منتشر شده از من بود که مجموعه غزلی با موضوعات مختلف از جمله دفاع مقدس، مسائل خانواده و... بود.

 

پس از انتشار این مجموعه غزل به عنوان یک شاعر جدی مطرح شدم و اشعارم در مجله های معتبر منتشر شد.

 

منار: چند اثر از شما منشر شده است؟

عزیزیان: من 22 اثر منتشر شده و چند کتاب در دست چاپ دارم.

 

منار: شما یک نویسنده پرکار هستید، این موفقیت خود را مرهون چه می دانید؟

عزیزیان: نخست لطف شهداست و به نظر من شهدا قهرمان هایی هستند که همه اقوام با هر تفکر و  عقیده ای آنها را دوست دارند.

 

دوم انگیزه من است چراکه من با نگاه درونی کار را دیده و برای خود هدف داشتم که اگر موانع بیرونی را می دیدم هیچوقت نمی توانستم کار کنم و همان سال های نخست از این کار فاصله می گرفتم.

 

البته در استان ما فضای فرهنگی ضعیف بوده و از جامعه فرهنگی کشور خیلی عقب تریم و مراکز توزیع کتاب در استان و حتی سالن کنفرانس در برخی شهرستان های استان نداریم که برای برگزار جلسات نقد کتاب باید به کتابخانه هایی برویم که حتی صدا هم به صدا نمی رسد.

 

بسیاری از زیرساخت ها در شهرستان های استان ما فراهم نیست و همین ها انگیزه های بیرونی برای کار نکردن در عرصه نویسندگی است و بسیاری از نخبگان عرصه نویسندگی استان ما به تهران و شهرهای بزرگ مهاجرت می کنند.

 

منار: از کدام اثرتان بیشتر از همه استقبال شد؟

عزیزیان: از کتاب «آخرین خاکریز» استقبال خیلی خوبی شد که به عنوان کتاب سال دفاع مقدس استان  نیز انتخاب شد.

 

منار: جز نوستن کار دیگری هم انجام می دهید؟

عزیزیان: بله من به کار نشر و همچنین آموزش شعر و نویسندگی نیز مشغول هستم.

 

منار: چرا مرکب دانشمندان از خون شهیدان بالاتر است؟

عزیزیان: تربیت کردن شهید از شهادت مهم تر است و فکر و قلمی وجود داشته باشد که از جوانانی که به  سمت کارهای غیرمفید می روند شهید بسازد بسیار مهم تر از شهادت است.

 

منار: چه قشری بیشتر از آثار شما استقبال می کنند؟

عزیزیان: از اشعارم بیشتر جوانان استقبال می کنند در داستان ها نیز چون سعی کردم محتوا بروز باشد و  با زبانان جوانان نگارش شود تقریبا مورد استقبال قشر جوان و سایر اقشار جامعه است.

 

منار: چگونه می توان میان جوانان و معارف دین و دفاع مقدس پیوند ایجاد کرد؟

عزیزیان: ما باید روی زوایای پنهان دفاع مقدس و مباحث اجتماعی آن نیز کار کنیم؛ زوایایی وجود دارد که بسیار جذاب بوده و مخاطب را به خود جذب می کند ما باید به دنبال تمایزها باشیم کمااینکه فیلم اخراجیی ها نیز به دلیل وجود همین تمایزها برای قشر جوان ما جذاب شد.

 

مقام معظم رهبری هم می فرمایند با شعار کاری از پیش نمی رود  ما اگر کار نکنیم همه جامعه ضرر می کند و هر کس در جایگاهی از قلم به دست تا تربیون دار و... باید کار کنند تا ارتباط قطع نشود چراکه اگر ما انجام ندهیم رسانه های بیگانه کار کرده و فضا را در دست می گیرند.

 

البته در استان ما هم بسیار کم کار شده و حتی یک جشنواره یا نقد شعر و کتاب دفاع مقدس هم در استان نداریم.

 

منار: از نظر شما بهترین شخص در حرفه تان چه کسی است؟

عزیزیان: در حوزه دفاع مقدس آثار آقایان بایرامی، گودینی، سرشار و حبیب احمدزاده را بیشتر می پسندم.

منار: از سختی های نویسندگی بگویید.

عزیزیان: در نویسندگی اگر عشق نباشد کار مملو از سختی است، نویسندگی مانند کشاورزی است  زحمت را شخص می کشد ولی سود کار را واسطه ها می برند.

 

منار: چه توصیه ای اول برای مسئولان و بعد برای جوانان علاقه مند به نویسندگی دارید؟

عزیزیان: مسئولان که هرچه فریاد می زنیم نمی شنوند بارها خواستیم و می خواهیم که فضا را برای  اهالی کتاب و شعر فراهم کنند اما امکانات استان ما برای این عرصه بسیار کم است.

 

اما جوانانی که می خواهند وارد این عرصه شوند اول باید برای نوشتن هر اثر و نوشتن از هر فضایی باید آن فضاها را تجربه کنند و دوم مطالعه زیادی داشته باشند.

 

منار: این عکس بالای سرتان که کنار رهبر معظم انقلاب هستید مربوط به چه زمانی است؟

عزیزیان: این مربوط به دیدار شعرا با ایشان در سال 92 است که در این عکس کتب خودم را به ایشان  هدیه دادم.

مصاحبه از: معصومه نوروزپور

انتهای پیام/

منبع خبر: منار

ارسال نظر

4 + 2 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران