گفت و گو با برادر اولین معلم شهید لرستان در دوران مبارزات انقلاب؛

شهادت، آخرین درس معلم شهید بود/"شهید مصطفایی" شهادت را از حسین(ع) آموخت و شبانه دفن شد

شهادت، آخرین درس معلم شهید بود/"شهید مصطفایی" شهادت را از حسین(ع) آموخت و شبانه دفن شد
شناسه خبـر : ۷۶۳۷ شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۰

شهید "سهراب مصطفایی" اولین معلم شهید لرستان از دیار اشترینانِ بروجرد بود که در دوران مبارزات در سال 57 با شهادت خود درس بزرگی و ایثار را به دانش آموزان آموخت و شبانه به خاک سپرده شد.

به گزارش سفیر افلاک انقلاب اسلامی ایران از آغاز جرقه های آن تاکنون دست خوش از جان گذشتگی هزاران نفر بوده است که با خون خود درخت انقلاب را آبیاری کرده اند.

 دوران قبل از انقلاب هزاران نفر در مسیر پیروزی انقلاب با ایثار جان خود نهضت را زنده نگه داشتند و با تقدیم جان خود همواره خط ترسیم شده شهادت را ادامه دادند.

 خط سرخ شهادت از ابتدای انقلاب با خون پاک هزاران شهید نوجوان و جوان ترسیم شده و هم اکنون نیز ادامه دارد تا انقلاب اسلامی ایران به دست صاحب اصلی آن امام عصر (عج) برسد.

 شهید "سهراب مصطفایی " شهیدی از خطه اشترینان شهرستان بروجرد و اولین شهید معلم استان لرستان در دوران انقلاب بود که در تیرماه 1331 در اشترینان متولد شد، دوران تحصیلات ابتدایی و راهنمایی را در اشترینان به اتمام رساند و دوره دبیرستان را در بروجرد گذراند.

شهید مصطفایی "بابک مصطفایی" برادر شهید سهراب مصطفایی در گفت و گو با بازتاب بروجرد گفت: شهید مصطفایی بعد از دوره دبیرستان به خدمت سربازی رفت و در سپاه دانش در یکی از روستاهای استان ایلام منتقل و مشغول به تدریس شد و در سن 20 سالگی وظیفه تعلیم و تربیت دانش آموزان را بر عهده گرفت که 2 سال در این روستاها به تدریش مشغول بود.

 وی اضافه کرد: بعد از تعطیلی مدارس، شهید مصطفایی در مسیر برشگت به منزل به پیرمردی برخورد می کند که در حال برداشت گندم است و با توجه به کهولت سن متوجه می شود که به تنهایی مشغول کشاورزی است که شهید از او می پرسد چرا تنهایی کار می کنی؟ پیرمردهم می گوید کسی را ندارم که کمکم کند و شهید مصطفایی که عشق فداکاری و کمک به مردم در سینه او نهفته شده بود 15 روز به کمک پیرمرد روستا رفت تا کار کشاورزی او به اتمام رسید.

 به گفته وی در سال 54 بود که شهید مصطفایی به استان لرستان آمد و در یکی از روستاهای محروم استان مشغول به تدریس بود و همزمان در دانشگاه در رشته فیزیک هم ادامه تحصیل می داد اما با وجود این همه سختی روح بلندی داشت و همه سختی را پشت سر می گذاشت.

شهید مصطفایی برادر شهید اظهار داشت: شهید سهراب مصطفایی در اولین تظاهراتی که در استان لرستان برگزار شد حضور یافت و نفرت و خشم خود را از رژیم شاهنشاهی نشان داد.

 وی از آخرین دیدار شهید با خانواده سخن گفت و افزود: شهید در آخرین دیداری که با خانواده داشت یک نهج البلاغه را به پدر هدیه داد و عکس امام خمینی(ره) را که در کتابش بود به مادرم نشان داد اما مادرم دل نگران بود و به او گفت ممکن است اتفاقی رخ دهد اما شهید مصطفایی با آرامش پاسخ داد باید به خدا توکل کرد و در برابر ظلم و ستم باید ایستاد.

 برادر شهید تصریح کرد: در روز سوم آبان ماه سال 57 بود  که شهید مصطفایی در تظاهرات شرکت می کند و متوجه می شوند که یکی از ساواک در جمعیت است و وقتی این فرد ساواکی شناخته می شود شهید مصطفایی وی را دنبال می کند تا به هلاکت برساند اما بعد از رسیدن به منزلی سرانجام با یک تیر به ناحیه سر، سهراب را به شهادت رساندند.

شهید مصطفایی به گفته وی وقتی مردم متوجه شدند به سمت او حرکت کردند و فرد ساواکی را نابود کردند و در این روز بود که خبر شهادت وی با تلفن به ما اعلام شد و پیکر پاک و مظلوم شهید در چهارم آبان ماه 57 و در اوج مظلومیت به صورت شبانه  در شهر اشترینان به خاک سپرده شد.

 اما با گذشت 38 سال از شهادت برادرم باز هم مادرم خواب سهراب را می بیند و گاهی دلتنگی هایش زیاد می شود، گاهی وقتی مادر می خواهد ما را صدا بزند نام سهراب را می برد اما مانند همه مادران شهدا صبر پیشه کرده و فرزند خود را در راه پیروزی انقلاب تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران کرده است.

 به گزارش بازتاب بروجرد شهرستان بروجرد یکهزار و 500 شهید تقدیم انقلاب اسلامی ایران نموده که از این تعداد 14 شهید در دوران انقلاب اسلامی ایران به شهادت رسیده و شهر اشترینان 33 شهید تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران کرده است.

انتهای پیام/

منبع خبر: بازتاب بروجرد

ارسال نظر

8 + 7 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران