راه اندازی موزه بروجرد شاید وقتی دیگر

ورشو بروجرد با شهرت ملی در انتظار موزه

ورشو بروجرد با شهرت ملی در انتظار موزه
شناسه خبـر : ۶۹۳ دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۱

ورشو یکی از صنایع دستی و منحصر به فرد بروجرد است که شهرت ملی دارد و قرار بود برای اولین بار در کشور موزه ورشو در بروجرد راه اندازی شود اما سالها از وعده راه اندازی موزه می گذرد و ورشو بروجرد در انتظار وعده ها چشم به راه مانده است.

به گزارش سفیر افلاک و به نقل از  بازتاب بروجرد شهرستان بروجرد در بسیاری از هنرهای دستی زبانزد است به طوری که در این شهرستان چندین رشته هنری از جمله ورشو، گلیم بافی، جاجیم بافی، قلم زنی در دستان هنرمند هنرمندان تهیه می شوند و این یادگار و این هنر از گذشته های دور دست به دست چرخیده و همچنان ادامه دارد.

گرچه به مرور زمان بی رونقی در صنایع دستی و تولید این محصولات کاهش یافته اما باز هم هنرمندانی با ذوق و سلیقه خاصی این صنایع دستی را احیا می کنند و اجازه نمی دهند به فراموشی سپرده شود. صنایع دستی از دیرباز معرف هنر مردم گذشته بوده و هنرمندانی با علاقه خاص به این رشته ها ورود پیدا کرده و این هنرها را در معرض دید علاقه مندان قرار می دهند.

 یکی از صنایع دستی بروجرد که شهرت ملی و فراملی دارد ، ورشو است که هنوز هم هنرمندانی ظروف زیبای ورشو را با سلیقه خود نقش می زنند و در معرض دید علاقه مندان می گذارند که می توان گفت یکی از سوغات شهر بروجرد ورشو می باشد. 

این هنر همچنان در بین علاقه مندان بروجردی رواج خوبی دارد به طوری که نمایشگاهی از صنایع دستی بروجرد به صورت دائمی در بروجرد دایر شده و در سطح شهر نیز فروشگاه ها و مغازه های فروش ورشو بروجرد دیده می شود. 

به همین دلیل ابتدای سال 91 قرار شد که برای اولین بار در کشور خانه تاریخی بیرجندی در بروجرد که از نظر نوع معماری بی نظیر است، به عنوان موزه ورشو در نظر گرفته شود تا این هنر دستی علاوه بر معرفی بیشتر به علاقه مندان ، زمینه ای هم برای معرفی ظرفیت ها و آثار هنری و تاریخی باشد.

 حالا پنجمین سالی است که از این موضوع می گذرد و این وعده محقق نشده است.

 "حجت اله یارمحمدی" رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد در این خصوص به بازتاب بروجرد گفت: به دلیل هنر ورشو و علاقه مندان به این هنر، تصمیم گرفته شد که موزه ورشو بروجرد در خانه تاریخی بیرجندی راه اندازی شود. 

وی اضافه کرد: اقدامات مرمتی این خانه تاریخی تا حدودی انجام شده و بخشی از اماده سازی و راه اندازی این موزه باقی مانده است. 

به گفته وی در صورت تامین اعتبارات این موزه راه اندازی می شود و برنامه های مختلف برای آن در نظر گرفته شده است.  رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد تصریح کرد: نمی توان زمان دقیقی برای راه اندازی این موزه عنوان کرد اما به محض تزریق اعتبارات لازم این موزه راه اندازی می شود.

 وی بیان کرد: به مناسبت 29 فروردین روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی جشنواره فرهنگی و هنری به مدت یک هفته  در خانه تاریخی افتخار الاسلام با اجرای برنامه های مختلفی برگزار می گردد. به گزارش بازتاب بروجرد می طلبد تا مسئولان مربوطه در راستای راه اندازی موزه ورشو بروجرد توجه جدی تری داشته باشند و همه تلاشها برای این موضوع به کار گرفته شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

3 + 6 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران