سفیرافلاک گزارش می دهد؛

رکود حاکم بر بازار؛ مانع اصلی توسعه بخش تولید

رکود حاکم بر بازار؛ مانع اصلی توسعه بخش تولید
شناسه خبـر : ۶۹۱۸ پنجشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۵ - ۰۹:۳۷

در سال های گذشته با وجود تلاش های صورت گرفته برای بهبود وضعیت بخش تولید، اما همچنان شاهد ادامه یافتن روند رکودی حاکم بر بازار هستیم که همین موضوع شرایط را برای ادامه فعالیت بسیاری از واحدهای تولیدی سخت کرده است.

به گزارش سفیر افلاک بخش تولید به عنوان موتور محرکه اقتصاد هر کشور به شمار می رود و نقش قابل توجهی در توسعه بر عهده دارد، با این وجود در چند سال گذشته شاهد افزایش قابل توجه مشکلات تولیدکنندگان کشور و مخصوصا استان لرستان هستیم.

 

به  نحوی که موانع مختلف همچون رکود حاکم بر بازار و همچنین بازاریابی نامناسب اکنون به چالشی اساسی برای تولیدکنندگان لرستانی تبدیل شده است.

 

آمارها نشان می‌دهند اکنون بیش از 30 درصد از واحدهای تولیدی استان لرستان غیر فعال هستند و مابقی آنها نیز با ظرفیت های پایین و کمتر از حد معمول به فعالیت خود ادامه می دهند.

 

با این وجود به نظر می رسد که به دلایل اشاره شده و با توجه به رکود حاکم بر بازار، همچنین نوسانات بازار در سال های گذشته بخش قابل توجهی از این واحدها زیرظرفیت کار می کنند.

 

البته مسئولان استان نیز اقداماتی در جهت حمایت از این واحدها انجام داده و دولت نیز به دنبال پرداخت تسهیلات رونق تولید بوده و اکنون شاهد رتبه اول لرستان در پرداخت تسهیلات رونق تولید در کشور هستیم.

 

با این وجود بسیاری از تولیدکنندگان لرستانی مهمترین چالش کنونی بخش تولید را رکود حاکم بر بازار دانسته و معتقدند تا زمانی که دولت به دنبال برطرف کردن این رکود و رونق اقتصادی نباشد، پرداخت تسهیلات نیز نمی تواند آنگونه که باید و شاید تاثیرگذار باشد.

رکود بازار همچنان ادامه دارد

در همین زمینه یکی از تولیدکنندگان خرم‌آبادی در گفت و گو با سفیر افلاک ، بیان می‌کند: متاسفانه در سال های گذشته با وجود اینکه تلاش های زیادی برای حل و فصل مشکلات واحدهای صنعتی صورت گرفته اما تا زمانی که شاهد رونق در بازار نباشیم نمی توان انتظار بهبود قابل توجه بخش تولید را داشت.

 

 

«میرزا بهاری» در ادامه عنوان می کند: یکی از مهمترین اصول در بخش تولید را باید بازاریابی و فروش دانست، زمانی که یک واحد تولیدی نتواند محصولاتش را به فروش برساند، نمی توان انتظار بهبود وضعیت را داشت، چرا که اکنون بسیاری از واحدها مشکلی در راستای تولید ندارند، اما برای فروش با چالش مواجه هستند.

 

وی ادامه می دهد: به هر حال انتظار اصلی تولیدکنندگان را باید رونق تولید و خروج اقتصاد از رکود دانست که متاسفانه تاکنون این مهم محقق نشده است.

 

بانک‌ها چالشی اساسی برای بخش تولید

یکی دیگر از تولیدکنندگان خرم آبادی نیز در گفت و گو با سفیر افلاک  بیان می کند: یکی از چالش های اساسی بخش تولید در استان را باید در اغلب مواقع عدم همکاری و همگامی بانک ها با تولیدکنندگان دانست.

 

«حمید قربانی» ادامه می دهد: به هر حال در سال های گذشته اقتصاد کشور با مشکل مواجه بوده و بخش قابل توجهی از تولیدکنندگان نیز به همین دلیل نتوانسته اند به فعالیت خود به صورت مناسب ادامه دهند و در نتیجه شاهد بروز مشکل در بازپرداخت تسهیلات هستیم.

 

وی عنوان می کند: بانک ها به عنوان شرکای واحدهای تولیدی بوده و باید خود را در سود و زیان یک بنگاه اقتصادی سهیم بدانند، نه اینکه در هنگام بروز مشکلات نیز تنها هدفشان رسیدن به سود خود باشد.

 

این تولیدکننده اظهار می کند: به هر حال خواسته اصلی تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی حمایت همه جانبه دولت از بخش تولید واقعی بوده و انتظار می رود دولت پس از گذشت چند سال شرایط را برای خروج از رکود مهیا کند.

 

فعالیت 65 واحد تولیدی در شهرک صنعتی شماره یک خرم‌آباد

در همین راستا مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان لرستان در گفت وگو با سفیر افلاک بیان کرد: شهرک صنعتی شماره یک خرم‌آباد با بالغ بر 30 سال قدمت به عنوان یکی از قدیمی‌ترین شهرک‌های صنعتی استان لرستان به شمار می‌رود.

 

بختیار رازانی عنوان کرد: مساحت این شهرک حدود 30 هکتار بوده که تقریبا 65 واحد صنعتی دارای پروانه بهره برداری در این شهرک مستقر شده اند.

 

وی ادامه داد: حدود 15 واحد دیگر این شهرک صنعتی جواز تاسیس گرفته که از این تعداد 11 واحد در حال ساخت و ساز بوده و 4 واحد نیز به دلایل مختلفی عملیات ساخت و سازشان را متوقف کرده اند.

 

این مسئول افزود: شهرک صنعتی شماره یک خرم آباد یکی از شهرک های فعال استان بوده و باید گفت که بالغ بر 60 درصد واحدهای آن فعال هستند.

 

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان لرستان بیان کرد: بر اساس تعاریف مرکز آمار هر واحد تولیدی که با 30 الی 100 درصد فعالیت کند، فعال بوده و واحدهایی که در یک مقطع خاصی تعطیل بوده و فعالیت فصلی دارند در زمره واحدهای نیمه فعال قرار دارند.

 

 

وی در ادامه با اشاره به وضعیت شهرک صنعتی شماره 2 خرم‌آباد، گفت: در ابتدا پیش بینی مناسبی برای ایجاد شهرک صنعتی شماره 2 خرم آباد شده و شاهد احداث آن در 120 هکتار اراضی هستیم.

 

غیر فعال بودن 30 درصد واحدهای تولیدی شهرک صنعتی شماره 2

رازانی ادامه داد: تاکنون بالغ بر 120 قرارداد با تولیدکنندگان منعقد شده که حدود 64 واحد در حال بهره برداری و تولید هستند و حدود 30 واحد غیر فعال و در نتیجه تقریبا 30 درصد واحدهای این شهرک صنعتی غیر فعال هستند.

وی عنوان کرد: در کل 84 واحد صنعتی استان در تملک بانک بوده که از این تعداد 62 واحد مستقر در شهرک های صنعتی در تملک بانک بوده که بیشترین این واحدها در شهرک های صنعتی شماره 2 خرم اباد هستند.

 

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی لرستان با اشاره به دلایل اصلی مشکلات واحدهای تولیدی، گفت: به هر حال برخی از واحدهای صنعتی در گذشته برای ادامه فعالیت خود اقدام به دریافت تسهیلات کرده، اما در روند تولید نتوانسته اند تسهیلات خود را پرداخت کنند و در نتیجه بانک نیز بر اساس قانون اقدام به تملک این واحدهای تولیدی کرده است.

 

این مسئول افزود: رکود حاکم بر اقتصاد را باید عامل اصلی مشکلات و موانع واحدهای تولیدی با بانک ها دانست، چرا که بیشترین تملک در سال 92 اتفاق افتاده است.

 

رازانی عنوان کرد: اخیرا در جلسه ستاد تسهیل استان حدود 13 واحد تملک شده را توانسته ایم مجددا به چرخه تولید بازگردانیم، اما با وجود اینکه بانک ها در خیلی از واحدها جانشین طرف قرارداد شدند و مالک بوده، اما برای حمایت از تولیدکنندگان کماکان واحدهای صنعتی در حال تولید بوده و فضای تولید را مسدود نکرده اند که این اقدام مثبت است.

 

بهبود وضعیت تولید در استان

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی لرستان ادامه داد: وضعیت تولید در کشور یک جهشی داشته و آمارها به خوبی نشان دهنده این موضوع هستند، چرا که در آمارهای منتشر شده در رشد اقتصادی بخش صنعت بیشترین جهش را داشته است.

 

وی در ادامه گفت: به هر حال با توجه به اینکه اصلی ترین مشکل واحدهای تولیدی را باید کمبود نقدینگی دانست، اکنون پرداخت تسهیلات رونق تولید در دستور کار قرار گرفته و خوشبختانه استان لرستان در زمینه میزان پرداخت تسهیلات رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده است.

 

این مسئول افزود: البته برای افزایش تقاضا باید علاوه بر انجام اقدامات رفع رکودی و تحریک بازار مردم نیز رغبت بیشتری به خرید کالاهای تولید داخل از خود نشان دهند، با این وجود مطمئنا در 6 ماه آینده شاهد تاثیرگذاری هرچه بیشتر تسهیلات پرداختی رونق تولید بر واحدهای تولیدی شهرک های صنعتی خواهیم بود.

 

گزارش از: علی عبداله زاده

انتهای پیام/

ارسال نظر

9 + 2 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران