نقدی به مطلب مجمع فعالان اقتصادی؛

چرا سرانه مصرف با میزان خدمات ارائه شده مقایسه نمی شود!

چرا سرانه مصرف با میزان خدمات ارائه شده مقایسه نمی شود!
شناسه خبـر : ۶۹۱۷ پنجشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۵ - ۰۹:۲۴

مجمع فعالان اقتصادی اخیراً مطلبی را در فضای مجازی منتشر کرده است که نشان می دهد مردم ایران در مصرف برخی اقلام استاندراد های  جهانی را زیر پا می گذارند.

به گزارش سفیر افلاک انتشار این گزارش ما را به وا داشت که نسبت به این موضوع به اختصار توضیحاتی را ارائه کنیم که در زیر تقدیم حضورتان می شود.

گزارش مجمع فعالان اقتصادی ایران به شرح زیر است: 

 

 ما ایرانیها چه چیزهایی را باید در خودمان اصلاح کنیم ؟   

مواد غذایی: نان: (کیلو گرم در سال) ایران:160  جهان:25

تخم مرغ: (کیلو گرم در سال) ایران:5تا9 کشور های پیشرفته:24 

 شیر(کیلو گرم در سال) ایران:90 اروپا:300 

 شکر:(کیلو گرم در سال) ایران:30 جهان:5  

سویا(کیلو گرم در سال) ایران:5 جهان:10  

نوشابه(لیتر) ایران:42 جهان:10 

 نمک(کلو گرم در سال) ایران:6 جهان:3 

 میوه(کیلو گرم در سال) ایران:30 جهان:120  

ماهی(کیلو گرم در سال) ایران:7 جهان:18  

انرژی برق(کیلو وات در سال) ایران:300 جهان:150 

 بنزین ایران:90 جهان:15  

گاز(متر مکعب) ایران:1700 جهان:600

  دارو(تعداد اقلام در هر  نسخه) ایران:6 جهان:2  

زمان مکالمه(روزانه بر حسب دقیقه) ایران:44 جهان:10 

 ساعات کار ایران:2200 جهان:1600  

ساعات مفید کار ایران:300 جهان:1400  

مطالعه روزانه(دقیقه) ایران:18 جهان:70  

 

  نان بخوریم یا نخوریم؛ مسئله این است! 

  آماری اخیرا فعالان اقتصادی از مصرف های نابجای!!؟ مردم ما ، و مقایسه آنها با کشورهای پیشرفته جهان منتشر شده که مخاطب را به چالش کشیده و در مظنه اتهام قرار میدهد!!؟ 

 نکات ذکر شده از چند آیتم تشکیل شده : 

 1-مواد غذایی ساده(نان و نمک و نوشابه) 

2-مواد غذایی سنگین و تجملی! (تخم مرغ ، شیر، ماهی و گوشت!!) 

3-مواد بهداشتی و درمانی(قرص و آمپول و وسایل آرایشی!! )

 4-هزینه های اولیه زندگی آب، برق و گاز و بنزین و ... ‼️..و حال ؛مقایسه جبران خدمات و رفاهیات ارائه شده ، توسط مردم! 

 5-فعالیتهای اداری و کاری

 6-و مطالعه و تحقیق  هر ساله و شاید گفت هر ماه و هر هفته ملت و مردم بابت موارد 1 تا 6 در روزنامه ها و جراید و انواع تریبونهای اقتصادی و غیر اقتصادی !!؟ و صداو سیما (بصورت روزانه و زیر نویس و..) و حالا هم در فضاهای مجازی و سایتها در خصوص آیتمهای ذکر شده به انواع اتهامها متهم شده و به پای میز محاکمه کشانده میشوند!!؟ و این به گونه ایست که هر زمان که با اتهاماتی این چنینی برمیخوریم (حتی اگر خودمان تنها جلوی تلویزیون یامخاطب سایر رسانه ها قرار بگیریم !!) با سری خم شده، احساس ندامت و جرم نموده و از اینکه در طول روز خدای ناکرده

 

نان یا نوشابه یا دارویی مصرف کرده ایم و اگر چنانچه یک وسیله نقلیه اشرافی! اعم از پیکان یا پراید !! داشته باشیم و آنروز بیست لیتر بنزین زده ایم! از شرمندگی و خجالت اینکه چرا سرانه مصرف مورد نظر دوستان رعایت نشده!؟

 

حاضریم به پلیس 110زنگ زده و خودمان از خودمان شکایت نموده و بر علیه خود اعلام جرم نماییم  اما آنروی سکه! همه ما خوب میدانیم تمام مواردی که از آنها در ابتدا ذکر شد جزئ ضروریات زندگی امروزه و از نیازهای فیزیولوژیک و اولیه زندگی بشر امروزی است و تامین آنها از ابتدایی ترین خواسته های مردم هر سرزمین است.

 

 بارها شنیده ایم در کشورهایی که آقایان!، ما را با آنها قیاس !! میکنند و آنها را به رخ ما می کشند!! مثلا سرانه مصرف نان در فلان کشور فلان میزان است و شما زیادی می خورید!!؟  یا سرانه مصرف دارو،بنزین و .. 

 

#حال سوال اینجاست؛  چرا خدمات ارائه شده ما و سایر کشورهای( معیار ارزیابی) در سطح بین المللي قیاس نمی شود!!؟؟ -چرا کیفیت شرکتهای خودرو سازی با متد و استانداردهای جهانی قیاس نمیشود!!؟ 

 

-چرا کیفیت بنزین ما و تولیدات گوشتی و دامی (سوسیس و کالباس) و ..  با معیارهای استاندارد جهانی قیاس نمیشود!؟ 

 

-چرا کیفیت نان و غذا ، دارو و بنزین و خدمات رفاهی ، آموزشی ، بهداشتی ، نسبت سرانه آموزشی و نسبت سرانه ورزشی ما با کشورهای مد نظر آقایان! قیاس نمیشود؟؟!! 

 

-چرا کیفیت پراید با مگان و تویوتا و ..معیار ارزیابی نیست!!؟؟ -چرا معیار کیفیت نان و کیفیت لبنیات و.. پالم و مرغهای هورمونی و مدارس کپری و نبود وسایل و فضای ورزشی و تفریحی و ...هزاران مورد دیگر که حتما از حوصله و صبر همه ما خارج است با همان معیار سنجیده نمیشود !!؟؟ حال ار اینها همه هم که بگذریم ! که سالهاست گذشته ایم !!؟  نکته مهم همین موارد و آیتم ها در این است: یک فرد سالم و زندگی سالم یک خانواده که در سبد غذایی و ...خود از این نعمت ها!! و خدمات ارزنده درجه یک و با کیفیت !! در ایران برخوردار است!، بایستی همین نان و نمک و نوشابه غیر استانداردو بی کیفیت!

 

را بخورد و خدای ناکرده بعد از یک سرماخوردگی ساده داروی مناسب و تعرفه پزشک معالج را پرداخت نماید و در صورت داشتن نای و توان !! تازه بتواند در ادارات و محل کار ساعت کاری خود را با کشورهای اجنبی و غرب زده مطابقت نماید !! 

 

البته اگر در مسیر رسیدن به اداره و محل کار در اثر استنشاق دود و هوای کاملا مطبوع! یا بر اثر برخورد ساده یک دوچرخه و یا احیانا موتور سیکلت پراید اشرافی اش !! سالم به محل کار برسد!! ‼️کاش قبل از هر اتهامی و قضاوتی ، معیار و میزانی همراه با عدالت و احترام بود!! کاش دولت و اساتید اقتصادی ، عدالت را در  معیارهای قیاس در نظر گرفته و بعد دست به قضاوت نمایند کاش احترام این ملت بیکار و جوان و پای کار که خود را همیشه ثابت نموده اند ؛ بیشتر دانسته و ادا شود.

 

 در پایان نگارنده هم به نوبه خود ملت و مردم شریف ایران را به نخوردن! نان و غذا و عدم مصرف داروها و ... به جد توصیه مینمایم !! هر چه کمتر از مصرف نماییم بیشتر در سلامت هستیم .

 

چرا که اثرات مصرف بسیار خطرناکتر از عدم مصرف است !! حتی نداشتن پراید با بنزین سرشار از سرب نداشته باشیم طول عمر بیشتری خواهیم داشت!! همواره سلامت و کامروا باشید.

 

*حشمت اله عبدی

انتهای پیام/

ارسال نظر

6 + 8 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران