علل و عوامل تشدید ناهنجاری‌ های فوتبال - علی محدثی*

علل و عوامل تشدید ناهنجاری‌ های فوتبال - علی محدثی*
شناسه خبـر : ۶۸۶۰ دوشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۷

 این روزها شاهد بروز رفتارهای زشت فردی و اجتماعی در فضای فوتبالی کشور و یا در برخی موارد در سایر فضاهای رقابتی ورزشی می‌باشیم که بررسی و کنکاش اجمالی دو یا چند بازی اخیر در رقابت‌های لیگ کشور و جام حذفی،تعیین کننده این است که همه اینها ریشه در بی‌ نظمی‌های موجود در اجتماع و بعضا زندگی فردی اشخاص دارد.

به گزارش سفیر افلاک این روزها شاهد بروز رفتارهای زشت فردی و اجتماعی در فضای فوتبالی کشور و یا در برخی موارد در سایر فضاهای رقابتی ورزشی می‌باشیم که بررسی و کنکاش اجمالی دو یا چند بازی اخیر در رقابت‌های لیگ کشور و جام حذفی،تعیین کننده این است که همه اینها ریشه در بی‌ نظمی‌های موجود در اجتماع و بعضا زندگی فردی اشخاص دارد.

 

 در خلق انحرافات اجتماعی و رفتارهای نابهنجار و آسیب‌ زا عوامل موثری می‌ تواند زمینه ‌ساز باشد که می ‌توان آنها را به عوامل فردی، اجتماعی روانی، محیطی و.... تقسیم بندی کرد.
 
در باره هر یک از این عوامل تحقیقات وسیعی از سوی روانشناسان و محققان جامعه شناسی صورت گرفته که قصد پردازش آن در این مقوله نمی ‌گنجد. ممکن است درخصوص حوادث اخیر عوامل فردی و اجتماعی و شخصیتی نقش به سزایی داشته است.
 

در بحث عوامل اجتماعی قطعا خانواده کوچک ترین واحد اجتماعی است و نقش خانواده در بروز چنین رفتارهایی که به علت عدم اعتقاد آنها به آموزه‌های دینی و فرهنگی ایجاد شده، موثر است.

 

عدم آشنایی خانواده با هنجارهای اجتماعی و انتقال آن به فرزندان بی‌ تاثیر نیست و اگر ناهنجاری ‌ها شناخته نشوند، حضور فرد در اجتماع به علت عدم شناخت و معرفت هنجارها و ناهنجاری‌ ها موجب می ‌گردد که فرد در اجتماع دچار اختلالات روحی و روانی گردد و مرتکب اعمال خلاف متعارف و مرسوم اجتماع و حتی قانون شوند.


در حوزه عوامل فردی آسیب دیدن افرادی که در خانواده و یا به نحوی در اجتماع هستند که وضعیت روحی روانی و جسمی آنها پردازش نشده بیشتر شده و چون فرد ذاتا قدرت ‌طلب و زیاده خواه و خارج از هویت های فرهنگی پا به اجتماع می‌ گذارد بنابراین ناهنجاری‌ ها را نیز با خود به اجتماع خواهد آورد و اجتماع را نیز آسیب پذیر خواهد نمود.


عامل حوادث اخیر و ناهنجاری ‌های موجود، به عدم اصلاح اخلاق و رفتارهای فردی از یک طرف و عوامل خارجی که در بروز این حوادث تاثیرگذار است از طرف دیگر مرتبط است.

 

قطعا پرخاشگری ‌های موجود در فضاهای ورزشی بی‌ ارتباط با نابه ‌سامانی ‌های اجتماعی و عدم رعایت هنجاری‌ های اجتماعی نیست. بروز حوادث اخیر نیز زمینه ‌ساز رفتارهای اجتماعی است، به عنوان مثال حساسیت‌ های بی ‌مورد، ترس و رعب از باختن و اضطراب عامل پیدایش چنین رفتارهایی است. قالب حاکم بر مقررات فوتبالی کشور و نیز نبودن اراده قوی بر اصلاح ساختار چنین رفتارهای فردی افزون بر علت‌ های وقوع چنین حوادثی است.

 


بدیهی است چنانچه اصلاح فرد امکان پذیر باشد، باید فورا با موازین شناخته شده هنجارهای اجتماعی درصدد اصلاح فرد برآمد. در کنار آن اجرای مقررات حاکم بر صحنه‌ های ورزشی در چنین فضایی از بروز آن خواهد کاست و تحت کنترل در خواهد آمد.

 


در همین اتفاقات اخیر اگر به همین قوانین حاکم بر مقررات فوتبالی نگاهی بیندازیم، می ‌بینیم که می توان با حداقل ‌های موجود رفتارهای فرد را در فضاهای ورزشی کنترل و بهبود بخشید، اما متاسفانه دیده می ‌شود بنابر فعالیت هایی، حداقل‌ های موجود در مقررات فوتبالی رعایت نمی ‌شود.

 

فی الواقع اجراء کنندگان قانون نه تنها با عدم رعایت مقررات درصدد اصلاح فرد و بالنتیجه اجتماعی نیستند، بلکه سکوت و یا مسامحه و سهل انگاری آنها به هر دلیلی موجب افزایش تخلفات فرد و تجری سایرین می‌ گردد.

 

زمانی که بازیکن فوتبال می ‌بیند فلان مربی و یا بازیکن سرشناسی که از محبوبیت اجتماعی برخوردار است (و خود آنها به ارزش های ناشی از محبوب شدن وقعی نمی ‌گذارند) از آگاهی و تنبیهات مراجع قانونی و اجرایی فوتبال اقدامی صورت نمی‌ گیرد، قطعا به خود اجازه خواهد داد رفتارهای آنها را اجراء نماید زیرا او عدم اجرای مقررات راجع به رفتارهای بداخلاقی همکاران خویش را دیده و تنبیهات حداقلی را به جان می‌ خرد.

 


به هر حال این اعمال و رفتارهای اخیر ضمن اینکه به زیان فرد است. خطرناک برای اجتماع است زیرا اغلب آنها الگوهای سایر جوانان هستند که به ورزشگاه‌ ها می روند و یا از طریق تلویزیون چنین رفتارهایی را مشاهده می ‌کنند.

 


اساسا به نظر می‌ رسد به محض مشاهده علیرغم خطر در فردی، جامعه به لحاظ جلوگیری از بروز زیان ‌های احتمالی دست به اقداماتی بزنند، به عنوان مثال در رفتارهای اخیر اگر عوامل اجرایی مسابقات (کمیته انضباطی) تنبیهات متناسب و شایسته با چنین رفتارهایی را لحاظ کنند موثر خواهد بود.

 

در رقابت‌ های فوتبالی سایر کشورها مثلا اسپانیا که میلیاردها یورو در آن رد و بدل می ‌شود ممکن است داور مسابقه اشتباهی نماید، اما به ندرت اتفاق می افتد که فضای حاکم بر آن مسابقه به سمتی پیش رود که امکان ادامه رقابت ممتنع باشد. علت آن نیز روشن است کلیه عوامل اجرایی به مانند یک پیکره متصل به هم در حمایت از اجتماع فوتبالی برآمده و مقررات حاکم را دقیقا اجرا خواهند کرد.

 

محرومیت‌ های فوتبالی ناشی از پرخاشگری و غیره به حدی است که بازیکنان و مربیان و سایر عوامل فوتبالی هرگز به خود اجازه دخالت در تصمیمات داور را نمی‌ دهند و اگر نیز این اتفاق حادث شود، فعالیت‌های فوتبالی در نظر گرفته نمی ‌شود حتی اگر زیدان، گواردیولا و یا مسی و رونالدو باشند. آنها نیز می‌ دانند که اعمال خارج از متعارف و مرسوم فوتبالی از آنها پذیرفته نمی ‌شود. 


به عنوان مثال چه اشکالی دارد که در چنین صحنه‌ هایی بنا بر شدت و ضعف رفتارهای نابه هنجار محرومیت‌ های طولانی و پی در پی پیش ‌بینی کرد و اجرا نمود نه اینکه کمیته انضباطی درصدد تنبهیات بر آید که اجرای رای بنابر ملاحظات اجتماعی که این مقوله آسیب ‌زاترین علت است ابتر و بی ‌خاصیت گردد. نافع بودن تنبهیات به طور عادلانه و متناسب و بدور از خشونت هم برای فرد و هم برای اجتماع در چنین مواردی قابل تصور است. در آراء سابق کمیته انضباطی چنین مواردی مشاهده شده و تاثیر خودش را در اجتماع فوتبالی گذارده است.


بنابراین در فضای حاکم که امکان تغییرات فرهنگی در مدت زمان کم برای فرد میسر نیست پرداختن به حداقل‌ها و تنبیهات فوتبالی و اجرای دقیق و به دور از ملاحظات اجتماعی می‌ تواند موثر باشد و به موازات آن به هدف ‌های اصلاح فرهنگی حاکم بر فضای فوتبالی همت گماشت.

 


این آیتم ‌ها تاثیرگذار در علل و عوامل ناهنجاری‌ های موجود است: سرازیر شدن پول زیاد در فوتبال، رانت های فوتبالی موجود، عدم فعالیت کمیته اخلاق، عدم اجرای دقیق مقررات، گپ ‌های موجود در مقررات، عدم تناسب‌ سازی آن با رفتارهای موجود در فوتبال، متصور عدم تناسب‌سازی، تنبهیات با رفتارها
* معاون اسبق کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال

 

منبع:ایرنا

انتهای پیام/

ارسال نظر

3 + 4 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران