سفیرافلاک گزارش می دهد؛

حال بیمارستان مهرگان خرم آباد وخیم است/ بلاتکلیفی همچنان ادامه دارد/وقتی بانک ملت به تعهداتش عمل نمی کند

حال بیمارستان مهرگان خرم آباد وخیم است/ بلاتکلیفی همچنان ادامه دارد/وقتی بانک ملت به تعهداتش عمل نمی کند
شناسه خبـر : ۶۸۱۰ چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۸:۲۰

اکنون حدود 14 سال از کلنگ زنی بیمارستان 96 تختخوابی مهرگان خرم آباد می گذرد، اما متاسفانه شاهد بلاتکلیفی و نیمه تمام ماندن این طرح هستیم و سرمایه گذار پروژه نیز عدم همکاری بانک عامل در پرداخت تسهیلات مصوب را مانع اصلی تکمیل این طرح می داند.

 

به گزارش سفیر افلاک بیمارستان مهرگان خرم آباد به عنوان یکی از طرح های راکد استان لرستان به شمار می رود که در سال 81 با سرمایه گذاری بخش خصوصی کلنگ زنی شد.

 

بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته قرار بر این بود تا این بیمارستان 96 تختوابی در مدت زمان 3 سال به بهره‌برداری برسد، اما با این وجود اکنون حدود 14 سال از آن روزها می‌گذرد و نه تنها شاهد آغاز به کار این مجموعه درمانی نیستیم، بلکه عملیات عمرانی آن نیز با وجود پیشرفت قابل توجه متوقف شده است.

 

سرمایه‌گذاران طرح بر این عقیده‌اند که بانک عامل به تعهدات خود عمل نکرده چرا که قرار بر این بوده تا 30 درصد از اعتبارات مورد نیاز توسط سرمایه‌گذاران و مابقی آن نیز از طریق پرداخت تسهیلات تامین شود.

 

از سوی دیگر بانک نیز معتقد است که سرمایه‌گذاران به تعهد خود عمل نکرده و اکنون شاهد تاخیر در بازپرداخت تسهیلات هستیم.

 

البته معاون امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری لرستان در ستاد تسهیل استان که در شهریورماه امسال برگزار شد، خواستار تعیین و تکلیف هر چه سریع‌تر وضعیت این طرح نیمه تمام و مهم استان شده بود.

 

وی همچنین معتقد است که برای تکمیل این بیمارستان راهکارهای مختلفی وجود داشته، به عنوان نمونه یا باید بانک عامل آن را تملک کند و سپس دانشگاه علوم پزشکی آن را خریداری و احیا کند و یا اینکه با مشارکت سهام‌داران و بانک زمینه برای تکمیل این طرح فراهم شود.

 

از سوی دیگر غضنفری با تعیین مهلتی یک هفته‌ای برای سرمایه‌گذاران خواستار ارائه طرح توجیهی آن‌ها برای تعیین و تکلیف این پروژه شد.

 

 به هر حال اکنون چندین ماه از آخرین تصمیمات اتخاذ شده مسئولان می‌گذرد و بازهم بلاتکلیفی بیمارستان مهرگان همچنان ادامه دارد.

 

 انتظار می رود که مسئولان استان هر چه سریعتر اقدامات لازم را برای تعیین و تکلیف وضعیت چنین پروژه هایی در دستور کار قرار دهند.

 

گلایه مردم از طرح های نیمه تمام

یکی از شهروندان خرم آبادی در همین راستا بیان می کند: متاسفانه اکنون چندین سال از آغاز عملیات ساخت بیمارستان مهرگان خرم اباد می گذرد، اما هنوز شاهد بهره برداری از این مجموعه نیستیم.

 

حسین محمدی ادامه می دهد: چرا باید اجرای یک طرح بیش از 14 سال به طول بیانجامد، وجود طرح های نیمه تمامی همچون بیمارستان مهرگان به عنوان یکی از نمادهای عدم توسعه یافتگی است.

 

وی عنوان می کند: انتظار مردم لرستان در درجه اول تعیین و تکلیف طرح های نیمه تمام بوده و مسئولان باید هر چه سریعتر اقدامات لازم را برای بهره برداری از این ظرفیت های مهم انجام دهند.

 

در همین زمینه معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی لرستان در گفت و گو با سفیر افلاک بیان می کند: موافقت اصولی احداث بیمارستان مهرگان خرم آباد در سال های گذشته بنا به درخواست سرمایه گذاری بخش خصوصی از سوی وزارت بهداشت و درمان صادر شده است.

 

آسترکی ادامه می دهد: همچنین باید عملیات اجرایی این طرح توسط سرمایه گذاران طرح به اتمام رسیده و پس از تجهیز مجوز بهره برداری توسط دانشگاه علوم پزشکی لرستان و وزارت بهداشت صادر شود.

 

وی عنوان می کند: باید سرمایه گذاران شرایط را برای تکمیل این طرح مهیا کنند، البته در گذشته استاندار لرستان پیشنهادی مبنی بر مشارکت دانشگاه علوم پزشکی و استانداری برای تکمیل این بیمارستان 96 تختخوابی ارائه کرد که به دلایل مختلفی همچون بالا بودن قیمت فروش، تفاهم های مورد نیاز میان سرمایه گذاران و دانشگاه صورت نگرفت.

 

این مسئول می افزاید: به هر حال دانشگاه علوم پزشکی تاکنون از تمام ظرفیت خود برای تعیین و تکلیف این طرح و همچنین حمایت از سرمایه گذاران استفاده کرده و انتظار می رود که سرمایه گذاران شرایط را برای تکمیل و بهره برداری از این ظرفیت مهیا کنند.

 

بانک به تعهداتش عمل نمی کند

در همین زمینه مدیرعامل شرکت مهرگهر( بیمارستان مهرگان خرم آباد) نیز در گفت و گو با سفیر افلاک بیان می کند: متاسفانه با وجود قول های متعدد مسئولان برای حمایت از سرمایه گذاران و پرداخت تسهیلات با وجود پیگیری های متعدد هنوز پس از گذشت چند ماه اقدام خاصی نجام نشده است.

 

سید نعمت الله شاهرخی در ادامه عنوان می کند: در همان ابتدا قرار بر این بود تا ۱۰ تا ۲۰ درصد از اعتبارات مورد نیاز این طرح توسط سرمایه گذاران و مابقی آن نیز از طریق پرداخت تسهیلات توسط بانک عامل پرداخت شود.

 

وی ادامه می دهد: با این وجود تاکنون مبلغی در حدود ۹ میلیارد تومان توسط سرمایه گذاران برای احداث این بیمارستان هزینه شده و حدود یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان نیز تسهیلات دریافت و هزینه ساخت این طرح شده است.

 

پیشرفت 70 درصدی طرح

مدیرعامل شرکت بیمارستان مهرگان خرم آباد در ادامه با اشاره به آغاز عملیات اجرایی طرح در سال ۸۱، می گوید: عملیات اجرایی این بیمارستان در سال ۸۱ آغاز و اکنون نیز شاهد پیشرفت ۷۰ درصدی این پروژه هستیم.

 

شاهرخی در ادامه می افزاید: این بیمارستان در زمینی به مساحت ۱۰ هزار متر مربع با ظرفیت ۹۶ تخت در دست احداث بوده که مطمنا با توجه به وجود زیرساخت ها تعداد تخت های مورد استفاده در این مجموعه افزایش خواهد یافت.

  

وی بیان می کند: مطمئنا با بهره برداری از بیمارستان شاهد استغال زایی برای ۴۵۰ نفر خواهیم بود و با برنامه ریزی های صورت گرفته این مجموعه با در نظر گرفتن تمامی استانداردهای روز به بهره برداری خواهد رسید.

 

مدیرعامل بیمارستان مهرگان در ادامه با اشاره به نیاز تسهیلات ۱۴ میلیارد تومانی برای تکمیل این طرح، می گوید: بر اساس توافقات صورت گرفته و مصوبات کارگروه های مربوطه قرار بر این شد تا بانک ملت به عنوان بانک عامل اقدام به پرداخت تسهیلات 14 میلیارد تومانی مورد نیاز این طرح کند و ما نیز آمادگی لازم برای تامین ۳۰ درصد دیگر از هزینه های مورد نیاز پروژه را دارا هستیم.

 

شاهرخی عنوان می کند: متاسفانه بانک عامل به تعهدات خود عمل نکرده و مانع اصلی را برای به بهره برداری نرسیدن این طرح را بابد همین موضوع دانست.

 

وی عنوان می کند: سرمایه گذاران تاکنون بسیار بیشتر از تعهدات خود اقدام به سرمایه گذاری برای احداث این بیمارستان کرده اما بانک عامل به هیچ عنوان همکاری مناسبی برای تکمیل این طرح ندارد.

 

شاهرخی ادامه می دهد: در صورتی که تسهیلات اشاره شده به سرمایه گذار پرداخت شود آمادگی داریم ظرف مدت ۶ ماه عملیات ساختمانی پروژه را به پایان رسانده، همچنین پس از آن در کمتر از 2 سال اقدامات لازم برای تجهیز بیمارستان صورت می گیرد.

 

وی بیان می کند: به هر حال با وجود اینکه مسولان ارشد استان بارها و بارها قول های زیادی برای حمایت از سرمایه گذاران و همچنین  پرداخت تسهیلات داده اند اما تاکنون شاهد عملیاتی شدن این وعده ها نیستیم.

 

به هر حال انتظار می رود که مسئولان استان شرایط را برای تعیین و تکلیف کردن این پروژه مهیا کنند چرا که تاخیر در اجرای چنین طرح هایی نه تنها  عایدی برای استان نداشته بلکه باعث بلاتکلیفی سرمایه ها خواهد شد.

 

گزارش از: علی عبداله زاده

برای دیدن تصاویر بیشتر اینجا کلیک کنید

انتهای پیام/

ارسال نظر

2 + 6 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران