دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی:

هیچ خانمی در خانه نباید بیکار بماند/ بازنشستگی در کار اقتصادی غلط است

هیچ خانمی در خانه  نباید بیکار بماند/ بازنشستگی در کار اقتصادی غلط است
شناسه خبـر : ۶۷۱۱ چهارشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۲

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: ما باید کار را به خانه‌ها ببریم و هیچ خانمی در خانه  نباید بیکار بماند لذا بازنشستگی در کار اقتصادی غلط است، بازنشسته اگر می‌تواند کاردستی انجام دهد باید انجام دهد.

به گزارش سفیر افلاک آیت‌الله محسن اراکی دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، ظهر امروز در هشتمین همایش ملی سیره علوی که در دانشگاه لرستان برگزار شد گفت:  اصول راهبردی اقتصاد مقاوتی ، اولین اصول راهبردی اقتصاد مقاومتی مقدس شمردن کار اقتصادی است؛ که در فرهنگ مان روی آن کمک کار کردیم ومقدار هم برخلاف آن عمل شده است.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اظهار داشت: اقتصادی در جامعه باید مقدس شمرده شود، و همه مردم باید  در هر حوزه و هر منطقه ای که هستند  موظف به کار اقتصادی باشند .

وی به ترویج فرهنگ کاردر اجتماع تصریح کرد : جامعه‌ای که فرهنگ کار در آن رواج پیدا نکند و در جامعه کارمقدس نباشد نمی‌تواند اقتصاد مقاومتی را پیش ببرد  بنابر این اگر پول به دست آوردن  حلال در یک جامعه اگر مقدس نباشد آن جامعه به اقتصاد مقاومتی نخواهد رسید.

آیت الله اراکی  به بعد اقتصاد فردی و اقتصاد اجتماعی انسان اشاره کرد و افزد: ما باید بر خود تکیه کنیم ، در بعد اقتصاد فردی و در بعد اقتصاد اجتماعی جامعه راعادت بدهیم به این  که روی پای خود بایستد، لذا اگر ما چشممان به دست دیگری باشد به‌جایی نخواهیم رسید.

وی یکی دیگر از اصول راهبردی اقتصاد مقاومتی را اصل صرفه‌جویی و قناعت دانست و یادآور شد:  صرفه‌جویی اصل مهم در اقتصاد است البته نه بدین معنا  که خود را به‌سختی بیندازیم  پس ما صرفه‌جوییرا باید اساس زندگی خود بدانیم.

آیت‌الله اراکی ادامه داد:  یکی از راهکارهای خروج از رکود و فعال کردن اقتصاد این است که رابطه بین تولیدکننده با بازاریان  و تجار رابطه فعال، سالم و نزدیکی داشته لذا اگر تولیدکننده  بتواند محصول خود را سریع به بازار برساند رکود از بین خواهد رفت.

وی به سخن امام علی (ع) که فرمودند:" قناعت گنج پایان‌ناپذیر است" پرداخت  و گفت: ما در اقتصاد اسلامی انحصاری نداریم اما اقتصاد سرمایه‌ مبتی بر انحصار است و منطق انحصار منطق غلطی است و یکی از دلایل کمبود اشتغال همین انحصاری کردن کارها است.

آیت‌الله اراکی عنوان داشت: مسئله انحصار باید حل شوداگرما بخواهیم اشتغال را در جامعه راه‌اندازی شود باید انحصار را در جامعه منتفی کنیم.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی  با اشاره به اینکه ما باید کار را به خانه‌ها ببریم و هیچ خانمی در خانه  نباید بیکار بماند، خاطر نشان کرد:  بازنشستگی در کار اقتصادی غلط است، در اقتصاد دینی ما اقتصاد بازنشسته ندارد، بازنشسته اگر می‌تواند کاردستی انجام دهند باید انجام دهد برای او کار تعریف شود.

آیت‌الله اراکی گفت:  نه‌تنها صنایع‌دستی حتی اگر صنایع کلان را تفکیک کنیم  بسیاری از قطعات یدکی این صنایع بزرگ در خانه‌ها قابل‌تولید است پس اگر روی این ما بیاییم  برنامه‌ریزی کنیم قطعا  هزینه تولید که یکی از مشکلات است پایین می‌آید.

این مسئول تصریح کرد: برای هر مصرف‌کننده‌ای یک نوع کالای موردنیاز وجود دارد باید بررسی شود تا بر اساس ذوق مصرف‌کننده کالای ارزان تولید شود.؛ در منابع دینی ما بر مسئله پشتیبانی تولید کشاورزی و دامداری تأکید شده است لذا روی این دو باید کار فراوانی انجام داد.

وی اصول راهبردی اقتصاد مقاومتی را جلوگیری از رکود و  تجمیع سرمایه را عنوان کرد و اظهار داشت:  سرمایه‌های خرد باید از خانه‌ها بیرون بیاید و تراکم سرمایه در بانک‌ها نباید باشد؛ سرمایه را برای سرمایه‌دار معرفی کند به‌طوری‌که سرمایه را از سرمایه‌دار بگیرد و در آن محلی که می‌تواند  سودآور باشد آسان کند واز همین  واسطه‌گری می‌تواند پول بگیرد.

آیت‌الله اراکی یاد آور شد: ماباید کاری کنیم که سرمایه‌گذار‌ها به سمت فعال‌سازی سرمایه و ایجاد سرمایه در گردش بروند و تراکم سرمایه نباید در بانک باشد، همه‌کس نمی‌تواند از سرمایه بانک‌ها سود ببرد بانک کار اقتصادی انجام دهد این غلط است چند بانکدار پیدا می‌شوند و می‌خواهند همه سود و سرمایه مردم را به جیب بزنند اشتباه است.

آیت الله اراکی دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی  مطرح کرد: بانکدارها سرمایه‌ها را برای خودمصرف می‌کنند حال می‌خواهد دولت باشد یا ملت، و این بدترین کار برای نابودی اقتصاد کشور است  بنابراین سیستم باید این‌گونه تنظیم شود که بانک نقش واسطه و مشاوره بودن بین سرمایه‌گذار و تولیدگر را داشته باشد نه اینکه سرمایه در بانک گذاشته شود.

انتهای پیام/د

انتهای پیام/

منبع خبر: آساره خبر

ارسال نظر

7 + 1 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران