سفیر افلاک گزارش می دهد؛

سفید کوه در تسخیر دکل‌های برق/مخدوش شدن منظر و سیمای شهری در تضاد با ثبت جهانی دره خرم آباد است

سفید کوه در تسخیر دکل‌های برق/مخدوش شدن منظر و سیمای شهری در تضاد با ثبت جهانی دره خرم آباد است
شناسه خبـر : ۶۶۸۷ چهارشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۵ - ۰۸:۳۴

از سال گذشته شاهد نصب دکل های برق فشار قوی در دامنه سفید کوه خرم آباد هستیم که بسیاری از کارشناسان این موضوع را متضاد با حفظ محیط زیست و همچنین مخدوش شدن سیما و منظر شهری دره خرم آباد می دانند، با این وجود مجوز احداث این دکل ها توسط منابع طبیعی صادر شده و از سوی دیگر میراث فرهنگی معتقد است که استعلامی از این سازمان گرفته نشده است.

 

به گزارش سفیر افلاک  متاسفانه در گذشته شاهد نصب دکل های برق فشار قوی در دامنه سفید کوه خرم آباد هستیم که بسیاری از کارشناسان و متولیان امر بر این عقیده اند که این اقدام با پتانسیل های شهر خرم آباد در تضاد بوده و مطمئناً برخلاف توسعه همه جانبه شهری و مخدوش شدن سیما و منظر دره خرم آباد خواهد بود.

 

چرا که اکنون دره خرم آباد در فهرست موقت ثبت جهانی قرار دارد و هر گونه اقدام در این دیار باید با در نظر گرفتن تمامی پتانسیل های تاریخی، فرهنگی، اجتماعی و مردمی و زیست محیطی و متناسب با معیارهای یونسکو باشد.

 

معیار اساسی یونسکو برای ثبت دائمی دره خرم آباد در فهرست یونسکو توجه به تمامی ظرفیت های این دیار بوده و در نتیجه انتظار می رود که مسئولان در این راستا وارد عمل شوند.

 

اما متاسفانه در سالهای گذشته شاهد بی‌توجهی‌هایی از سوی مسئولان شرکت برق و نصب دکل ها در دامنه سفید کوه خرم آباد هستیم.

 

البته مسئولان منابع طبیعی استان نیز اعلام کرده اند که نصب این دکل های برق فشار قوی با توجه به اینکه این اقدام در راستای اجرای یک طرح ملی بوده و نمی توان از اجرای آن جلوگیری کرد، دارای مجوز از این اداره کل است و شرکت برق باختر نیز اقدام به پرداخت خسارات وارده به منابع طبیعی لرستان کرده است.

 

حال باید دید که آیا مسئولان منابع طبیعی چرا بدون در نظر گرفتن معیارهای مختلف اقدام به ارائه مجوز به شرکت برق برای احداث دکل ها در دامنه سفید کوه کرده اند؟

 

آیا پرداخت خسارت می تواند پاسخگوی خسارات وارده به منابع طبیعی و میراث فرهنگی و تاریخ مردم لرستان باشد؟

 

به نظر می رسد در این زمینه کم کاری های زیادی از سوی دستگاه های مختلف صورت گرفته و این اقدام متضاد با ثبت جهانی دره خرم آباد و باعث وارد شدن خسارات به محیط زیست و منابع طبیعی خواهد شد.

 

 

آیا دستگاه های مسئول نمی توانستند که دکل های دامنه سفید کوه را از مسیر دیگری انتقال دهند؟

 

در دامنه سفید کوه خرم آباد چندین اثر تاریخی استان قرار داشته و اکنون شاهد احداث جاده برای نصب دکل ها در این منطقه هستیم.

 

نصب دکل های برق متناسب با ظرفیت های دره خرم آباد نیست

یک کارشناس میراث فرهنگی در همین زمینه در گفت و گو با سفیر افلاک بیان می کند: متاسفانه اکنون احداث دکل ها در دامنه مشرف به شهر سفید کوه علاوه بر اینکه از نظر ارتفاعی دارای مشکل بوده، از نظر حریم و منظر برای دره خرم آباد مشکل ساز شده اند.

مهرداد زرین جویی در ادامه بیان می کند: واقعیت این است که برخی از دکل ها،منظر دره خرم آباد را مخدوش کرده و در نزدیک ترین فاصله به آثار تاریخی موجود در منطقه همچون پاسنگر، غار قمری و نهر ناصری احداث شده اند.

 

وی عنوان می کند: دره تاریخی در سال 2007  در فهرست موقت ثبت آثار جهانی یونسکو قرار گرفته و انجام هر گونه اقدامات عمرانی و توسعه ای باید با در نظر گرفتن تمامی ضوابط و معیارهای مشخص شده برای یونسکو باشد.

 

زرین‌جویی در ادامه اظهار می کند: مطمئناً در صورتی که اقدامات مخالف با معیارها و استانداردهای یونسکو در شهر خرم آباد صورت گیرد، به عنوان موانعی برای ثبت دائم جهانی دره خرم آباد خواهد بود.

 

وی بیان می کند: در این منطقه شاهد وجود چندین اثر تاریخی ثبت شده هستیم، مطمئنا آثار دیگری نیز وجود دارند که با کاووش های دقیق تر مشخص خواهند شد و در نتیجه هر گونه اقدامی بایستی با هماهنگی میراث فرهنگی و در جهت فراهم ساختن شرایط برای ثبت دائم دره خرم اباد باشد.

 

نصب دکل ها با مجوز منابع طبیعی بود

در همین زمینه مدیرکل منابع طبیعی استان لرستان در گفت‌وگو با سفیر افلاک بیان می کند: مسئولان شرکت برق باختر برای عبور دکل های برق فشار قوی شبکه سراسری از منابع طبیعی مجوزات لازم را داشته و حتی تمامی خسارات وارده را به عرصه ها پرداخت کرده اند.

 

شیرزاد نجفی ادامه می دهد: بر اساس قانون پروژه های عمرانی اعم از جاده، خط لوله نفت و گاز، آب، برق و مخابرات پروژه های ملی بوده و قانون گذار مشخص کرده که باید این طرح ها دارای پیوست زیست محیطی بوده و می توان با پرداخت خسارت، مجوزات لازم برای اجرای آنها در عرصه های منابع طبیعی را صادر کرد.

 

دکل های برق

وی عنوان می کند: در مورد عبور دکل های برق فشار قوی از دامنه سفید کوه نیز دقیقاً چنین موضوعی وجود دارد و با توجه به ملی بودن طرح اقدام به صدور مجوزات مربوطه کرده ایم.

 

این مسئول می افزاید: از سوی دیگر تنها مجوز لازم برای احداث جاده ای محدود با عرض چند متر برای احداث دکل ها به برق باختر داده شده و به همین دلیل مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

 

نصب دکل ها بدون هماهنگی با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوده است

 

 معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان نیز در همین راستا در گفت و گو با سفیر افلاک بیان می کند: در دامنه های سفید کوه و در مجاورت شهر خرم آباد 3 اثر تاریخی استان همچون قنات ناصری، سایت پاسنگر و غار قمری وجود دارند.

 

 

محمدرضا اسدی در ادامه بیان کرد: از سوی دیگر دره خرم آباد اکنون در فهرست موقت ثبت جهانی قرار داشته و باید انجام هر گونه اقدامی متناسب با ظرفیت های موجود این شهر در تمامی زمینه ها باشد و هر گونه فعالیتی که باعث مخدوش شدن منظر و سیمای شهری باشد، در تضاد با ثبت جهانی دره خرم آباد خواهد بود.

 

وی با اشاره به نصب دکل های برق فشار قوی در حاشیه سفید کوه خرم آباد، می گوید: متولی احداث این دکل ها هیچگونه استعلامی از میراث فرهنگی لرستان قبل از انجام فعالیت خود نکرده و ما با این اقدام مخالف هستیم.

 

 دکل های برق

این مسئول می افزاید: در همین راستا واحد حقوقی میراث فرهنگی لرستان در حال پیگیری این موضوع است، چرا که تمامی ظرفیت های دره خرم آباد اعم از طبیعی، فرهنگی، مردمی و تاریخی و جغرافیایی آن به عنوان معیارهای اساسی برای ثبت جهانی به شمار می رود.

 

معاون میراث فرهنگی استان در ادامه با اشاره به وجود 3 اثر تاریخی در دامنه سفید کوه، می گوید: حداقل 3 تا 4 اثر تاریخی در دامنه سفید کوه وجود دارد و هیچگونه مجوز و استعلامی از میراث فرهنگی برای احداث این دکل های برق فشار قوی داده نشده است.

 

اسدی در ادامه عنوان می کند: بر اساس ضوابط انجام هر گونه فعالیت عمرانی باید با استعلام از میراث فرهنگی صورت گیرد، چرا که امکان وجود میراث زیرخاکی ناشناخته در هر منطقه وجود داشته و تنها آثار تاریخی محدود به آثار قابل مشاهده نیستند.

 

در همین راستا روابط عمومی شرکت برق باختر منطقه غرب کشور نیز اقدام به ارائه توصضیحاتی در این راستا به سفیر افلاک کرد:

 

اجداث این خط انتقال برق به چند سال گذشته باز می گردد و هدف اصلی نیز متصل کردن برق از شبکه سراسری به پست خرم آباد 6 که در همان مکان قرار دارد، بوده است.

 

دلیل اصلی احداث این پست نیز تامین بخشی از برق مورد نیاز شهر خرم آباد بوده و در نتیجه اجرای طرح از اهمیت بسیاری برخوردار بود.

 

برای این کار در زمان احداث این پروژه که در سال های گذشته عملیاتی شد، بر اساس دستورالعمل های موجود اقدام به اطلاع رسانی لازم در جهت اعلام اجرای این طرح در روزنامه های سراسری و محلی کرده و از سوی دیگر استعلامات لازم از چندین دستگاه مربوطه همچون منابع طبیعی نیز گرفته شده است.

 

دکل های برق

در همان روزهای اجرای طرح منابع طبیعی اقدام به توقف پروژه کرد که پس از پرداخت جریمه های مربوطه اقدامات لازم برای تکمیل پروژه نیزدر دستور کار قرار گرفت.

 

در زمان اجرای این پروژه نامه ای از سوی میراث فرهنگی استان لرستان مبنی بر ارائه مستندات و نقشه توسط مجری طرح  به این نهاد ارسال شد، به همین دلیل مستندات لازم به میراث فرهنگی لرستان تحویل داده شد.

 

پس از آن بار دیگر میراث فرهنگی در زمانی که پروژه در حال اجرا و مراحل پایانی خود بود، نامه ای را برای برق باختر ارسال کرد.

 

در این نامه آمده بود در صورت امکان دکل های برق در محل دیگری احداث شوند که با توجه به اینکه ایجاد دکل های برق در منطقه ای دیگر به دلیل اهمیت و ضرورت طرح امکان پذیر نبود مستندات خود را به میراث فرهنگی ارائه دادیم.

 

اما پس از ان پیگیری از سوی میراث فرهنگی صورت نگرفته است و در همان نامه مذکور نیز واژه در صورت امکان به کار برده شده و جدیتی نیز اعلام نشده بود.

 

به هر حال برق باختر خود را موظف به حفظ تمامی ظرفیت های هر منطقه دانسته کمااینکه به سرعت خسارات وارده به منابع طبیعی را پرداخت کرده است.

 

نتیجه:

به هر حال شواهد به خوبی نشان دهنده کم کاری های صورت گرفته از سوی دستگاه های مختلف بوده، به نظر می رسد عدم هماهنگی بین دستگاهای عامل اصلی اجرای این طرح بوده است.

 

دره خرم آباد در فهرست ثبت موقت قرار داشته و اگر خواهان ثبت دائم آن هستیم، باید مدیریتی یکپارچه برای این دره تبیین شده و سند توسعه ای و انجام هر گونه اقدامی با هماهنگی تمامی دستگاه های مسئول و به خصوص میراث فرهنگی باشد.

 

 البته میراث فرهنگی نیز در همان ابتدا می توانست وارد عمل شده و پس از ارائه مستندات از اجرای پروژه در همان ابتدا جلوگیری به عمل می آورد که متاسفانه این اقدام نیز صورت نگرفته است.

 

گزارش از علی عبداله زاده

انتهای پیام/

ارسال نظر

8 + 3 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران