گزارش؛

انتظار 15 ساله مرکز استان برای افتتاح کتابخانه مرکزی/ پیشرفت 65 درصدی پروژه!

انتظار 15 ساله مرکز استان برای افتتاح کتابخانه مرکزی/ پیشرفت 65 درصدی پروژه!
شناسه خبـر : ۶۵۹۴ یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۰۷:۵۶

در حالی که مرکز استان لرستان 15 سال است که در انتظار افتتاح کتابخانه مرکزی به سر می برد، مدیرکل راه و شهرسازی لرستان از پیشرفت 65 درصدی این پروژه خبر داد.

به گزارش سفیر افلاک، کتابخانه های عمومی نقش آموزشی و در عین حال نقش تربیتی بزرگی در قبال جامعه زمان خود به عهده دارند که اگر کتابخانه ها در دسترس و از لحاظ اطلاعاتی به روز باشند، می توان در آینده جامعه ای مطالعه گر و پویا داشت.

 

یکی از معیارهای سنجش پیشرفت در دنیای امروز میزان کتابخانه ها و کتاب خوان های آن جامعه است که کتابخانه های عمومی می توانند خدمات مفید و ارزنده ای را در جامعه ارائه داده و منشا تحولات رو به رشد در جامعه باشند.

 

لرستان در جمع  استان های انتهایی جدول سرانه فضای کتابخانه ای در میان استان های کشور قرار دارد که این براهمیت احداث کتابخانه در شهرستان های استان می افزاید.

 

شهر خرم آباد به عنوان مرکز استان لرستان از وجود کتابخانه ای درخور و مناسب مرکز یک استان محروم بوده و تنها امید مردم و کتاب دوستان این شهر به پروژه کتابخانه مرکزی است که سال 80 کلنگ آن به زمین زده شد اما هیچ خبری از افتتاح و بهره برداری از آن به گوش نمی رسد.

 

فرناز احمدی جوان خرم آبادی در این باره به خبرنگار منار گفت: من به عنوان یک شهروند خرم آبادی بسیار متاسفم که پس از 15 سال از کلنگ زنی پروژه کتابخانه مرکزی، هنوز اهالی فرهنگ استان و شهرستان در حسرت افتتاح آن هستند.

 

وی اهمیت و اولویت دار بودن سایر مسائل نسبت به کتاب و کتابخوانی برای مسئولان استان را یکی از دلایل تاخیر افتتاح این پروژه دانست و عنوان کرد: در حالی که اگر مردم ما به کتابخوانی تشویق شده و به این سمت وسو حرکت کنند از آسیب های اجتماعی کاسته می شود و مسئولان باید به جای چه کنم چه کنم ها پس از وقوع جرم ها  و سایر آسیب های اجتماعی، خوراک فکری مناسب به جامعه تزریق کنند.

 

حسن بهاروند دیگر شهروند خرم آبادی در این رابطه عدم مطالبه گری مردم شهر را یکی از دلایل به طول انجامیدن افتتاح و بهره برداری از این پروژه دانست و بیان کرد: نه فقط در بین مردم لرستان بلکه در ایران تجملات و مسئل دیگر بر کتابخوانی ارجحیت دارند که سرانه مطالعه بسیار پایین کشور به صورت واضح مبین این مسئله است.

 

وی افزود: البته نبود فضای کتابخانه ای مناسب خود از مهمترین دلایل بی توجهی و سرانه پایین مطالعه در کشور و استان است و مسئولان باید توجه بیشتری به این مسئله به عنوان تهدیدی برای جامعه به ویژه نسل جوان و نوجوان داشته باشند.

 

علی جهان آرا مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی لرستان در گفتگو با منار اظهار داشت: بیش از یک دهه است که پروژه کتابخانه مرکزی شهر خرم آباد کلنگ زنی شده که اداره کل راه و شهرسازی لرستان مجری این پروژه  و نهاد کتابخانه ها بهره بردار این پروژه محسوب می شود.

 

وی افزود: ما هیچ گونه دخل و تصرفی در ساخت این پروژه نداریم و فقط می توانیم پیگیری های اداری لازم برای به اتمام رساندن این پروژه را انجام دهیم.

 

مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی لرستان به اتمام رساندن این پروژه را از مطالبات اصلی نهاد کتابخانه های عمومی استان دانست و ادامه داد: ولی متاسفانه همان پاسخ های همیشگی که بودجه نیست و بودجه به صورت قطره چکانی تزریق می شود را دریافت می کنیم.

 

جهان آرا تصریح کرد: طی صحبت هایی که با استاندار لرستان داشتیم مقرر شد از محل اعتبارات استانی مبلغ خوبی را به این پروژه اختصاص دهند که ما بتوانیم تا پایان سالجاری شاهد افتتاح یا حداقل افتتاح یک فاز از آن باشیم.

 

وی با بیان اینکه پروژه کتابخانه مرکزی خرم آبادرحدود 70 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، افزود: که باید با تزریق اعتبارات بتوانیم ظرف یکی دو سال آینده از این پروژه بهره برداری کنیم.

 

علی علیخانی مدیرکل راه و شهرسازی لرستان نیز در این رابطه در گفتگو با خبرنگار منار اظهار داشت: بدهی و کمبود اعتبارعلت اصلی پیشروی کند پروژه کتابخانه مرکزی خرم آباد است.

 

وی با بیان اینکه این پروژه تاکنون 65 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، عنوان کرد: چهار میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل این پروژه لازم است.

 

مدیرکل راه و شهرسازی لرستان خاطرنشان کرد: برای این پروژه در سالجاری دو میلیارد تومان پیش بینی اعتبار کردند که تاکنون حدود 300 میلیون تومان معادل 15 درصد آن تخصیص داده شده است.

 

علیخانی تکمیل و بهره برداری از این پروژه را مشروط به تامین اعتبار دانست و تصریح کرد: اگر اعتبار مورد نیاز پروژه تامین شود، کتابخانه مرکزی طی سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.

 

گفتنی است که شهرام ملکی مدیرکل سابق راه و شهرسازی لرستان 14 فروردین سالجاری در جلسه «برنامه کوتاه مدت اقتصاد مقامتی، اقدام و عمل» پیشرفت فیزیکی کتابخانه مرکزی خرم آباد را ۷۲ درصد اعلام کرد؛ حال پس از گذشت 10 ماه از آن روز مدیرکل فعلی راه و شهرسازی که مجری طرح است پیشرفت فیزیکی را 65 درصد اعلام کرد.

 

در هر حال وجود سرانه بسیار پایین فضای کتابخانه ای در استان و تاثیر آن بر مطالعه و فضای فرهنگی، وظیفه مسئولان استان را در این زمینه سنگین تر از پیش می کند تا پس از 15 سال برای این پروژه فرهنگی مهم در مرکز استان چاره ای اساسی بیاندیشند.

 

انتهای پیام/

منبع خبر: منار
نویسنده : معصومه نوروزپور

ارسال نظر

9 + 3 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران