آوار بی توجهی بر سر خانه های تاریخی؛

بخشی از سقف قدیمی ترین خانه تاریخی بروجرد فرو ریخت/تیر تخریب بر قلب آثار تاریخی

بخشی از سقف قدیمی ترین خانه تاریخی بروجرد فرو ریخت/تیر تخریب بر قلب آثار تاریخی
شناسه خبـر : ۶۵۷۹ شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۵

خانه های تاریخی این روزها در بروجرد مورد بی توجهی قرار گرفته به طوری که چند روز پیش بخشی از سقف قدیمی ترین خانه تاریخی بروجرد فرو ریخت و خطر تخریب برای این خانه تاریخی لحظه به لحظه بیشتر می شود.

به گزارش سفیر افلاک  آثار تاریخی زیادی در شهرستان بروجرد وجود دارد که هر کدام از نظر معماری منحصر به فرد هستند، وجود 50 خانه تاریخی در محله های قدیمی و همچنین آثار تاریخی ارزشمندی که هر ساله مورد بازدید گردشگران قرار می گیرد.

 

 نبود اعتبارات لازم برای مرمت آثار تاریخی مهمترین مشکلی است که سبب شده روز به روز پایه های آثار تاریخی سست شوند و خشت های خانه های تاریخی یکی پس از دیگری فرو ریزد.

 

 این روزها آثار تاریخی که یادگار مردمان گذشته است و هر کدام دنیایی از معماری و زیبایی را به همراه دارند، دیگر توان ایستادن را ندارند و به دلیل عدم حفاظت و مرمت های لازم در معرض تخریب هستند وگاهی بخش هایی از آنها فرو می ریزد.

 

Image result for ‫خانه حاتمی بروجرد‬‎ 

حفظ و نگهداری هر یک از آثار تاریخی می تواند در جذب گردشگر موثر باشد اما به نظر می رسد بی توجهی ها بر سر آثار تاریخی خصوصا خانه های تاریخی بروجرد آوار شده و همت کافی برای مرمت بناها نیست.

 

 متاسفانه برخی از آثار تاریخی و خانه های قدیمی در بروجرد آنقدر مرمت نشده اند که هر روز در مسیر سرازیری تخریب قرار گرفته و از عمرشان کاسته می شود.

 

 این در حالیست که باید میراث گذشتگان را با هر تلاشی هم که شده نگهداری کنیم تا به نسل های آینده این آثار را معرفی کنیم.

 

 یکی از خانه های تاریخی بروجرد خانه حاتمی است که قدیمی ترین خانه تاریخی این شهر است، وسعت این خانه بسیار زیبا و منحصر به فرد یکهزار و 300 متر و در خیابان بحرالعلوم و در کوچه های قدیمی این شهر قرار گرفته که متاسفانه طی سالهای اخیر به دلیل نبود اعتبار مرمت نشده و بخش هایی از آن فرو ریخته است.

 

 طی بارندگی های چند روز پیش در بروجرد بخش هایی از سقف این خانه تاریخی فرو ریخت و به نظر می رسد در صورت عدم توجه بخش هایی دیگری که سست شده اند فرو می ریزند.

 

 "حجت اله یارمحمدی"رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد در گفت و گو با بازتاب بروجرد گفت: خانه حاتمی یکی از خانه های تاریخی و ارزشمند بروجرد است که تا کنون هیچ گونه اقدامات مرمتی بر روی آن انجام نشده است.

Image result for ‫یارمحمدی بروجرد‬‎ 

وی اضافه کرد: با توجه به این که این خانه چند سال است تخلیه شده ، آسیب های بیشتری به آن وارد شده و با توجه به حجم بارندگیهای سیل آسای فروردین امسال و بارندگیهای پاییز بخش هایی از این خانه سست شدند و متاسفانه بخشی از سقف این خانه فرو ریخته است. 

 

به گفته وی البته این خانه به عنوان یکی از خانه های تاریخی بروجرد که دچار آسیب شده به ستاد حوادث استان معرفی کردیم و در همین راستا مبلغی برای مرمت آن پیش بینی شده که به زودی کار مرمت این بنا آغاز می شود.

 

 یارمحمدی اظهار داشت: در مرمت و بازسازی آثار تاریخی هیچ کار غیر قابل امکانی نیست و بخش های فرو ریخته این بنا مرمت و مقاوم سازی می شوند البته با توجه به این که بخشی از سقف این خانه فرو ریخته باید  بخش هایی دیگری از سقف برداشته شود و کاراستحکام بخشی لازم انجام شود.

 

 وی به تملک این بنای تاریخی اشاره کرد و افزود: این خانه تاریخی تا کنون در اختیار مالک شخصی بوده که میراث فرهنگی برای تملک آن اقداماتی انجام داده و بخشی از این مبلغ برای تملک تامین شده است و کار تملک انجام می شود.

 

 به گفته وی ضلع جنوبی این بنا قبلا تخریب شده و قسمت هایی از سقف هم طی چند روز گذشته فرو ریخته که برای مرمت اضطراری 200 میلیون و برای مرمت کل بنای تاریخی بیش از یک میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

 

 رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد تصریح کرد: خانه تاریخی حاتمی مربوط به قبل از دوران زندیه و  دو بخشی است و  قابلیت احیا را دارد که در وسط این بنا در طبقه بالا یک ایوان رفیع به ارتفاع 6 متری با دو ستون چوبی وجود دارد که البته چند اتاق، تالار، پس تالار، راه پله های قدیمی در این بنا بیسار زیبا ساخته شده است.

 

امید می رود هر چه زودتر مرمت بناهای تاریخی انجام شود تا شاهد تخریب و از بین رفتن میراث تاریخی گذشتگان نباشیم.

 

انتهای پیام/

منبع خبر: بازتاب بروجرد

ارسال نظر

5 + 8 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران