تلنگر سفیرافلاک؛

پرستاران لرستان نیارمند پرستاری!/ پرستاران در انتظار پرداخت کارانه ها

پرستاران لرستان نیارمند پرستاری!/ پرستاران در انتظار پرداخت کارانه ها
شناسه خبـر : ۶۴۹۱ چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۰

شنیده ها حاکی از آن است که برخی پرستارانی که در استان لرستان برای احقاق حقوق کارانه خود چند روز پیش به مقامات بالاتر اعتراض نموده اند با برخورد های مدیریت برخی بیمارستان ها  مواجه شده اند.

به گزارش سفیر افلاک همزمان با روی کار آمدن دولت یازدهم طرح بزرگی به نام طرح تحول نظام سلامت اجرا شد طرحی که کاهش هزینه ها از جیب بیمار و ارتقا شاخص های بهداشت و درمان کشور از اهداف این طرح بود.

 

طرحی ملی که از همان ابتدا با انتقادهای زیادی روبه رو شد چرا که چگونگی تامین بودجه هنگفت این طرح توسط دولت، بزرگترین دلیل منتقدان است.

 

از طرفی شکاف درآمدی بین پزشکان و پرستاری همواره چالش هایی زیادی را تاکنون بین نظام پرستاری و پزشکی به وجود آورده است چرا که پرستاران معتقدند بیشترین میزان مراقبت از یک بیمار بر عهده پرستار است اما کارانه های میلیونی را پزشکان دریافت می کنند.

 

حال اجرای طرح تحول نظام سلامت نه تنها نتوانسه است این اختلاف درآمدی را حل کند بلکه در بعضی موارد آن را نیز تشدید  کرده است.

 

تا جایی که صحبت های جنجالی "شریفی‌مقدم" دبیرکل خانه پرستار بازتاب گستره ای در میان رسانه ها داشت به طوری که وی  توقف هر چه سریع‌تر اجرای تعرفه‌های جدید پزشکان را خواستار و گفته است: «با اجرای فاز سوم طرح تحول سلامت کارانه ۳۰۰هزارتومانی یک پرستار در مقابل کارانه ۶۰‌میلیون تومانی پزشک قرار می‌گیرد و فاصله دریافتی‌ها را باز هم افزایش می‌دهد. مسئولان وزارت بهداشت یک‌شبه ۱۶۰۰میلیاردتومان را روانه جیب پزشکان کردند. آیا این واقعا عادلانه است که یک پرستار ۳۰۰‌هزار تومان کارانه بگیرد و یک پزشک دیگر که همکار اوست ۶۰‌میلیون تومان؟ کجای دنیا چنین تبعیض ناعادلانه‌ای وجود دارد؟»(رجا نیوز)

 

مسئله اختلاف بر سر کارانه های پزشکان و پرستاران و نیز عدم یا تاخیر در پرداخت کارانه تا جایی پیش رفته است که شاهد اعتراضاتی در این خصوص در سطح بیمارستان های استان ها هستیم.

 

  به طوری که این اعتراض ها در استان لرستان هم وجود دارد؛ شنیده ها حاکی از آن است که برخی پرستارانی که در استان لرستان برای احقاق حقوق خود چند روز پیش به مقامات بالاتر اعتراض نموده اند با برخورد های مدیریت برخی بیمارستان ها  مواجه شده اند.

 

آن ها معتقدند: «کارانه» بخشی از حقوق دریافتی پرسنل کادر درمان است. در حالی که مدیران بیمارستان ها کارانه ناچیز پرستاران را پرداخت نمی کنند اما کارانه میلیونی و گاه ده ها میلیونی پزشکان را به موقع پرداخت می نمایند چرا که پزشک سالاری همچون یک آفت بدنه نظام سلامت جامعه را فراگرفته و از وزیر گرفته تا مدیران علوم پزشکی همگی پزشک بوده و گویی اولویت را بر تامین مالی رفاهی و اجتماعی پزشکان گذاشته اند!

  

تصویر فوق مربوط به یک بانوی پرستار در یکی از بیمارستان های خرم آباد است که با حال بیمار و رنجور، بی ادعا به هموطنان خود خدمت می کند.

 در حالی که پرستاران بصورت شبانه روزی در شیفت های سخت و فشرده در جهت توسعه سلامت جامعه تلاش می کنند و در صف اول نبرد با همه گونه بیماری و حادثه هستند و اغلب بخشی از بار وظایف پزشکان را به دوش می کشند و در معرض خطر بیماری های واگیردار و... هستند در دریافت دستمزد خود با مشکلات خاصی نیز مواجه اند تا جایی که مطلع هستیم پرستاران خرم آباد تا 9ماه کارانه خود را دریافت نکرده اند و علاوه بر مشکلات شغلی و ناعدالتی های متعدد با مشکلات مالی نیز دست و پنجه نرم کنند.

 

از مسئولین مربوطه خواستاریم پیگیر پرداخت کارانه این قشر زحمت کش جامعه باشند.

 

 

انتهای پیام/

ارسال نظر

5 + 2 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران