مسئول انتشارات ستارگان آسمان؛

حضور دغدغه مندان ارزشی در عرصه کتاب کم رنگ است/توان مالی ضعیف ناشران برای تبلیغات گسترده

حضور دغدغه مندان ارزشی در عرصه کتاب کم رنگ است/توان مالی ضعیف ناشران برای تبلیغات گسترده
شناسه خبـر : ۶۲۳۹ پنجشنبه ۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۰

مسئول انتشارات ستارگان آسمان گفت: حضور دغدغه مندان ارزشی در عرصه کتاب و کتابخوانی کم رنگ است.

به گزارش سفیر افلاک، انتشارات و کتابفروشی ستارگان آسمان مدت کوتاهی است که فعالیت خود در عرصه کتاب را خود را آغاز کرد و ظرف مدت کوتاهی به یکی از بهترین ناشران استان در زمینه نشر و توزیع کتب دفاع مقدس و انقلاب اسلامی تبدیل شد.

درراستای آشنایی ستارگان آسمان و اهداف آن، به سراغ علی سیاهپوش مسئول این انتشارات رفته و با وی به گفتگو پرداختیم که مهم ترین محورهای بحث به شرح ذیل است:

  • کم رنگ شدن حضور دغدغه مندان ارزشی در عرصه کتاب
  • توان مالی ضعیف ناشران برای تبلیغات گسترده
  • کم توجهی برخی اصحاب رسانه به حوزه کتاب و کتابخوانی و تبلیغات در این زمینه
  • «بلدچی» اثری فاخر و ارزشمند در زمینه دفاع مقدس
  • ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی به ویژه در زمینه دفاع مقدس و انقلاب اسلامی، اصلی ترین هدف ستارگان آسمان

آنچه می خوانید مشروح گفت و گوی علی سیاهپوش با خبرنگار منار است:

منار: چرا بیشتر به نشر کتب دفاع مقدس می پردازید؟

سیاهپوش: دفاع مقدس بخشی از هویت میهن اسلامی ما را تشکیل می دهد و کار کردن هرچه بیشتر در این زمینه و شهدای این دوران وظیفه ای بر دوش مایی است که آسایش کنونی خود را مدیون آنها هستیم.

رزمندگان لرستانی در هشت سال دفاع مقدس نقش بسزایی ایفا کرده اند به گونه ای که رهبر معظم انقلاب فرمودند "رزم لرها بیش از اینکه شنیدنی باشد، دیدنی است"؛ اما متاسفانه به دفاع مقدس لرستان بسیار کمتر از سایر استان ها پرداخته شده و این بهانه ای شد تا ما به صورت تخصصی به این امر پرداخته و ناشر تخصصی دفاع مقدس باشیم.

منار: دلیل افزایش فرهنگ غربی در آثار منتشره به ویژ ترجمه ها چیست؟

سیاهپوش: متاسفانه در حال حاضر و وضعیت امروز ایران، فرهنگ غربی در قالب کتب منتشره بسیار به  چشم می خورد.

این همه هجوم فرهنگ غربی در آثار ما به این دلیل دیده می شود که افرادی بیش از سایرین دغدغه دین و ارزشهای انقلاب را دارند، کمتر به عرصه تالیف و نشر وارد شده اند و در مقابل افرادی که کمتر دغدغه ارزش ها را دارند بیشتر در این حوزه وارد می شوند، البته ناشران نیز باید در آثار ترجمه به فرهنگ کشور و قوانین اسلام توجه کنند که از انتشار آثار مغایر با این فرهنگ پرهیزند.

منار: در حال حاضر چه کتابی زیر چاپ دارید؟

سیاهپوش: در حال حاضر کتاب «قدر و بدر» تالیف دکتر مهرداد ویسکرمی زیر چاپ است که بزودی منتشر  و در اختیار علاقه مندان به کتاب گذاشته می شود.

 

منار: دلایل تبلیغ کم کتاب به ویژه دز زسانه ملی چیست؟

سیاهپوش: تبلیغ بسیار ضغیف کتاب در کشور، یک واقعیت انکارپذیر است که البته طی یکی دو سال  اخیر بهتر شده ما تا رسیدن به نقطه مطلوب بسیار فاصله دارد.

بر این عقیده ام که مطبوعات و رسانه ها در ترویج فرهنگ کتابخوانی می توانند نقش بسیار موثری در جامعه داشته باشند اما بعضی از آنها به این مسئله بی توجه هستند.

نگاه اقتصادی به این مسئله نیز عامل تاثیرگذار دیگری است چراکه تبلیغات به ویژه در رسانه ملی بسیار هزینه بر است و ناشران توان مالی کافی برای پرداخت این هزینه ها ندارند.

منار: راهکار شما برای ترویج رهنگ کتاب و کتابخوانی چیست؟

سیاهپوش: تبلیغات یکی از مهمترین راه های ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی است؛ تبلیغات متناسب در  سطح ملی، صدا سیما، رسانه ها و مطبوعات راه بسیار مناسبی در این زمینه است.

قیمت بالای کتاب یکی از دلایل کمرنگ بودن فرهنگ کتابخوانی است؛ استفاده از کاغذ ایرانی توسط ناشران و استفاده از جلدها و قاب های کم هزینه تر، می تواند در کاهش قیمت بسیار اثرگذار باشد.

البته از سال گذشته خانه کتاب طرح فصلی یارانه کتاب با 20 درصد تخفیف را ایجاد کرده که طرح خوبی بوده و جای تقدیر و تشکر دارد.

منار: آثار نوقلمان در عرصه دفاع مقدس را چگونه ارزیابی می کنید؟

سیاهپوش: به عقیده من اگر بستر مناسب برای نوقلمان و افرادی که تازه پای در این عرصه گذاشته اند، فراهم باشد شاهد خلق آثار بسیار پرمحتوا و خوبی در این زمینه خواهیم بود.

نمونه بارز آن کتاب «بلدچی»است؛ این کتاب با اینکه اولین اثر آقای اسماعیل سپهوند است اما کتابی بسیار ارزشمند و ار آثار فاخر در حوزه دفاع مقدس است.

منار: به نویسندگان برای چاپ و انتشار آثار دفاع مقدس چه توصیه ای می کنید؟

سیاهپوش: نویسندگان آثار دفاع مقدس قشری بسیار فرهنگی و نجیب هستند اما برای موفق بودن در این زمینه باید تلاش و زحمت بسیار زیادی و حتی زحمت چند ساله داشته باشند تا آثاری پرمحتوا و جذابب داشته باشند.

منار: آیا ستارگان آسمان غیر از چاپ کتاب فعالیت دیگری نیز دارد؟

سیاهپوش: ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی به ویژه در حوزه های دفاع مقدس و انقلاب اسلامی، اصلی ترین هدفی است که در ستارگان آسمان دنبال می شود و به هیچ وجه هدف کسب سود و درآمد را دنبالل نمی کنیم.

بنا بر این در ستارگان آسمان علاوه بر چاپ و فروش کتاب، برنامه های دیگری از جمله برگزاری نشست های تخصصی کتاب و نقد کتاب را دستور کار خود قرار داده و اجرا می کنیم.

منار: ستارگان آسمان تا چه اندازه با سایر ناشران و کتابفروشان استان ارتباط دارد؟

سیاهپوش: ستارگان آسمان با سایر ناشران و کتابفروشان استان رابطه بسیار خوبی دارد؛ سعی ما این  است که آثار ناشران و نویسندگان استان را در این انتشارات و کتابفروشی عرضه کنیم.

منار: آیا ستارگان آسمان در سایر شهرستان های استان نیر نمایندگی دارد؟

سیاهپوش: خیر، در حال حاضر در هیچ شهرستانی نمایندگی نداریم اما در حال برنامه ریزی برای ایجاد  نمایندگی در شهرستان های استان هستیم.

 مصاحبه از: معصومه نوروزپور

انتهای پیام/

منبع خبر: منار

ارسال نظر

1 + 1 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران