ژئو پارک سیمره در راه ثبت جهانی شدن

ژئو پارک سیمره در راه ثبت جهانی شدن
شناسه خبـر : ۶۲۳۷ پنجشنبه ۲ دی ۱۳۹۵ - ۰۹:۲۰

امروزه سعی بر این موضوع است که منطقه و زمین لغزش سیمره و پیامدهای آنر ا به مساحت تقریبی 25 هزار هکتار که 20 هزار هکتار آن در مرز سیاسی لرستان است را به عنوان یک ژئو پارک در مجامع جهانی به ثبت برسانند.

به گزارش سفیر افلاک لرستان ؛ با بیش از 28 هزار کیلومتر مربع در بخش متراکم زاگرس میانی قرار دارد که بیش از 70 درصد زمین ناهموار و کمتر از 30 درصد آن اراضی مسطح است !

 

سرزمینی متنوع به لحاظ شرایط اقلیمی و به دنبال آن گردهم آمدن هزاران پدیده طبیعی ، فرهنگی و تاریخی !!! پدیده طبیعی » زمین لغزش سیمره « ، که با نام های » زمین لغزش کبیر کوه « ، » زمین لغزش پلدختر « خوانده شده است، برای نخستین بار به عنوان » بهمن سنگی سیمره « توسط J.Vهریسون و N.Lفالکون در  1930 به عنوان بزرگترین زمین لغزش غیر آتشفشانی شناخته شده است .

 

 بررسی های انجام شده از گذشته تا حال و رجوع به تمامی منابع و ماخذ نشان دهنده آن است که زمین لغزش سیمره از زمان کشف تا کنون با نام لرستان شناخته شده و هیچ گاه تابع مرزهای سیاسی نبوده بلکه این پدیده یک حادثه تاریخی بوده و بیش از آنکه شهرت محلی داشته باشد شهرت جهانی دارد.

 

رجوع به تمامی منابع و ماخذ نشان از یک پیوستگی بین نام سیمره و شهر پلدختر دارد و شاید نتوان هیچ گاه این دو اسم را از هم تفکیک کرد به عبارتی نام سیمره را بایستی مانند تمامی منابع موجود یک اسم ترکیبی تحت عنوان" زمین لغزش سیمره پلدختر" بیان کرد. 

 

  این پدیده زمین ساختاری درحدود یازده هزار سال قبل در دره سیمره اتفاق افتاد .

 حاصل این رویداد رانش طبقات سنگی به ابعاد تقریبی ؛ طول 16 کیلومتر و عرض پنج کیلومتر و ضخامت 300 متر ، از دامنه شمال شرقی کبیرکوه جدا و انرژی حاصل از آن به حدی بود که سبب خرد شدن لایه‌های سنگی و حرکت مصالح لغزشی به طول 25 کیلومتر در امتداد شیب و تاقدیس شد و بدین ترتیب لند اسالید سیمره متولد شد !

 

 درنتیجه حرکت این واریزه ها ، جلوی رودخانه های کشکان و سیمره که در دامنه کبیرکوه جریان داشت ، سدی طبیعی ایجاد و دریاچه تاریخی سیمره خلق شد . 

 

  بی شک سیمره را ابتدا به عنوان بزرگترین گسیختگی سنگی جهان ،در وهله دوم یک اتفاق نادر طبیعی در زاگرس ایران و در وهله سوم یک پدیده منحصر به فرد در لرستان به شمار می آید.

 

 آنچه که باعث شهرت جهانی سیمره شده است ابعاد تغییرات مورفولوژیکی در دامنه شمالی کبیر کوه نیست ، زیرا در طول دوران چهارم زمین شناسی فرسایش و حذف تدریجی چین ها و کاسته شدن از ارتفاع آنها رخ می دهد در واقع چنانچه سیمره را بدون مصالح و پیامد های ان در نظر بگیریم صرفا یک فرسایش بر روی چین کبیر کوه می باشد.

 

 اما آنچه باعث شناخت و معروفیت سیمره شده است حوادث و پیامد های آن می باشد.

 

 مسلما هر بیننده ای با دیدن بلو کهای بزرگ چند صد تنی در مجاورت شهر پل دختر و مناطق چُل؛ ( به گویش محلی به معنای اراضی پر از سنگالخ است ) و زغفران و تنگ فنی از خود این سوال را می پرسد که منشا این حجم زیاد سنگ کجاست ! و همچنین منشاء ایجاد تاالب های 00 گانه دهستان های جلوگیر و جایدر کجاست !

 

 یا به عبارتی پیامد های زمین لغزش باعث شناسایی آن می شود و در اصطلاح از معلول به علت می رسد.

 

 امروزه سعی بر این موضوع است که منطقه و زمین لغزش سیمره و پیامدهای آنر ا به مساحت تقریبی 25000 هکتار که 20000 هکتار آن در مرز سیاسی لرستان را به عنوان یک ژئو پارک در مجامع جهانی به ثبت برسانند.

 

تاریخ طرح در شورای ثبت کشور : 24 آذر ماه 1395

گزارش خبری از: مهرداد زرین جوئی

انتهای پیام/

ارسال نظر

6 + 1 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران