کمبود کتاب و کتابخانه در شهرستان دلفان

کمبود کتاب و کتابخانه در شهرستان دلفان
شناسه خبـر : ۶۱۹۸ چهارشنبه ۱ دی ۱۳۹۵ - ۰۸:۳۲

شهرستان دلفان با ۱۵۰ هزار تن جمعیت و ۴۴۴ روستا تنها ۲ کتابخانه عمومی شهری و ۲ کتابخانه روستایی دارد و از کمبود کتاب و کتابخانه رنج می برد.

به گزارش سفیر افلاک یکی از مهمترین نهادها که نقش مهمی در توسعه فرهنگی دارد کتابخانه های عمومی است که با اهداف و وظایفی نظیر ارتقای سطح دانش جامعه، ایجاد امکان دسترسی به اطلاعات برای همه، حمایت از سواد آموزان، آموزش های رسمی و غیر رسمی، گسترش فرهنگ مطالعه مکتوب، کمک به رواج فناوری های جدید و پر کردن اوقات فراغت در حال خدمت رسانی به جامعه است.کتابخانه عمومی یک مرجع فرهنگی برای جامعه است که باید امکانات، تجهیزات و فضای فیزیکی آن متناسب با نیاز مراجعه کنندگان تعریف شود.

 

شهرستان دلفان که زادگاه اندیشمندانی چون آیت الله شیخ فرج الله کاظمی است اکنون از کمبود کتاب و کتابخانه رنج می برد و کتابخانه های موجود جوابگوی نیاز مردم این شهرستان نیستند.یکی از دانشجویان نورآبادی در این باره می گوید: فقط یک کتابخانه عمومی در شهر نورآباد وجود دارد که به رغم گسترش مراکز دانشگاهی و افزایش تعداد دانشجویان بسیاری از کتاب های تخصصی و مرجع مورد نیاز دانشجویان و پژوهشگران نیز در آن موجود نیست.

 

مریم حسن پور افزود: کمبود فضای فیزیکی در دلفان موجب شده که تنها کتابخانه شهر نورآباد یک روز در میان به آقایان و بانوان اختصاص یابد.یک بازنشسته فرهنگی نیز با بیان اینکه فضای سالن مطالعه کتابخانه نورآباد بسیار کوچک است، گفت: این فضا جوابگوی نیاز علاقه مندان نیست و در فصل امتحانات این مشکل بیشتر می شود.کیومرث نوبهاری شاخص های کتاب و کتابخانه در نورآباد را بسیار پایین خواند و افزود: وظیفه مدیران فرهنگی برای افزایش سالن ها، تعداد کتابخانه ها و افزایش کتاب ها سنگین است.

 

** اداره کتابخانه ها باید به نیاز اقشار جامعه پاسخ دهد
یکی از پژوهشگران شهرستان دلفان نیز گفت: اداره امور کتابخانه های عمومی به عنوان یکی از مهمترین نهادهای کشور باید به نیازهای فرهنگی و اطلاعاتی همه اقشار جامعه بدون در نظر گرفتن سن، مذهب، جنسیت و میزان علاقه پاسخ دهد.
به گفته علی رضاییان در بیانیه یونسکو از کتابخانه ها به عنوان بزرگراهی برای رشد فرهنگی افراد و گروه های اجتماعی یاد شده است.
وی افزود: این نهاد یک مرجع فرهنگی برای جامعه محسوب می شود که امکانات، تجهیزات و فضای فیزیکی آن باید متناسب با نیاز مراجعه کنندگان تعریف شود.
رضاییان وجود کتابخانه در هر شهر را نشان دهنده توسعه یافتگی آن منطقه دانست و گفت: کتابخانه ها یک فضای فرهنگی را در ذهن ها به وجود می آورند و نبود آنها پایین بودن شاخص فرهنگی را می رساند.

 

** افزایش مطالعه باعث کاهش آسیب های اجتماعی می شود


امام جمعه نورآباد نیز با اشاره به اهمیت مطالعه در اسلام اظهار داشت: دین مبین اسلام اهمیت فراوانی به علم و دانش داده و فراگیری دانش را بر هر مرد و زن واجب کرده است.


حجت الاسلام سید جعفر هاشمی نژاد افزود: علم در اسلام جایگاه رفیعی دارد به طوریکه در نخستین آیه نازل شده بر پیامبر به قلم و آنچه می نویسد سوگند یاد شده است.


وی با تاکید بر لزوم تسهیل در قرار گرفتن کتاب ها در اختیار مردم گفت: می توان با توزیع کتاب در مراکز عمومی مردم را به مطالعه بیشتر تشویق کرد.
به گفته وی افزایش مطالعه باعث جلوگیری از افزایش آسیب های اجتماعی به ویژه در خانواده ها می شود.

 

** کتابخانه های دلفان پاسخگوی نیاز مردم شهرستان نیست


مدیر کتابخانه های عمومی شهرستان دلفان نیز اظهار کرد: فقط ۲ کتابخانه عمومی در شهر نورآباد و هفت چشمه و ۲ کتابخانه عمومی روستایی در ایرانشاهی و شهرک امام(ره) دلفان وجود دارد که با توجه به شاخص ها و استانداردهای کشوری جوابگوی علاقه مندان نیستند.


احمد نظری افزود: براساس استانداردهای بین ‎المللی کتابداران “ایفلا“ به ازای هر فرد باید سه جلد کتاب در کتابخانه ‎های عمومی وجود داشته باشد در حالی که در دلفان به طور تقریبی به ازای هر چهار نفر یک جلد کتاب وجود دارد.

 

** ساخت دومین کتابخانه شهر نورآباد آغاز شد


فرماندار شهرستان دلفان نیز گفت: کار ساخت کتابخانه دوم در مرکز نورآباد آغاز شده است که با بهره برداری از آن تعداد کتابخانه های موجود در شهر نورآباد به ۲ کتابخانه افزایش خواهد یافت.


جعفر طولابی افزود: جایگاه کتابخانه های عمومی در شهرستان دلفان با ۲ مرکز شهری، ۴۴۰ روستا و ۱۵۰ هزار تن جمیت با استانداردهای لازم فاصله زیادی دارد.


وی اظهار کرد: فضای استاندارد مطالعه جهانی برای هر ۱۰۰ نفر، هشت مترمربع است که در شهرستان دلفان این میزان برای هر ۱۰۰ نفر کمتر از یک مترمربع می باشد.


فرماندار دلفان مجموعه کتاب های شهرستان دلفان را بیش از ۳۲ هزار جلد عنوان کرد و افزود: ۲۱ هزار و ۱۷۸ نسخه از این تعداد مربوط به کتابخانه شهر نورآباد و مابقی آنها در کتابخانه های روستایی قرار دارند.


با توجه به نقش کتاب و کتابخانه در افزایش آگاهی مردم توجه مسئولان برای افزایش تعداد کتاب و کتابخانه های شهرستان دلفان ضروری است.

علی معظمی گودرزی/ ایرنا

 

انتهای پیام/

ارسال نظر

9 + 5 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران