جاده ای که در پیچ اعتبارات به مقصد نمی رسد؛

سبقت از مرگ در جاده های لرستان

سبقت از مرگ در جاده های لرستان
شناسه خبـر : ۶۱۶۱ سه شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۰

مسیر پیچ‌درپیچ جاده ی کوهدشت، خرم آباد جان مسافران بسیاری را به کام مرگ فرو برده و هم چنان حادثه در این جاده بیداد می کند.

به گزارش سفیر افلاک، سوانح رانندگی و تلفات ناشی از تصادفات در جاده های لرستان، هنوز هم دغدغه ی بسیاری از شهروندان این استان است؛ به طوری که آمار تصادفات در هفت ماه گذشته در استان لرستان، 5730 مورد گزارش شده و این استان را در ردیف بالای تصادفات ترافیکی قرار داده است.

جاده ای برای مرگ

جاده ی کوهدشت، خرم آباد یکی از شناخته شده ترین جاده های کشور است و در طول سال های گذشته همواره جزو تیترهای رسانه ها بوده و کمتر هفته ای است که خبر کشته و مصدوم شدن عده ای در این جاده منتشر نشود؛ به طوری که نام هایی همچون جاده مرگ و جاده وحشت گرفته است.

در آخرین حادثه ی خونین این جاده که حداقل تا زمان نگارش این گزارش و در شامگاه گذشته به وقوع پیوست؛ سجاد مولایی یکی از هنرمندان شهرستان کوهدشت و دو تن از خانواده ی وی به کام مرگ فرو رفتند تا هم چنان جاده ی کوهدشت، خرم آباد با عبور روزانه ۱۰ هزار خودرو به یکی از حادثه خیزترین جاده های لرستان ماندگار بماند.

جاده کوهدشت، خرم آباد

چه کسی پاسخگو است؟

کلنگ عملیات احداث چهارخطه کوهدشت، خرم آباد از سال 85 بر زمین زده شد؛ اما با وجود گذشت ده سال و با وجود مرگ های مکرر، هنوز خبری از بهره برداری از این جاده نیست.

یکی از شهروندان کوهدشت در این خصوص به خبرنگار آسوبان گفت: سالیان سال است که عملیات ایمن سازی و افزایش باند این جاده شروع شده؛ ولی متاسفانه خبری از بهره برداری نیست.

این شهروند با بیان این پرسش که چه کسی جوابگوی قربانیان جاده ی کوهدشت، خرم آباد است؛ اظهار کرد: هر هفته شاهد خبر تصادف و کشته شدن چندین نفر از همشهریان در این جاده هستیم.

وی با بیان اینکه ترس از این جاده، مانند زلزله به جان مسافران رخنه کرده است؛ بیان داشت: کسی نیست که به سخنان ما در این خصوص توجهی داشته باشد.

یکی دیگر از شهروندان کوهدشت با اشاره به اینکه برخی از دوستان و اقوامم بر اثر تصادف در این جاده فوت شده اند؛ خاطرنشان کرد: این جاده تبدیل به قتلگاه شده است.

وی جاده ی کوهدشت، خرم آباد را یکی از پر ترددترین محورهای لرستان دانست و تصریح کرد: در شهرستان کوهدشت، خانواده های بسیاری از حوادث این جاده مصیبت دیده اند.

جاده کوهدشت، خرم آباد

این شهروند با اشاره به وعده های مکرر مسئولین برای افتتاح این طرح یاد آور شد: بنا بود در دولت گذشته، این طرح به بهره برداری برسد که این وعده نیز محقق نشد.

عدم نظارت کافی و بروز حوادث غمناک

یکی دیگر از شهروندان کوهدشت، ضمن تسلیت به خانواده های داغدار جاده ی کوهدشت، خرم آباد گفت: به علت تکرار تصادفات و مرگ های زیاد در این جاده دیگر پیگیری و اتمام جاده کوهدشت، خرم آباد برای مسئولین لوث شده است.

وی خاطرنشان کرد: ظاهراً قبل از اینکه مردم کوهدشت از بی آبی و خشکسالی مهاجرت کنند؛ توسط این جاده کشته خواهند شد.

یکی دیگر از شهروندان کوهدشت با اشاره به سانحه دلخراش در محور کوهدشت، خرم آباد و درگذشت 3 تن از اعضای یک خانواده در شامگاه گذشته، تصریح کرد: سابقه طولانی پروژه های عمرانی استان و شهرستان و عدم نظارت کافی منجر به وقوع حوادث غمناکی شده که مکرر اتفاق می افتد.

این شهروند با تأکید بر اینکه این پروژه متاسفانه بعد از سال ها نتوانسته به طور کامل به بهره برداری برسد؛ اظهار کرد: به دلیل بالا بودن جمعیت جوان و شاغل جویای کار شهرستان دراین محور حجم تردد به سمت کلانشهر تهران و سایر شهرستان های همجوار هم چنان زیاد است.

جاده کوهدشت، خرم آباد

سرعت لاک پشتی در اتمام جاده

وی با تأسف از اینکه هرچند وقت یک بار سوانح جاده ای مردم شهرستان کوهدشت را ماتم زده می کند؛ بیان داشت: بایستی در این محور نصب تجهیزات کامل بزرگراهی از جمله نصب تیرهای چراغ برق روشنایی، نصب تابلو علائم ترافیکی، نصب دوربین کنترل سرعت و در نهایت برطرف کامل نقاط سانحه خیز انجام شود تا دیگر شاهد تکرار وقوع حوادث ناگوار این چنینی نباشیم.

بنابراین گزارش، ایجاد محورهای مواصلاتی استاندارد و ایمن، به عنوان یکی از زیرساخت های توسعه محسوب شده؛ به طوری که به گفته ی رئیس کل بانک مرکزی، بهبود شاخص های بخش حمل و نقل ضمن افزایش ضریب ایمنی و کاهش سوانح حمل و نقل، زمینه تسهیل شرایط تولید، افزایش درآمدهای ترانزینی و توسعه صنعت گردشگری را نیز فراهم می کند. 

قابل انکار نیست که در سال های اخیر طرح های چهار خطه در استان لرستان احداث و بهره برداری شده؛ اما طرح چهارخطه شدن محور کوهدشت، خرم آباد که در سال ۸۵، با اعتبار ۷۰ میلیارد تومان در دستور کار قرار گرفت تا این پروژه که کمتر از 16 کیلومتر طول دارد؛ در سال ۹۰ به اتمام برسد؛ با سرعتی لاک پشتی هنوز شاهد آمار بالای مرگ و میر در این جاده است.

جاده کوهدشت، خرم آباد

چشم به راه در جاده ای بی پایان

بنابراین گزارش، تنها در شش‌ماهه اول سال گذشته ۱۲ تصادف در این جاده به وقوع پیوسته که به کشته شدن ۱۴ نفر منجر شده تا این گونه جان مسافران در امان نباشد.

این در حالی است که به گفته ی مدیرکل اسبق راه و شهرسازی لرستان، اعتبار این طرح تا سال ۹۰ تنها از محل اعتبارات استانی تامین می شد اجرای طرح سرعت قابل قبولی نداشت؛ اما با تخصیص ردیف ملی برای طرح، عملیات اجرایی تا حدی شتاب گرفته است.

از سوی دیگر صحبت الله بزرگ‌زاده، معاون اداره کل راه و شهرسازی لرستان نیز در گفت و گو با خبرگزاری مهر از درصد پیشرفت فیزیکی این طرح خبر داده و گفته است بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفت این پروژه راه‌سازی تا پایان سال جاری به بهره‌برداری کامل می‌رسد.

حالا مسافران بی شماری چشم به راه طرح چهار خطه کردن جاده ی کوهدشت، خرم آباد هستند که این جاده روزی به اتمام برسد و تسلیت هایی که هرگز نرسیده؛ این گونه قربانیان را داغدار نکند.

گزارش: فاطمه نیازی

منبع:

انتهای پیام/

منبع خبر: آسوبان

ارسال نظر

6 + 5 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران