سفیر افلاک بررسی می کند؛

سرنوشت مبهم هتل 4 ستاره پارسیان در خرم‌آباد/ وقتی مصوبه هیئت دولت روی کاغد باقی می ماند

سرنوشت مبهم هتل 4 ستاره پارسیان در خرم‌آباد/ وقتی مصوبه هیئت دولت روی کاغد باقی می ماند
شناسه خبـر : ۶۱۲۸ دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۰

هتل پارسیان از جمله مصوبات دولت در سفر به لرستان است که باید در نیمه دوم سال ۹۵ در فاز نخست به بهره‌برداری می‌رسید اما در حال حاضر با گذشت بیش از ۱۵ ماه در همان پله نخست در جا زده و عملیات اجرایی آن کاملا تعطیل است.

 

به گزارش سفیر افلاک در سالهای اخیر سیاست مسئولان لرستان براین بوده است  تا با تبدیل شدن این استان به مقصد گردشگری و توسعه صنعت توریسم بخشی از مشکل بیکاری استان را که ناشی از عدم توسعه یافتگی استان در سالهای گذشته است، جبران شود.

 

با توجه به اینکه وجود هتل از زیرساخت های اولیه در صنعت توریسم بشمار می‌رود مسئولان استان در این چند سال تلاش زیادی برای تکمیل هتل‌های نیمه کاره استان و همچنین احداث هتل های چند ستاره جدید انجام دادند.

 

هتل پارسیان خرم‌آباد

یکی از اقداماتی که با پیگیریهای مسئولان استان لرستان صورت گرفت، تصویب ساخت یک هتل 4 ستاره جدید درخرم‌آباد در سفر دولت به استان لرستان بود.

 

بر این اساس پنجم شهریور  سال گذشته بود که معاون اجرایی رئیس جمهور به خرم آباد سفر کرد تا کلنگ احداث یک هتل ۴ ستاره را در مجموعه بام خرم آباد به زمین بزند.

 

هتل پارسیان که ساخت آن از مصوبات سفر رئیس جمهور دولت تدبیر و امید به لرستان به شمار می‌رود، مقرر شد که به صورت مشارکتی توسط بنیاد مستضعفین احداث شود.

 

هتل پارسیان که به گفته مسئولان استان و معاون هتل داری و توسعه شرکت پارسیان باید در نیمه دوم سال ۹۵ در فاز نخست به بهره‌برداری می‌رسید در حال حاضربا گذشت بیش از ۱۵ ماه در همان پله نخست در جا زده وعملیات اجرایی آن کاملا تعطیل است.

 

البته تعطیلی و تاخیر در افتتاح پروژه ها در لرستان سابقه دیرینه دارد و تقریباً به یکی از آداب و رسوم دولتی در این دیار مبدل گشته است.

 

تا جایی که در بحث احداث هتل، سالهای سال است که مردم خرم‌آباد چشم انتظار افتتاح پروژه‌هایی چون هتل صخره ایی،هتل شاپورخواست، هتل بام خرم آباد و ... هستند.

 

اما اخبار موثق حاکی از آن است که سرنوشت هتل پارسیان احتمالا با دیگر پروژه ها متفاوت است، تا جایی که گزارشهای واصله گویای آن است که به دلیل مشکلات فراوانی که سد راه احداث این هتل شده است بنیاد مستضعفین از سرمایه‌گذاری در آن پشیمان شده و قید هتل‌سازی در خرم آباد زده است.

 

گفته می‌شود عدم واگذاری زمین از سوی اداره کل راه و شهرسازی برای ساخت هتل مهمترین دلیل پشیمان شدن بنیاد مستضعفان از اجرای مصوبه دولت است.

 

در این راستا شنیده می‌شود که مسئولان ارشد لرستان و در راس آن استاندار سخت پیگیر آن است تا بنیاد مستضعفین را برای سرمایه‌گذاری در یک هتل دیگر در خرم آباد مجاب کنند.

 

هتل شاپورخواست که با وجود پیشرفت فیزیکی ۹۰ درصدی در حال حاضر به حال خود رها شده است گزینه مدنظر مسئولان استان برای معرفی به بنیاد مستضعفان است که بر اساس اخبار موثق این کار تا حدود زیادی قطعی شده است.

 

بدون شک این که مسئولان استان لرستان به هر ترتیبی بنیاد مستضعفان را مجاب به سرمایه‌گذاری در لرستان کنند قابل تحسین است چرا که به هر ترتیب با توجه به نیاز مبرم مرکز استان به هتل جدید، تکمیل هتل شاپورخواست تا حدودی می‌تواند از این نیاز بکاهد.

 

اما نکته قابل تامل و توجه که در این زمینه نباید از آن غافل شد این است که ساخت هتل پارسیان از مصوبات سفر دولت به لرستان بوده است و یقینا اگر پیشنهاد احداث این هتل داده نمی شد، دولت در همان سفر مصوبه مناسب دیگری برای توسعه استان در نظر می‌گرفت.

 

از طرفی باید به این نکته توجه داشت که در صورت احداث فاز اول هتل پارسیان حداقل ۲۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری جدید در بخش گردشگری در خرم آباد صورت می‌گیرد.

 

کما اینکه مسئولان از این استان باید به این نکته توجه داشته باشند که واگذاری هتل شاپورخواست بنیاد مستضعفین نباید به منزله بر باد رفتن مصوبه دولت در خصوص احداث هتل جدید در خرم آباد باشد چرا که دولت در همان سفر با علم به در حال حال ساخت بودن چندین هتل در خرم آباد، احداث هتل جدید را به تصویب رساند.

 

در واقع اگر مسئولان استان به گونه ای عمل کنند که تکمیل هتل شاپورخواست از سوی بنیاد مستضعفین به منزله ی اجرای مصوبه دولت باشد حداقل ۲۰ میلیارد تومان از حق مردم این استان بر باد رفته است.

 

جدا از این مسائل نکات دیگری که در ارتباط با هتل پارسیان و هتل شاپورخواست وجود دارد این است که بدون شک محل احداث هتل پارسیان با توجه به قرار گرفتن در مسیر ترانزیتی تهران به جنوب و مجاورت با سایت گردشگری بام خرم آباد و همچنین استانداری لرستان دارای موقعیت به مراتب بهتری برای جذب گردشگر و مسافر نسبت به هتل شاپورخواست که در فاصله چند کیلومتری شهر خرم آباد قرار دارد،می باشد.

 

ضمن اینکه هتل پارسیان در صورت احداث ، دارای طراحی جدید و مطابق با آخرین و بهترین نقشه ها خواهد بود که این به روز بودن خود می تواند در جذب گردشگر و مسافر تاثیر بسیار زیادی داشته باشد.

 

با تمام این تفاسیر از مسئولان و نمایندگان استان لرستان در مجلس انتظار می رود در کنار تلاش برای استفاده از ظرفیت بنیاد مستضعفان برای تکمیل هتل شاپورخواست، پیگیری‌های لازم را نیز برای به ثمر نشستن مصوبه دولت در خصوص احداث هتل جدید در خرم آباد انجام دهند.

 

در این راستا پیشنهاد می‌شود اگر بنا بر شرایط موجود امکان احداث هتل جدید در خرم‌آباد امکان پذیر نیست مسئولان و نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی به هر ترتیبی دولت را مجاب کنند تا اعتباری که برای احداث هتل جدید در خرم آباد به تصویب رسیده است را برای یک  پروژه جدید در نظر گرفته و یا آن را به پروژه‌های نیمه کاره ایی که نیازمند اعتبار جدید هستند اختصاص دهد تا به هرترتیبی سهم مردم لرستان از سفر دولت به این استان پایمال نشود.

 

 

سعید سرشار

انتهای پیام/

ارسال نظر

5 + 8 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران