شاعر و نویسنده ادبیات پایداری:

ادبیات دفاع مقدس در دورود مهجور مانده است/با نصب بنر و حرف قشنگ نمی توان فرهنگ بوجود آورد

ادبیات دفاع مقدس در دورود مهجور مانده است/با نصب بنر و حرف قشنگ نمی توان فرهنگ بوجود آورد
شناسه خبـر : ۵۹۰۳ یکشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۳

نویسنده ادبیات پایداری با ابراز گلایه از به فراموشی سپردن ادبیات دفاع مقدس در دورود گفت: وضعیت جامعه امروز، مطابق معیار ها و آرمان های ما نیست و همه در قبال ترویج و گسترش این فرهنگ مسئولیت داریم.

به گزارش سفیر افلاک؛ دومین جلسه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت با حضور نماینده، فرماندار و جمعی از مسئولین شهری در سالن فرمانداری دورود برگزار گردید.

خدایار آزادی شاعر و نویسنده ادبیات پایداری در این نشست در بخش ( ادبیات دفاع مقدس ) مشکلات فرا روی نویسندگان را بر شمرد و معضلات  فرهنگی را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد و گفت: تشکیل جلسه با نام ادبیات دفاع مقدس پس از سال ها، کمی غیر منتظره است اما باز هم سپاسگزاریم که این اتفاق پس از سال ها در این عرصه افتاده است.

 

وی در ادامه افزود: این نشان از رویکرد مسئولین محترم در این مسیر است، چرا که سال ها این فرهنگ تقریبا به دست فراموشی سپرده شده بود و می توان گفت کسی فرصت نداشت به این مقوله بپردازد و ادبیات دفاع مقدس در این شهر کمی مهجور مانده است.

 

آزادی با تاکید بر اینکه باید برای مهجوریت ادبیات دفاع مقدس چاره ای اندیشد افزود: با تغییر رفتارها و نگرش ها، امروز کمتر کسی در این عرصه قلم می زند و نویسنده ادبیات در چنین شرایطی از کسی توقع ندارد، چون خیلی دیر شده است و فرصت های زیادی را از دست داده ایم و اگر گوشه و کنار هم، کاری صورت می گیرد، بیشتر رفع تکلیف است.

 

نویسنده ادبیات دفاع مقدس به توجه و حمایت بیشتر مسئولین اشاره و بیان داشت: جامعه با حمایت های خود می تواند نویسنده و هنرمند تربیت کند. مقام معظم رهبری فرمودند: هر اندیشه ای که در قالب هنر نگنجد، ماندنی نیست.

 

وضعیت جامعه امروز، مطابق معیار ها و آرمان های ما نیست و همه در قبال ترویج و گسترش این فرهنگ مسئولیت داریم.تلاش ها باید بیشتر و حرفه ای تر شوند.کار فرهنگی نیاز به مسئولینی دلسوز، مطلع و وفادار به آرمان های فرهنگی دارد.

 

خدایار آزادی در ادامه تصریح کرد: من به سهم خود پنج کتاب چاپ کرده ام. با حرف های خوب و نصب بنر نمی توان فرهنگ به وجود آورد. هروقت توانستیم با رفتار و گفتار خود، تغییری در تفکر و منش کسی  به وجود بیاوریم در کار فرهنگی موفق شده ایم.این همه عکس از شهدا در میادین نصب شده است.کار ارزشمندی است. اما چه کسی از سیر و سلوک آن ها اطلاع دارد؟ نبایدقهرمانان در جامعه تا این حد غریب بمانند.

 

وی در ادامه عنوان کرد: در یکی دو دهه پیش در شهر ما یک کتابخانه وجود داشت و چند بانک! امروز همان یک کتابخانه را داریم و صدها بانک با ساختمان های مدرن! رویکرد جامعه به سوی مسائل اقتصادی سوق داده شده و رسانه ها و صدا و سیما هم در این مورد کوتاهی کرده اند. گاهی میدان را به افرادی می دهند که عامل تخریب فرهنگ اند. بعضی از مسئولین هزینه های بالایی صرف می کنند تا به زعم خود کاری کرده باشند. به مناسبت های مختلف ،گروه هایی را به عنوان هنرمند دعوت می کنند که این گروه های به اصطلاح هنری با وضعیتی سخیف تن به هر گفته و رفتار نامربوطی می دهند تا صرفا مردم را بخندانند.لباس زنان اصیل لر و بختیاری را می پوشند و با وضعی مضحکه آمیز با لودگی لباس و لهجه قوم لر را به تمسخر می گیرند. به راستی فرزندان ما با دیدن این صحنه ها، در این باره چه قضاوتی خواهند کرد؟ به قولی: (هنر مرئی کردن نامرئی هاست)

 

آزادی افزود: اگر این افراد لهجه و لباس محلی را عوض کنند.کت و شلوا بپوشند و فارسی حرف بزنند، تازه معلوم می شود چند مرده حلاج اند؟

 

 ما عاشقانه در غربتی محض می نویسیم. به قول استریند برگ: ( زندگی تا زمانی که کار نویسندگی ادامه دارد یک ضیافت بزرگ است.تنها در این شرایط می توانیم زندگی کنیم)

 

 آزادی در خاتمه سخنانش گفت : انتظار داریم در آینده مسئولین محترم با برنامه ریزی بهتر از آثار چاپ شده نویسندگان، حمایت بیشتری از آنان به عمل بیاورند.

 

انتهای پیام/

منبع خبر: بازتاب گهر

ارسال نظر

8 + 3 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران