آیین رونمایی از کتاب بلدچی در لرستان برگزار شد

آیین رونمایی از کتاب بلدچی در لرستان برگزار شد
شناسه خبـر : ۵۶۹۲ دوشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۵ - ۱۸:۲۴

صبح امروز طی مراسمی آیین رونمایی از کتاب بلدچی بزرگترین پروژه خاطره‌نویسی دفاع‌مقدس کشور در لرستان برگزار شد.

 

به گزارش سفیر افلاک صبح امروز طی مراسمی آیین رونمایی از کتاب بلدچی بزرگترین پروژه خاطره‌نویسی دفاع‌مقدس کشور در لرستان برگزار شد.

صبح امروز آیین رونمایی از کتاب بلدچی نخستین روایت بلنددفاع مقدس استان لرستان درتالار حوزه هنری شهرستان خرم آباد برگزار شد.

ارزش های جنگ را باید به نسل های بعد منتقل کنیم

در این مراسم محمد حمزه زاده قائم مقام حوزه هنری کشور با بیان اینکه جنگ فیزیکی تمام شده است و باید علیه فراموشی آن تلاش کنیم اظهار داشت : رزمندگان باید برای به اتمام رساندن جنگ واقعی، خاطرات خود را چاپ کرده و ارزش های جنگ را به نسل های بعد منتقل نمایند چرا که فرزندان متولد شده در نسل جدید بدون آگاهی از دوران دفاع مقدس نیازمند بازگویی و یادآوری این خاطرات هستند.

 

وی افزود : ادبیات هر کشور متکی به تاریخ همان کشور بوده و کشورهایی که دارای ادبیاتی قوی هستند به مراتب شاهد تاریخی قوی تر از کشورشان خواهند بود.

حمزه زاده تصریح کرد : کتاب ' دا ' به عنوان نمونه بالغ دفاع مقدس با تیراژ بالا بود که بعد از آن امروز شاهد چاپ و رونمایی کتابی دیگر از خاطرات رزمندگان لرستانی در دوران دفاع مقدس هستیم واین حالی است که پرفروش ترین کتاب ها، روایت های دوران دفاع مقدس است که با استقبال بی نظیر مردم همراه می باشد.

قائم‌مقام رئیس حوزه هنری کشور بابیان اینکه دفتر «ادبیات و هنر مقاومت» با شعار جنگ علیه فراموشی راه‌اندازی شده است، عنوان کرد: این دفتر برای جلوگیری از فراموش‌شدن خاطرات و محتوای جنگ راه‌اندازی شد.

وی اشاره کرد : در شرایط کنونی ناشرانی که کتاب‌های دفاع مقدس را چاپ می‌کنند چاپ آنها پاسخگوی نیاز و مطالبه مشتریان نیستند و ناشران حوزه دفاع مقدس گاهی برای چاپ کتاب‌هایی که مخاطبان طلب می‌کنند کم می‌آورند.

قائم‌مقام رئیس حوزه هنری کشور در پایان خطاب به رزمندگان حاضر در جلسه گفت: آنچه تاریخ را می‌سازد خاطرات شما است و فرازهای مهمی دارد که تاریخ‌ساز است چراکه تاریخ از شرح انقلاب‌ها و جنگ‌ها ساخته می‌شود که ما در کشور هردوی این‌ها را داشته‌ایم و باید از طریق شما به محتوی جنگ دست پیداکرده تا گنجینه‌ای برای آثار هنری آینده کشور داشته باشیم.کشور هردوی این‌ها را داشته‌ایم و باید از طریق شما به محتوی جنگ دست پیداکرده تا گنجینه‌ای برای آثار هنری آینده کشور داشته باشیم.

جنگ تحمیلی باعث ثبات بیشتر انقلاب اسلامی شد

همچنین سردار مرتض کشکولی در آیین رونمایی از کتاب بلدچی اظهار داشت : با بیان اینکه جنگ تحمیلی باعث ثبات بیشتر انقلاب اسلامی شد و هویت انسانی، انقلابی و اسلامی با بازگو کردن تاریخ آشکار خواهد شد و برای مرور خاطرات جنگ به کتاب های دوران دفاع مقدس باید رجوع شود.

وی افزود: خاطرات رزمندگان دفاع مقدس باید پیوسته باشد و هر رزمنده ای خاطرات خود را برای انتقال به نسل های بعد منتشر کند.

 

سردار کشکولی عنوان داشت : انقلاب اسلامی یک معجزه الهی بوده و در درون این انقلاب معجزه ای دیگر با نام جنگ تحمیلی برای همه آشکار شد.

وی تصریح کرد : بلدچی به معنای معرفت و اطلاعات عملیات در جنگ بوده و این کتاب به درستی بیانگر رشادت های رزمندگان است.

بلدچی روایتی بلند از دفاع مقدس لرستان است

اسماعیل سپهوند نویسنده کتاب بلدچی در مراسم رونمایی این کتاب گفت : برای نوشتن این کتاب به‌عنوان یک امانت‌دار سعی کردم هر آنچه دیده و شنیده‌ام را بر روی کاغذ بیاورم.

وی افزود: خود بهتر از هرکس می‌دانم که این کتاب ایرادات و اشکالاتی داشته که برای برطرف شدن این نقص‌ها پذیرای نظر همه فعالان حوزه کتاب هستم وامیدوارم همه همرزمانم همت کرده و نسبت به نوشتن خاطرات خود از جنگ اقدام کنند.

نویسنده کتاب «بلدچی» به حضور صدها هزار رزمنده، جانباز و آزاده در حماسه دفاع مقدس اشاره کرد و عنوان داشت : درصورتی‌که هر رزمنده 100 صفحه از خاطرات خود از جنگ را نوشته و بازگو کند می‌توان کم‌کاری‌های صورت گرفته در این حوزه را جبران کرد.اسماعیل سپهوند نویسنده کتاب بلدچی در مراسم رونمایی این کتاب گفت : برای نوشتن این کتاب به‌عنوان یک امانت‌دار سعی کردم هر آنچه دیده و شنیده‌ام را بر روی کاغذ بیاورم.

 

 

وی افزود: خود بهتر از هرکس می‌دانم که این کتاب ایرادات و اشکالاتی داشته که برای برطرف شدن این نقص‌ها پذیرای نظر همه فعالان حوزه کتاب هستم وامیدوارم همه همرزمانم همت کرده و نسبت به نوشتن خاطرات خود از جنگ اقدام کنند.

نویسنده کتاب «بلدچی» به حضور صدها هزار رزمنده، جانباز و آزاده در حماسه دفاع مقدس اشاره کرد و عنوان داشت : درصورتی‌که هر رزمنده 100 صفحه از خاطرات خود از جنگ را نوشته و بازگو کند می‌توان کم‌کاری‌های صورت گرفته در این حوزه را جبران کرد.

وی با اشاره به اینکه اینکه نوشتن این کتاب حدود چهار سال و ویرایش آن سه سال به طول انجامیده است، افزود: محتوای این کتاب از زمان تولد شروع می‌شود و تا سال هزار و 370 ادامه دارد.

نویسنده کتاب «بلدچی» با توجه به اینکه کتاب بلدچی چهار جلد 700 صفحه‌ای است، گفت: کتابی که امروز رونمایی شد جلد اول آن است و جلدهای بعدی نیز آماده است که طی چند ماه آینده یک جلد دیگر آن رونمایی می‌شود.

وی دلیل نام‌گذاری کتاب بلدچی را کار خود در دوران دفاع مقدس دانست و افزود: در زمان دوران دفاع مقدس کار من راهنما و اطلاعات عملیات بوده که دشمن را ابتدا شناسایی می‌کردیم و سپس نیروهای پیاده را برای انجام عملیات به منطقه می‌بردیم.

سپهوند اظهار داشت: با اینکه اسپانسرهای زیادی برای چاپ کتاب وجود داشته است،اما بعد از به اتمام رسیدن نوشتن کتاب بلدچی حوزه هنری استان پای‌کار آمد و تمام هزینه‌های چاپ کتاب را پرداخت کرد.

وی این در مراسم از همرزم خود «مرحوم حمید قبادی» یادکرد و گفت : این رزمنده بزرگ اولین کسی بود که در استان شروع به نوشتن خاطرات خود از جنگ کرد.

 

ارسال نظر

5 + 9 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران