امام جمعه بروجرد:

بازگرداندن موقوفات و استفاده از آنها باید در جهت نیت واقفین باشد

بازگرداندن موقوفات و استفاده از آنها باید در جهت نیت واقفین باشد
شناسه خبـر : ۵۵۴۴ پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۹

امام جمعه بروجرد گفت: بازگرداندن موقوفات و استفاده از آنها باید در جهت نیت وافقین باید انجام شود و نباید اجازه داد برخی موقوفات را تصرف کنند  که در این زمینه باید برای حفظ موقوفات اقدام مهمی شود.

به گزارش سفیر افلاک حجت الاسلام "حسن ترابی" امام جمعه بروجرد در همایش وقف و روحانیت که در دانشگاه آزاد بروجرد برگزار شد گفت: انفاق در راه خدا در جهت خدمت به خلق خداست و وقف با همه صدقات فرق می کند و مهمترین ویژگی وقف جاودانگی و استمرار است و بیشترین اثر گذاری در وقف را علما و روحانیت ایفا کردند.

 وی اضافه کرد: رسالت علما تحکیم اعتقادات دینی و تعمیق باورهای مذهبی و همچنین گسترش فرهنگ اسلامی به ویژه سنت وقف است و مراکز حوزی باید ابعاد وقف را بررسی کنند تا این سنت استمرار یابد و در جامعه گسترش بیشتری پیدا کند.

 به گفته وی بسیاری از علمای دینی در طول تاریخ خود واقف بوده و مشوق وقف بوده اند و مبلغین با تفسیر وقف مومنان را به وقف تشویق کرده اند.

 امام جمعه بروجرد اظهار داشت: هر زمانی که مبلغان به وقف توجه کرده اند بسیاری از مردم برای وقف و احیای این سنت وارد عمل شده اند و هر زمانی که توجه به این موضوع کمتر شده حضور کمتری برای ثبت موقوفات مشاهده شده است  و نیاز است این سنت فراموش شده احیا شود.

 وی بیان کرد: وقف شیوه ای برای هدایت سرمایه هاست که مبلغان در راستای حفظ، حراست و ترویج وقف مبلغان وظیفه سنگینی بر عهده دارند.

 حجت الاسلام ترابی افزود: بی توجهی به حقوق وقف باعث می شود که گاهی وقف در اختیار دیگران قرار بگیرد و برخی از افراد چشم داشت غیر صحیحی به موقوفات داشته باشند و انها را به عنوان یک اموال بدون صاحب می دانند که گاهی این نگاه در بین مدیران و مسئولان هم وجود دارد که به خود اجازه می دهند موقوفات را تصرف کنند  که در این زمینه باید برای حفظ موقوفات اقدام مهمی شود.

 وی با اشاره به این که روحانیت در طول تاریخ رسالت ترویج دین را بر عهده داشته گفت: یکی از رسالت روحانیت وقف است و در طول سالهای اخیر با ورود روحانیت به امور وقف شاهد تحول بزرگی در وقف هستیم.

 امام جمعه بروجرد اضافه کرد: برگرداندن موقوفات و این که در جهت نیت واقفین انجام شود یکی از برنامه هایی است که این سازمان در دستور کار دارد که در شهرستان بروجرد 40 پرونده در دادگاه از سوی اوقاف برای برخورد با متصرفان غیرقانونی تشکیل شده است و پیگیری های لازم در حال انجام است تا این موقوفات برگردانده شوند.

انتهای پیام/

منبع خبر: بازتاب بروجرد

ارسال نظر

2 + 9 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران