دریافت هزینه‌های اجباری از دانش آموزان در لرستان؛

فروش اجباری کیف به دانش آموزان/ هزینه‌هایی که تکلیف می‌شود

فروش اجباری کیف به دانش آموزان/ هزینه‌هایی که تکلیف می‌شود
شناسه خبـر : ۴۲۷۴ شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۶

آموزش و پرورش شهرستان کوهدشت در برخی از مدارس این شهرستان، به توزیع و اجبار دانش آموزان برای خرید کیف آن هم پس از شروع سال تحصیلی اقدام کرده است.

به گزارش سفیر افلاک به نقل آسوبان، در حالی 3 هفته از شروع سال تحصیلی جدید در شهرستان کوهدشت گذشته است که برخی از دانش آموزان این شهرستان با خرید اجباری کیف از سوی مدارس در روز پانزدهم سال تحصیلی مواجه شده اند.

خرید اجباری کیف در حالی به دانش آموزان تکلیف شده که وزارت آموزش و پرورش، بارها و بارها، بر دریافت نکردن پول از اولیای دانش آموزان تأکید کرده، اما این بار آموزش و پرورش شهرستان کوهدشت در قالب بسته های فرهنگی این کار را قانونی اعلام کرده است.

این در حالی است که بر اساس اصل30 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسایل تحصیلات عالی را تا سرحد خودکفایی کشور به‌ طور رایگان گسترش دهد.

فروش اجباری کیف به دانش آموزان در کوهدشت

با توجه به اصل 30 قانون اساسی دریافت پول در مدارس دولتی ممنوع است و «باید تحصیل در مدارس دولتی رایگان باشد.»؛ اما این بار اجبار به خرید کیف و دریافت هزینه ی آن با گلایه های برخی از والدین و دانش آموزان کوهدشت مواجه شده است.

برخی از والدین از جنس و حتا رنگ کیف اجباری ناراضی بوده و برخی نیز معتقد هستند که توزیع کیف های اجباری آن هم در حالی که لوازم التحریر دانش آموزان در قبل از شروع سال تحصیلی خریداری شده؛ پرداخت هزینه ها را بر دوش خانواده مضاعف می کند.

والدین یکی از دانش آموزان در این خصوص به خبرنگار آسوبان می گوید: دلیل اجبار مدارس برای خرید کیف را نمی دانم؛ تمام وسایل تحصیلی فرزندم پیش از آغاز سال تحصیلی خریداری شده است.

این اولیای دانش آموز با تأکید بر اینکه معلوم نیست این تصمیمات را چه کسی می گیرد؛ اظهار کرد: چرا باید آموزش و پرورش، خرید کیف را به دانش آموزان اجبار کند؟

این پدر با بیان اینکه بسیاری از اولیا از این تصمیم مدارس شاکی هستند، بیان داشت: مبلغ 26 هزار و پانصدتومان برای هر دانش آموز از سوی مدارس شاهد و نمونه کوهدشت درخواست شده که باید حتماً پرداخت کنیم.

فروش اجباری کیف به دانش آموزان در کوهدشت

یکی دیگر از اولیای دانش آموزان کوهدشت با بیان اینکه از وضع معیشتی مناسبی برخوردار نیست؛ تصریح کرد: با دارا بودن 2 فرزند محصل با حقوق اندک کارگری، اجبار به پرداخت هزینه های اضافی مشکل است.

وی عنوان کرد: الزامات پرداخت اجباری با وعده‌ مسئولین در تضاد است و دریافت‌ این هزینه موجب نارضایتی والدین و دانش آموزان شده است.

این مادر خاطرنشان کرد: این کیف ها به هر بهانه‌ای باشد برخی خانواده‌ها توانایی پرداختش را ندارند و موجب سرخوردگی دانش آموز می‌شود.

یکی از دانش آموزان مدارس کوهدشت در این خصوص می گوید: این کیف ها را به ما در مدرسه ی نمونه به اجبار دادند و اعتراض دانش آموزان بی فایده بود.

این دانش آموز که از جنس و ظاهر کیف اجباری ناراضی است؛ اظهار کرد: کیف را در گوشه ای از خانه پرتاب کرده و از آن استفاده نمی کنم.

یکی دیگر از اولیای ناراضی با بیان اینکه 24 روز از سال تحصیلی گذشته، بیان داشت: این اجبار به خرید کیف ها در قالب یک امر فرهنگی انجام شده؛ ولی آیا اقدام فرهنگی ای که برای دانش آموز و خانواده اش اجباری است؛ می تواند مثمرثمر باشد؟!

این ولی دانش آموز با بیان این پرسش که چرا در این اقدام فرهنگی کوچک ترین هماهنگی با خانواده دانش آموزان انجام نشده؛ تصریح کرد: والدین هیچ گونه رضایتی برای این اقدام فرهنگی ندارند.

فروش اجباری کیف به دانش آموزان در کوهدشت

بارانی با اشاره به اینکه این کیف ها از نظرکیفیت، تناسبی با مبلغ اعلام شده از سوی مدارس ندارد؛ خاطرنشان کرد: مگر خانواده ی دانش آموزان اجازه ی خرید کیف هم ندارند؟!

وی اظهار کرد: اینکه دانش آموز کلاس نهم بایستی با دانش آموز کلاس اول از یک مدل کیف استفاده کنند؛ آیا بر انجام اقدام فرهنگی صدق می کند؟

این ولی دانش آموز تصریح کرد: به آموزش و پرورش شهرستان کوهدشت پیشنهاد می کنم با توجه به اینکه این مبلغ بایستی به شخص ذینفع پرداخت گردد، از شهریه دریافتی دانش آموزان پرداخت گردد تا خانواده ها کمترمتضرر شوند ویا اینکه خریدکیف یاکوله پشتی را اجباری نکنند.

با وجود صحبت های ارائه شده از سوی آموزش و پرورش مبنی بر عدم دریافت هزینه های اجباری، تکلیف اولیاء دانش آموزان چیست؟ با وجود این این صحبت های ضد و نقیض، این والدین پول بدهند در صورتی که آموزش و پرورش از عدم این اجبار صحبت کرده یا پول ندهند با توجه به اینکه مدارس خرید این کیف ها را به دانش آموزان تکلیف کرده است؟

انتهای پیام/

ارسال نظر

6 + 9 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران