فاجعه زیست محیطی بر اثر بی نظارتی؛

تغییر کاربری سه هکتار از تالاب بیشه دالان بروجرد/این تالاب آب می رود

تغییر کاربری سه هکتار از تالاب بیشه دالان بروجرد/این تالاب آب می رود
شناسه خبـر : ۴۲۷۳ شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۸

رئیس محیط زیست بروجرد گفت: سه هکتار از اراضی تالاب بیشه دالان بروجرد توسط سودجویان تغییر کاربری شد و از آب این تالاب برای کشت برنج استفاده می شود و وضعیت این تالاب از حد بحران گذشته و هر روز آب می رود.

به گزارش سفیر افلاک و به نقل از بازتاب بروجرد "مصطفی مصطفی وند" رئیس محیط زیست بروجرد گفت: متاسفانه عده ای مبادرت به شخم و تغییر کاربری اراضی ملی تالاب بیشه دالان کرده اند که طی چند روز اخیر بیش از سه هکتار از این اراضی تغییر کاربری داده شده است.

 وی اضافه کرد: منابع طبیعی و سایر ارگانها نظارت کافی را در این راستا ندارند و افراد سودجو و زمین خوار بیشتر این اراضی را به کشت برنج اختصاص می دهند و از آب این تالاب برای کشت این محصول استفاده می کنند.

 به گفته وی تالاب بیشته دالان از 900 هکتار به 300 هکتار  رسیده و در صورتی که نظارت کافی نباشد این مقدار از اراضی هم طی سالهای اخیر کمتر می شود و هم اکنون وضعیت این تالاب بحرانی شده است.

 مصطفی وند با اشاره به این که از این تالاب تنها 80 هکتار به محیط زیست داده شده گفت: این منطقه باید حفاظت شده باشد اما شرایط لازم برای تبدیل شدن این منطقه به منطقه حفاظت شده امکان پذیر نیست و هماهنگی ، مدیریت و نظارت ها در این زمینه به خوبی انجام نمی شود.

 وی بیان کرد: برداشت های بی رویه از این تالاب سبب می شود تا وسعت این تالاب روز به روز کاهش یابد اما متاسفانه اهمیت کافی به این موضوع داده نمی شود.

 رئیس محیط زیست بروجرد تصریح کرد: حدود 120 نوع انواع پرنده در این تالاب زندگی می کنند و در فصل زمستان و تابستان نیز بیش از 26 گونه پرنده مهاجر در این تالاب حضور می یابند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

2 + 4 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران