نقش کلیدی رزمندگان لرستان درسرنوشت جنگ تحمیلی/ وقتی که لشگر ۵۷ حضرت ابوالفضل(ع) نتیجه گسترده‌ترین عملیات دفاع مقدس را رقم زد

نقش کلیدی رزمندگان لرستان درسرنوشت جنگ تحمیلی/ وقتی که لشگر ۵۷ حضرت ابوالفضل(ع) نتیجه گسترده‌ترین عملیات دفاع مقدس را رقم زد
شناسه خبـر : ۳۷۳۹ پنجشنبه ۱ مهر ۱۳۹۵ - ۰۹:۳۴

با شروع جنگ تحمیلی رزمندگان لرستانی در قالب گروه های کوچک درتمام جبهه ها از جنوب گرفته تا غرب وکردستان حضورفعال داشتن، واین روند حتی پس ازتشکیل لشگر۵۷ ابوالفضل(ع) هم ادامه داشت.

به گزارش سفیر افلاک به نقل از دلفان امروز؛ در دوران دفاع مقدس فضای حاکم بر جبهه ها مملو از تمام فضیلت های ارزشمند دینی و اخلاقی ومعنوی بود و این فضای معنوی درتمام نقاط و مناطق عملیاتی ، پادگان ها و مقرها بصورت یکسان دراوج تعالی بود هیچ تفاوتی از این منظر در بین رزمندگان استان های مختلف وجود نداشت، آنچه که بود عشق و ایثار و از خود گذشتگی،خلوص نیت،صفا و صمیمیت بود.

 

زمانیکه از پشت جبهه وارد مناطق عملیاتی می شدیم انگار وارد یک دنیای دیگری می گردیدیم، دنیای سرشار از ارزش های اسلامی و بدور از منیت های پشت جبهه.  

 

اما از لحاظ کارکرد عملیاتی، تیپ و لشگرها با هم فرق داشتن و بسیاری از آن ها کارنامه درخشانی را ازخود در تاریخ این مرزوبوم به یادگارگذاشته اند.

 

با شروع جنگ تحمیلی رزمندگان لرستانی در قالب گروه های کوچک درتمام جبهه ها از جنوب گرفته تا غرب وکردستان حضورفعال داشتن، واین روند حتی پس ازتشکیل لشگر۵۷ ابوالفضل(ع) هم ادامه داشت.  

 

عملکرد رزمندگان لرستان همیشه مورد رضایت فرماندهان ومسئولین جنگ بود،تا آنجا که پس از عملیات حاج عمران مقام معظم رهبری در آن پیام تاریخی خطاب به مردم لرستان فرمودند: "جنگ فرزندان شما قبل از اینکه شنیدنی باشد دیدنی بود" ونظیر این پیام  را  در آن  دوران من نسبت به دیگراستانهای کشور نشنیدم.

 

اما آنچه که در این نوشتار مورد نظرم است نقش اساسی و تاثیرگذار رزمندگان این استان در سرنوشت تاریخ هشت ساله جنگ است!

 

پس از اعزام  یکصد هزارنفری سپاهیان محمد(ص) به جبهه های جنگ ،همه منتظر یک عملیات بزرگ بودن، عملیاتی که قرار بود سرنوشت جنگ را رغم بزند.

 

دراین سوی میدان همه چیز برای اجرای عملیات فراهم بود، تمام یگان های عملیاتی درقالب چهار قرارگاه  نوح، قدس، کربلا، ونجف، منتظر دستور برای اجرای ماموریت دراطراف بصره بودند.

 

Image result

فرماندهان جنگ پس از ماه ها تجزیه وتحلیل تصمیم آخر را گرفتند و شروع عملیات کربلای چهار را کلید زدنند، رزمندگان اسلام بسوی اهداف از پیش تعین شده حرکت کردند، اما درکمال نا باوری همه متوجه  شدند که حجم آتش سنگین عراق درست روی معابریست که  نیروهای ما باید از آن عبورکنندو این یک علامت خطرناک بود، ونشان دهنده اینکه عملیات لو رفته و عراقی ها ازقبل با استفاده از امکانات جاسوسی متحدین خود درجریان اجرای آن بوده اند.

 

علی رغم اینکه خطوط اولیه در بعضی از محورها شکست و حتی جزایر ام الرصاص و سهیل تصرف شد ولی امکان ادامه کار ناممکن و یگان های عملیاتی متوقف گردیدند.

 

در این بین تنها لشگر ۵۷ ابوالضل(ع) لرستان توانست از تمام موانع عبور و به سمت اهداف تعین شده پیشروی کنند، رزمندگان ما آنقدر در عمق خاک عراق به پیش رفته بودند  که وقتی فرماندهی کل جنگ دستور بازگشت و عقب نشینی را به فرمانده دلاور لشگر ابلاغ کرد اعلام آن به نیروهای تحت امر بسیار سخت وطاقت فرسا بود!

 

نقشه عملیات کربلای 4 / طرح عملیات خوب بود اما دشمن هم کاملا از اوضاع با خبر شده بود

ناکامی درعملیات کربلای چهار یک شوک عظیم به فرماندهان جنگ و مسئولین کشور وارد کرد.

 

زیرا  قرار بود به نوعی سرنوشت جنگ در آن رغم  بخورد. بلافاصله شور فرماندهان در قرارگاه مرکزی خاتم شروع  و آن ها پس از روزها تجزیه و تحلیل به این نتیجه رسیدن که با توجه به امکانات پای کار و پتانسیل موجود  عملیات جدیدی را از همان محوری که رزمندگان لشگر۵۷ موفق به باز گشایی آن شده بودند اغاز کنند، واین گونه بود که در کمتر از بیست روز بعد ازعملیات ناکام کربلای چهار دستور انجام عملیات کربلای پنج در قالب دو قرارگاه کربلا و نجف صادرشد.

 

رزمندگان اسلام با قوت و قدرت تمام به سوی اهداف مورن نظر به پیش رفتند، نیروهای عراقی که سر مست از پیروزی خود در عملیات کربلای چهار بودند ،هیچگاه تصور نمی کردند که نیروهای ایرانی دریک فاصله کوتاه اقدام به اجرای عملیات  آن هم ازهمان منطقه بنمایند و دچارسردگمی و انفعال شده بودند.

 

ارتش بعث در جشن پیروزی کربلای 4 بود که ایرانی ها کربلای 5 را آغاز کردند

عراقی ها چند روز اول عملیات مبهوت بودند، اما آن ها هم با تمام توان در منطقه حضور داشتند و لذا علی رغم ضربات روزهای اولیه ،قدرت آتش خود را از زمین و آسمان برمنطقه متمرکز کردند،  قدرت آتش عراق را فقط کسانی که در آن عملیات حضور داشتن می توانند تجسم کنند. اما با این حال  جنگ به دروازهای بصره کشیده شد و آن شهر بسیار استراتژیک در آستانه سقوط قرارگرفت. 

 

 انعکاس عملیات کربلا پنج درعرصه بین المللی بسیار بالا بود وهمه خبرگزاری ها شکست قطعی ارتش عراق را پیش بینی وقریب الوقع می پنداشتند. ازاین رو هم پیمانان و متحدین صدام به تکا پو افتادند، تا انجا که تنها چند ماه بعداز عملیات کربلای پنج شورای امنیت سازمان ملل اقدام به صدور قعطنامه ۵۹۸نمود!

 

قعطنامیکه برای اولین بار  پس از جنگ تحمیلی  ازنظر کمی و تعداد واژه های به کارگرفته شده مفصل ترین واز نظر محتوا اساسی ترین و از نظر ضمانت اجرایی قوی ترین قعطنا مه ای بود که شورای امنیت صادر کرده بود.

 

بطوریکه جمهوری اسلامی این بار نه تنها آن را رد نکرد بلکه آن را به گروه کارشناسی سپرد تا بررسی شود،وآنگاه که حضرت امام (ره) مصلحت کشور را درقبول آن دیدند آنرا پذیرفت، واین قعطنامه بود که سرنوشت جنگ را ب ه اثابت رساند و حقانیت ایران اسلامی رغم زد و مهر  تاییدی برپایان جنگ هشت ساله ایران وعراق شد.

 

اما چگونه رزمندگان لرستان در تدوین این قعطنامه تاثیر گذاشتند.

 

اگر لشگر۵۷ ابوالفضل(ع)  همانند دیگر یگانهای عملیاتی درکربلای چهار به اهدافش نمی رسید و آن معبرها را باز نمی کرد قطعا شرایط برای شروع عملیات کربلای پنج مهیا نمیشد!  و اگر عملیات کربلای پنج شکل نمی گرفت متحدین صدام  نه تنها احساس خطر نمی کردند، بلکه سرشار از پیروزی  درکربلای چهار همان مسیر قبلی خود را مبنی برغارت منابع این ملت وتقسیم آن بعنوان غرامت جنگ طی می کردند.

 

ونتیجه اینکه صدور قعطنامه ۵۹۸ حاصل پیروزی رزمندگان در عملیات بزرگ کربلای پنج بود، وا ین عملیات زمانی محقق یافت که رزمندگان  لرستان  توانستند با رشادتهای بی نظیر خود درعملیات قبل  زمینه آن را فراهم آورند. 

 

و به راستی اگر این قعطنامه نبود آنگاه که امام عزیز(ره)  ادامه جنگ را به مصلحت کشور ندانست، چه چیزی را دراختیار داشتیم  تا به استناد به آن  حقانیت و تمامیت ارضی کشور را به اثابت وتضمین نماییم!؟

 

  البته این دست آورد مهم برای رزمندگان لرستان آسان بدست نیامد بلکه به قیمت شهادت رزمندگان  بسیار و فرماندهان لایقی که مایه افتخاروعظت این ملت گردیند رغم خورد.

 

 تقریبا تمام ارکان لشگر دراین عملیات یا به شهادت رسیدن یا همانند فرمانده و رئیس ستاد لشگر مجروح و راهی دیار جانبازی گردیدند.و پس از آن برای بازسازی لشگر تصمیمات بسیارمهمی گرفته شد.

 

یاد وخاطره همه شهیدان عزیز ،ایثارگران ورزمندگان این خطه حماسه ساز  گرامی باد.

 

نویسنده: علی محمد نظری از فرماندهان دفاع مقدس

انتهای پیام/

ارسال نظر

6 + 9 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران