تالاب های پلدختر در قاب عکس های یادگاری/قطعه ای از بهشت قربانی کم توجهی مسئولان

تالاب های پلدختر در قاب عکس های یادگاری/قطعه ای از بهشت قربانی کم توجهی مسئولان
شناسه خبـر : ۳۶۵۶ یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۴

تالاب های پلدختر از مناطق مهم طبیعی و گردشگری پلدختر هستند که مورد غفلت مسئولان و سرمایه گذاران قرار گرفته است.

به گزارش سفیر افلاک به نقل ازبیان روز،تالاب های یازده گانه پلدختر با داشتن طبیعت زیبا به عنوان قطعه ای بهشت از آن یاد می کنند که هر ساله در ایام فصل بهار وتعطیلات میزبان گردشگران زیادی از اقصی نقاط کشور می باشد.

هر چند این تالاب های زیبا به عنوان منطقه هدف گردشگری سالانه مورد بازدید گردشگران زیادی قرار می گیرد ولی به بحث توریسم وگردشگری آن تا کنون توجهی نشده است.

این در حالی که در مناطق کویری و خشک که کمتر از این منظر طبیعی به چشم می خورد با ایجاد امکانات رفاهی ،ان را به مجموعه فرهنگی،تفریحی وگردشگری تبدیل می کنند.

تالاب های پلدختر

ایده وتفکری که تاکنون در لرستان برای این تالاب ها محقق نشده و مسئولان فقط در روز جهانی تالاب ها با برگزاری جلسه ای خودمانی ،صرف ناهار و گرفتن عکس های یادگاری دین خود را به این مجموعه گردشگری این چنین ادا می کنند.

تالاب بین المللی شادگان در استان خوزستان که نسبت به تالاب های یازده گانه پلدختر مناظر طبیعی و کوهستانی کمتری دارد امروز به عنوان یک اثر طبیعی بین المللی سالانه مورد بازدید گردشگران داخلی وخارجی قرار می گرد.

علی رغم اینکه این تالاب ها در استانی قرار دارند که در تابستان دمای هوا به 50درجه می رسد ولی در مقابل شهرستان پلدختر دارای آب وهوای خنک تری نسبت به خوزستان است ولی در خصوص گردشگری ،سرمایه گذاری صورت نمی گیرد.

تالاب های پلدختر

هر چند موهبت الهی باعث شده که این تالاب های زیبا در منطقه پلدختر واقع شوند ولی برخی از افرادی که به اصطلاح کارشناس بودند با ندانم کاری به غرس درختان اکالیپتوس در اطراف این تلاب ها پرداختند که این نوع درخت آبدوست ،به نظر کارشناسان به دلیل مصرف زیاد آب ،اصلا مناسب این تالاب ها نیست .

"اقتصاددانان و دانشمندان به طور روزافزون در زمینه ارزیابی و مطالعه ارزشها و خدمات اکوسیستمی محیطهای طبیعی از جمله تالاب ها مشغول به کار هستند. این وظیفه دشوار با تقریب ها و تردیدهای فراوانی همراه است. برخی از مطالعات اخیر نشان می دهد که اکوسیستمها سالیانه حداقل ۳۳ تریلیون دلار ارزش خدماتی بوجود می آورند که ۹/۴ تریلیون دلار آن از طریق تالاب ها تأمین می شود."

تالاب های پلدختر

در فصول سرد سال که مناطق شمالی کشور پوشیده از برف است،آب وهوای معتدل و بهاری شهرستان پلدختر ظرفیت گردشگری بی بدیلی را در تالاب های این شهرستان ایجاد می کند.

عدم تبلیغات مناسب،نبود برنامه ریزی مناسب برای رونق ظرفیت گردشگری و کم توجهی مسئولان در این خصوص باعث شده که به مرور زمان کارکرد گردشگری این تالاب ها از بین برود و فقط به مناسبت روزتالاب ها،برگزاری کارگاه های بزرگ آموزشی شهرستانی،جلسات اداری،این منطقه فقط جنبه تهیه عکس یادگاری پیدا کند به طوری که بر اثر بارندگی سال های گذشته قسمتی از جاده دسترسی و ارتباطی بین تلاب هایدر منطقه ولیعصر(عج) تخریب شده و فقط مسئولان نظاره گر این مسائل ومشکلات هستند.

تالاب های پلدختر

حامد میرزاوند از گردشگران وعلاقه مندان به طبیعت در گفتگو با خبرنگار بیان روز اظهار داشت:تالاب های پلدختر سرمایه های مهم گردشگری و زیستی شهرستان پلدختر هستند که باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرند.

وی بیان کرد:در برهه ای از زمان این تالاب ها به دلیل سهل انگاری ها ،آب آنها برای کشاورزی استفاده می شد.

میرزاوند تصریح کرد:به دلیل آب وهوای گرم پلدختر در تابستان به مرور زمان،آب این تالاب ها کاهش پیدا می کند و در صورتی که تدبیری برای حفظ ونگهداری زیستی برای این تالاب ها باید صورت گیرد.

همایش تالاب لرستان

وی تاکید کرد:یک منطقه گردشگری راه دسترسی مناسب،محل های اقامتی دائم،اماکن پذیرایی و ایجاد امکانات ورزشی وتفریحی باید داشته باشد که تالاب های پلدختر فقط چند الاچیق و یک مکان پذیرایی دارد که واقعا در فصول گردشگری این متناسب با نیاز متقاضیان نیست.

این دوستدار طبیعت عنوان کرد:صداوسیما در بعد استانی و کشوری ویژه برنامه هایی را باید به صورت مستمر از این مکان های گردشگری پخش کند تا پای گردشگران داخلی وخارجی بیشتری به این منطقه که در واقع "قطعه ای از بهشت "است باز شود.

 به نظر می رسد سازمان های متولی با تشکیل یک کارگروه تخصصی ،ظرفیت گردشگری این تالاب ها ودیگر نقاط گردشگری شهرستان را مورد ارزیابی و کارشناسی قرار داد تا برای رونق آن تدابیری اندیشیده شود.

*علی صفر مرادی

 

انتهای پیام/

ارسال نظر

1 + 7 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران