آيا درياچه گهر نگين اشترانكوه می ماند؟

آيا درياچه گهر نگين اشترانكوه می ماند؟
شناسه خبـر : ۳۵۸۴ چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۹

اروپائیان و سیاحان این دریاچه را به نام دریاچه ایران می‌شناسند که این شناخت حاصل معرفی یک زن انگلیسی بنام ایزابلالوسی بیشوپ است که در سال ۱۸۹۰ میلادی توانست مدت ۳ماه در این منطقه تحقیق کرده و هزار کیلومتر راهپیمایی کند.

به گزارش سفیر افلاک ؛ به نقل از بازتاب گهر؛ سال هاست كه نگين اشترانكوه و شهرستان دورود پيوندي ناگسستني دارند، اين زيستگاه طبيعي كه در خود، حيوانات و گياهان و درختان ناياب از پلنگ گرفته تا درختان بلوط و شقايق هاي واژگون را جاي داده است ، اوازه ايي دارد به گستره گيتي

 

در طول ساليان متمادي مردم و جوانان طبيعت دوست شهرستان دورود كوشيده اند تا اين گنجينه خدادادی بكر بماند ، تلاش هميشگي محيط بانان ،در راستاي حفظ و حراست درياچه گهر ستودني بوده است به طوري كه ماهيان غزل الاي اين سرچمشه حيات  ، هميشه احساس امنيت و ارامش داشته اند.

دریاچه گهر دورود

متاسفانه مدتي است كه مسولين شهرستان هاي همجوار تلاش نامباركي را اغاز كرده اند  تا راهي را به اين درياچه باز كنند ، بدون توجه به خطراتي كه اين گذرگاه زندگي را تهديد مي كند و بدون توجه به عواقب تخريب طبيعت بكر نگين اشترانكوه.

مردم فهيم شهرستان دورود هميشه براي حفظ و حراست از طبيعت اين شهر ، حساس و پيش قدم بوده اند ، ولي متاسفانه بدون پشتوانه مالي و اقتصادي نمي توان گامي مثبت و موثر در راستاي نگهداري اين چشم اندازهاي زيبا برداشت.

به نظر نگارنده، امروز وقت ان رسيده است كه مسؤلين محترم شهرستان دورود كمي بيشتر از حرف ، پا پيش بگذارند و با تدبير صحيح و برنامه ايي متقن دست به " اقدام و عملي " قهرمانانه بزنند ؛ تا به خوبي اين ميراث گرانبها حفظ و پاسداري شود.

الحق والانصاف كه شهرستان دورود مي تواند به يكي از قطب هاي گردشگري كشور تبديل شود، به شرط انكه در معرفي، حفظ و بازسازي  اين اماكن اقدامي شايسته و در خور صورت پذيرد.

متاسفانه كم ترين امكان رفاهي براي اين جاذبه هاي ناب و طبيعي در نظر گرفته نشده است تا اگر مسافر و گردشگري قصد اقامت در اين اماكن را داشته باشد ، بدون دغدغه بتواند شبي را صبح كند.

 امروز وقت ان فرا رسيده است كه همه مسولين اجرايي و فرهنگي شهر با كمك مردم براي نجات پايتخت طبيعت ايران گامي مؤثر بردارند .

به اميد اينكه ديگر هيچگاه،  بواسطه جاده ايي هرچند خاكي ، پاره ايي از هويت طبيعي شهر از پيكره دورود جدا نشود و تجربه تلخ ابشار بيشه پوران براي مردم دورود تكرار نشود.

در پايان از همه مسؤليني كه دلسوزانه در اين جهت گام بر ميدارند و هنرمندان عزيزي كه با تصاوير زيباي خود به معرفي اين نظرگاه هاي زيبا اقدام ميكنند تشكر ميكنم.

بياييد همه مردم شهر محيط بان " نگين اشترانكوه "  باشيم ؛ تا هميشه نواي درود ، دوروديان از درياچه گهر به گوش دوستداران طبيعت برسد.

 

 

انتهای پیام/

نویسنده : روح اله لک علی آبادی

ارسال نظر

5 + 1 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران