ویلا سازی جلوی چشمان بسته مسئولین؛

ساخت ویلاهای غیر مجاز در باغات بروجرد/زمین های کشاورزی قربانی ویلاها

ساخت ویلاهای غیر مجاز در باغات بروجرد/زمین های کشاورزی قربانی ویلاها
شناسه خبـر : ۲۵۴۰ چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۴

این روزها ساخت و سازهای غیرمجاز در گلدشت بروجرد بسیار افزایش یافته و مسئولان و دستگاه ها در برابر ساخت ویلاهای غیر مجاز سکوت کرده، ویلاهایی که با 50 متر مجوز می گیرند و با 300 متر به اتمام می رسند.

به گزارش سفیر افلاک و به نقل از  بازتاب بروجرد  یکی از بهترین مناطق خوش آب و هوا و سرسبز بروجرد منطقه گلدشت است که به دلیل وجود رودهای پر آب، کشاورزی در این بخش رونق زیادی دارد به طوری که باغات میوه خصوصا سیب،انواع میوه ها و میوه ها و شکوفه های روی درختان خودنمایی می کنند.

 گلدشت یکی از مناطق طبیعی بروجرد است که در فصل های بهار و تابستان میزبان گردشگرانی است که با ورود این این بخش از بروجرد منظره هایی بی نظیر را در ذهن به یادگار می سپارند و از سرسبزترین و بکرترین منطقه این شهرستان استفاده می کنند.

 اما متاسفانه چند سالی است که سودجویان در این منطقه سرسبز رخنه کرده و با ساخت و سازهای غیر مجاز، چهره گلدشت را تغییر داده اند و روز به روز بر ویلاهای غیر مجاز افزوده می شود.

 با گذر از گلدشت بروجرد به راحتی دیده می شود که ویلاها با فاصله کم از یکدیگر ساخته شده و به نظر می رسد اگر روال ساخت و سازهای غیر مجاز و البته در جلوی چشمان بسته دستگاه های متولی و مسئولین به همین صوت پیش رود، طولی نخواهد کشید که دیگر آثاری از گلدشت سرسبز نباشد.

 حالا گلدشت در محاصره ویلاهای قرار گرفته که غیر مجاز ساخته می شوند و در این میان زمین های کشاورزی مرغوب فدای تب ویلا سازی می شوند.

 البته تغییر کاربری زمین های کشاورزی به ویلا شاید تا کنون چندان آشکارا نبود اما این روزها تبلیغات بسیار گسترده ای در راستای فروش زمین کشاورزی با قیمت بسیار مناسب برای ساخت ویلا در منطقه خوش آب و هوای شهر صورت می گیرد که همه این موارد در سایه بی توجهی ها صورت می گیرد.

در این میان درختانی که روزی ثمر بخش بودند این روزها در معرض قلع و قمع قرار گرفته و تیشه به ریشه آنها زده می شود تا در عوض یک ویلای شیک البته غیر مجاز ساخته شود.

 در ادامه " مصطفی مصطفی وند" رئیس محیط زیست بروجرد در گفت و گو با بازتاب بروجرد گفت: در ابتدا برخی از افراد به عنوان ساخت استراحتگاه مجوز 25 یا 30 متری دریافت می کنند و سپس این متراژ تبدیل به ویلای 300 متری می شود.

 وی اضافه کرد: به دلیل نبود نظارتها اتاقک های ساخته شده کوچک توسعه می یابند و زمین های کشاورزی قربانی ویلا سازی می شوند.

 به گفته وی البته با ساخت و سازهای غیر مجاز مشکلات پساب و پسماندها هم وجود دارد و به دلیل افزایش پسماندها، مشکلات زیست محیطی در این منطقه وجود دارد.

 مصطفی وند اظهار داشت: در بسیاری از موارد مصالح آرام آرام به اتاقک ها فرستاده می شود و بعد از مدتی بنایی بزرگ ساخته می شود .

 در ادامه "رضا امینی" مدیر جهاد کشاورزی بروجرد گفت: با توجه به وسعت زمین های کشاورزی ، مجوز ساخت انباری به کشاورز داده می شود که از حداقل 15 متر مربع آغاز می شود.

 وی اضافه کرد: ساخت و سازها در اراضی کشاورزی کنترل می شود و فقط با مجوز ساخت، بنایی احداث می شود.

 به گفته وی سال گذشته 28 مورد ساخت و ساز با مجوز قانونی در اراضی کشاورزی بروجرد صورت گرفت و همچنین 12 مورد ساخت و ساز غیر مجاز که در اراضی کشاورزی بروجرد و به صورت غیر قانونی ساخته شده بود تخریب شدند.

 به گزارش بازتاب بروجرد باید نظارت ها در ساخت و سازهای مناطق طبیعی بروجرد مانند گلدشت بیشتر شود تا برخی از افراد سودجود به جای درختان سرسبز ، ویلا نسازند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

6 + 7 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران