یادداشت/

موسیقی زیر زمینی و اهانت سرزمینی

موسیقی زیر زمینی و اهانت سرزمینی
شناسه خبـر : ۲۳۸۶ پنجشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۷

این روزها در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی  مناطق غرب کشور شاهد شکل گیری کمپین های مختلف از طرف گروه های اجتماعی و آحاد مردم و نخبگان در اعتراض و واکنش به عمل سخیف ، موهن و بسیار ناروای یک " رَپِر " ایرانی در اهانت به ( قوم لک ) از اقوام کهن سرزمین ایران هستیم.

به گزارش سفیر افلاک به نقل از دلفان امروز؛ این روزها در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی  مناطق غرب کشور شاهد شکل گیری کمپین های مختلف از طرف گروه های اجتماعی و آحاد مردم و نخبگان در اعتراض و واکنش به عمل سخیف ، موهن و بسیار ناروای یک " رَپِر " ایرانی در اهانت به ( قوم لک ) از اقوام کهن سرزمین ایران هستیم.

 

 این مسئله به سادگی قابل گذشت نبوده و نیست. زیرا  اقتضای این توحش اخلاقی ، ابعاد اجتماعی ، ذهنی ، روانشناختی و حتی انگیزه های سیاسی  مترتب بر این عمل غیر انسانی یک بی هنر معلوم الحال در اهانت به چند میلیون نفر انسان شریف از زن و مرد در مناطقی است که سفره هایشان نان و آب و محبت است.

 

 از تحلیل محتوای متن شعر و کلمات این اهانت نامه بر می آید که در ورای آن، اغراض و انگیزه های جدی غیر انسانی نهفته است که به هیچوجهی ،  سهو در آن راه نداشته و این مورد او را مستوجب شدیدترین مجازات ها می نماید. زیرا عمل او دل و جان چند میلیون نفر را بشدت آزرده و مکدر ساخته است.

 

  تردیدی نیست که دست زدن به اینگونه رفتارها، بسیار مخرب و نگران کننده است. زیرا اگر بطور جدی جلو آن گرفته و مسدود نشود ، چه بسا خدای ناکرده به یک سنت ناروا در تخریب دیگر اقوام  ایرانی تبدیل شود.

 

 اقوامی که چند هزار سال است در پهنه ی ایران زمین در کنار هم با آرامش زیسته و  ماهیت تاریخی این سرزمین را بوجود آورده اند.  اقوامی که دارای فرهنگ و عناصر فرهنگی و شیوه های قومی با کارگرد های مناسب خود بوده که هر عنصری از آنها در قوام فرهنگی ایران  تاثیر داشته اند.

 

  اقوامی که دل در عشق و مهر ایران و اسلام نهاده و در تمام شرایط از کیان این سرزمین و آب  خاک با تمام وجود دفاع کرده اند بطوریکه رشادت هایشان در دل تاریخ برای همیشه مضبوط است.

 

  اقوامیکه دارای چنان پیشینه ی درخشان و پر افتخاری هستند که بزرگترین ایران شناسان و مستشرق را به تحسین وا داشته اند.!!  حال شایسته نیست که یک ( بی هنر ) و لولی مست به ساحت فرهنگ آنان اهانت نماید.

 

 فرهنگی که بخش استوار و لا یتجزایی از هویت تاریخی ایران است. و این عظمت، وهن یک انسان بی هنر نادان را بر نمی تابد.

 2-  موسیقی   R a p :

 

 موسیقی ( R a p) خاستگاه  آن کشور آمریکا و جوانان سیاهپوست است که در آغاز برای مبارزه با تبعیض نژادی شکل گرفت. اما بتدریج به فساد کشیده شد و فرهنگ فاسدی از خود بر جای گذاشت. معمولا مضمون آهنگ های  " رپ " حول محور مسایل جنسی ، بی بندوباری ، روابط نامشروع ، فحش و دشنام های رکیک دور میزند. در همه ی آثار " رپ " ، فحش های رکیک دیده می شود و " رپر ها "  معمولا عاشق  درگیری ، دعوا ، دزدی و شرارت هستند.

 

  معمولا فاسد ترین کلیپ های تصویری را برای آهنگ های رپ  می سازند ، و مخاطبان این نوع موسیقی در غرب ، افراد بی بندو بار ، لات ، بیسواد و شارلاتان هستند.

 

  " رپ "  زیر زمینی ایران ، شکل و تقلیدی ناقص ، نادرست و زشت از  رپ های آمریکا است.!!  آنچه در  " رپ "  موهن و مستهجن شخص ( دانیال نا ستوده )  شنیده می شود ، چیزی حتی زشت تر ، ناپسندتر ، غیر انسانی  و غیر اخلاقی تر از رپ نوع آمریکایی است. زیرا او در کمال بی شرمی وقاحت را به به نهایت رسانده است.

 

 3 موسیقی زیر زمینی :  شاید کاربرد اصطلاح زیر زمینی برای موسیقی مقداری دور از ذهن باشد. اما زیر زمینی بودن موسیقی به معنای قانون گریزی " رپر ها " بخاطر شرایط حاکم بر کار آنها و محتوای اثر آنها می باشد. وگرنه  موسیقی زیر زمینی ،  یک ژانر محسوب نمی شود.!! معمولا موسیقی های ضد فرهنگ و مخالف دین و معتقدات مردم ، مخالف ساختار حکومت ، ضد اخلاق و یا هرنوع موسیقی ضد اجتماعی و فرهنگ که به تخریب تاریخ و فرهنگ یک قوم یا سرزمین می پردازد ، در زمره ی موسیقی های زیر زمینی به حساب می آیند.  افرادی که آثارشان بر خلاف مصالح تعریف شده ی نظام بوده و یا هم جهت با سیاست های جاری نباشد. و با سرمایه ی شخصی  اقدام به نشر آثار خود به شکل غیر قانونی می نمایند.!!  این نوع موسیقی را به این دلایل موسیقی زیر زمینی می خوانند.

 

 نکته ی پایانی:   

روح هنر که باید عامل تلطیف روح  و تعالی احساس و گسترش ابعاد زیبایی شناسانه در  جامعه شود باعث تکدر و ملال خاطر بخشی از مردم جامعه ما شده است.

 

  نکته ی دیگر آنکه موسیقی از نوع هنر هایی است که بعلت گسترش تکنولوژی های صوتی و شنیداری و سرعت آن نسبت به سایر هنرها، روزآمدتر و سریع الوصول تر و مخاطبان آن بیشتر است. و تأسف اینکه این وقاحت بعلت فارسی بودن محتوای آن ، برای مخاطبان داخل و خارج قابل فهم است.

 

نکته ی پایانی اینکه نیروهای انتظامی و امنیتی باید با شدت و حدت هرچه تمامتر باید با این پدیده ی شوم و غیر اخلاقی مبارزه و برخورد کرده و ریشه های آن را بخشکانند تا شاهد بروز آن در هیچ سطحی از جامعه نباشیم.

 

نویسنده: همت نوری

انتهای پیام/

ارسال نظر

9 + 7 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران

  • لرزاده
  • ۰۱:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۷
0
پاسخ شما

درود برمردم لر خصوصا لک های عزیز وخونگرم، این اهانت گستاخانه به مردم بافرهنگ واصيل لک باید هرچه زودتر از ناحیه مسوولان پیگیری شود، زیرا چند وقتی است که یکپارچگی ایران ازناحیه دشمن مورد هدف قرار گرفته است،