قلعه آق بلاغ بروجرد، یادگاری زیبا از دوره قاجار

قلعه آق بلاغ بروجرد، یادگاری زیبا از دوره قاجار
شناسه خبـر : ۲۰۱۷ پنجشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۵ - ۱۷:۴۰

قلعه آق بلاغ بروجردی یکی از آثار تاریخی شهرستان بروجرد است که این قلعه به جا مانده از دوران قاجار بر روی تپه ای سه هزار ساله واقع شده که همه ساله گردشگران زیادی از این قلعه تاریخی بازدید می کنند.

به گزارش سفیر افلاک و به نقل از بازتاب بروجرد آثار تاریخی و بناهای ارزشمند زیادی از دوران گذشته در این شهر به یادگار مانده که هر کدام در نوع خود بسیار زیبا و منحصر به فرد هستند.

وجود خانه های تاریخی، مساجدی با معماری های بی نظیر، پل های تاریخی، مناطق تفریحی در دل روستاها در بروجرد سبب شده تا همه ساله مسافران و گردشگران زیادی در هنگام سفر به بروجرد از این مناطق دیدن نمایند.

حدود پنج قلعه تاریخی در بروجرد وجود دارد که یکی از قلعه های زیبای این شهر به نام قلعه آق بلاغ است که این قلعه در روستای آق بلاغ واقع شده و از یادگاران دوران قاجار است.

این قلعه در 24 کیلومتری بروجرد به سمت اراک قرار دارد که از مسیر اصلی جاده تا رسیدن به روستا و قلعه دارای جاده خاکی می باشد.

روستای آق بلاغ که هم اکنون فقط آثاری از خانه های قدیمی، درهای چوبی، پنجره های رنگی باقی مانده اما باز هم زیبایی منحصر به فردی دارد که توجه گردشگران را به خود جلب می کند.

"حجت اله یارمحمدی" رئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری بروجرد در گفت و گو با بازتاب بروجرد گفت: این قلعه مربوط به دوره قاجار است و این قلعه روی یک تپه با قدمت سه هزار سال قرار دارد.

وی اضافه کرد: در دوره های مختلف این قلعه فضا و بنایی بوده که به صورت شخصی اداره می شده و به عنوان یک فضای خان نشین بوده است که طی سالها بخش هایی از این قلعه تاریخی تخریب شده است.

به گفته وی در سال 82 این قلعه در فهرست آثار ملی ثبت شد و بعد از آن چندین بار مرمت شده و با توجه به این که این قلعه در دست مالک بوده و سالها تخلیه نیز بوده، بخش های دیگری از این بنای تاریخی تخریب شده که نیاز به مرمت دارد.

یارمحمدی اظهار داشت: در این قلعه بخش های مختلفی وجود دارد که یک بخش قلعه مسکونی و بخش های دیگر برای مواردی مورد استفاده قرار می گیرند.

وی بیان کرد: با توجه به قدمت و نوع این قلعه همه ساله تورهای گردشگری از این بنای تاریخی بازدید می کنند.

   رئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری بروجرد تصریح کرد: پنج قلعه تاریخی در شهرستان بروجرد وجود دارد که مهمترین قلعه ها قلعه آق بلاغ است که قرار است به منطقه گردشگری تبدیل شود.

به گزارش بازتاب بروجرد این قلعه تاریخی به همراه بخشی از زمین های اطراف آن توسط پورپرویز مالک این منطقه به سپاه بروجرد برای ایجاد منطقه گردشگری واگذار شد.

سرهنگ "محمد پاپی نژاد" فرمانده ناحیه مقاومت بسیج بروجرد گفت: برای اجرای طرح گردشگری در این منطقه یک میلیارد تومان هزینه خواهد شد که امکانات مورد نیاز را برای گردشگران در این منطقه به عنوان اردوگاه تفریحی، فرهنگی فراهم خواهد شد.

وی بیان کرد: آسفالت جاده خاکی و رفع مشکلات آب و برق در این منطقه در دستور کار است تا این منطقه به عنوان یک اردوگاه تفریحی، فرهنگی در شهرستان مورد استفاده قرار گیرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

8 + 4 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران