نماینده مردم بروجرد در گفت‌وگو با سفیر افلاک؛

اینستکس بازی اروپا برای عدم انصراف ایران از برجام و توقف فعالیت‌های هسته‌ای

اینستکس بازی اروپا برای عدم انصراف ایران از برجام و توقف فعالیت‌های هسته‌ای
شناسه خبـر : ۱۹۷۱۹ دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۷

نماینده مردم بروجرد در مجلس گفت: اروپا با طرح اینستکس، تنها بهانه‌ای را به دست گرفت تا ایران را از کنار رفتن از برجام منصرف و اراده ایران برای ادامه فعالیت‌های هسته‌ای را متوقف کند.

عباس گودرزی در گفت‌وگو با سفیر افلاک اظهار داشت: برجام یک سند و توافق بین ایران و 1+5 بر مبنای رفع تحریم‌ها و گشایش اقتصادی بود، اما عملاً این اتفاق رخ نداد و تحریم‌های ظالمانه جدید نیز وضع شد.

 

وی با اشاره به نقض برجام توسط آمریکا افزود: در اردیبهشت 97 آمریکا از برجام خارج شد و ادبیاتی شبیه رفتن یک مزاحم،1+4 و یا دوره پسا خروج آمریکا از برجام و جملات مشابه، مشکلی را حل نکرد و ملت به دنبال نتیجه برجام هستند؛ از برجام در روزگاری به‌عنوان آفتاب تابان، فتح الفتوح و درخت گلابی یاد می‌شد اما امروز پس از سپری شدن سال‌ها، فلان کشور اروپایی به ایران می‌آید و باکمال وقاحت اعلام می‌کند که اگر استفاده ایران از میوه درخت برجام فراهم نیست از سایه آن استفاده کنند! و این توهین به ملت ایران است.

 

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینستکس عنوان کرد: اینستکس محصول تقسیم‌کار مشترک بین آمریکا و اروپاست به‌طوری‌که نتیجه آن خروج آمریکا از برجام به‌منظور ابزاری برای فشارهای بیشتر و ماندن اروپا برای امتیاز گیری بیشتر است.

 

وی تصریح کرد: اروپا اقدام قابل‌توجهی پس از خروج آمریکا در ارتباط با تعهدات 1+5 در برابر ایران از خود نشان نداد؛ اروپا با طرح اینستکس، تنها بهانه‌ای را به دست گرفت تا ایران را از کنار رفتن از برجام، منصرف و اراده ایران برای ادامه فعالیت‌های هسته‌ای را متوقف کند.

 

گودرزی بیان کرد: اروپا زمانی می‌تواند ادعا کند که نسبت به برجام پایبند بوده و به مفاد برجام وفادار است که نقش 1+5 در برجام را محقق کند و در این توافق، اروپا نه‌تنها باید وظایف و تعهدات خود را نسبت به برجام انجام دهد بلکه برای اینکه اثبات کند که برجام نقض نشده است باید نبود آمریکا را نیز جبران کند.

 

وی با تأکید بر اینکه اینستکس گره‌ای از گره‌های کشور باز نمی‌کند گفت: قرار بود اتحادیه اروپا یک کانال مالی طراحی کند تا ما سرمایه فروش نفت را در آن قرار دهیم و طبق دارایی‌هایمان، نیاز کشور را برآورده کنیم نه اینکه غذا و دارویی که قبلاً نیز می‌توانستیم تهیه کنیم را به ازای فروش نفت در اختیار ما قرار دهند.

 

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: امروز با محدودیت‌های ایجادشده، تنها فرصتی برای اروپا ایجادشده است که ما از تسلط بر سرمایه‌های ارزی خودمان محروم شویم و اینستکس تنها بهانه‌ای است که دسترسی ما را به منابع مالی و ارزهای ناشی از فروش نفت، محدود کرده و از بین ببرند.

 

وی اظهار داشت: تا امروز برجام گره‌ای از گره‌های کشور ما را برطرف نکرده و جمهوری اسلامی باید بااقتدار تمام در سیاست‌های خود نسبت به برجام تجدیدنظر نموده و با اقدامات مقتدرانه که در چارچوب برجام می‌گنجد و فراتر از شروط برجام نیست به آمریکا و اروپا نشان دهد چنانچه قصد عدم انجام تعهد و پایبندی به برجام را داشته باشند و به دنبال فریب ایران برای فرصت سوزی بیشتر باشند، جمهوری اسلامی ایران این شرایط را تحمل نمی‌کند و با اقدام و عمل ایران باید در برابر آمریکا و اروپا از موجودیت، هویت و استقلال خود دفاع کند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

2 + 5 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران