هشدار دستگاه قضا به مشاوران املاک/ضعف اطلاعات حقوقی مشاوران املاک گریبانگیر مردم شده است

هشدار دستگاه قضا به مشاوران املاک/ضعف اطلاعات حقوقی مشاوران املاک گریبانگیر مردم شده است
شناسه خبـر : ۱۹۷۱۷ یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۵

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری لرستان گفت: ضعف اطلاعات حقوقی مشاوران املاک گریبانگیر مردم شده است که در این راستا به مشاوران املاک هشدار داده می‌شود.

به گزارش سفیر افلاک، بیژن دارایی ظهر امروز در نشست تخصصی و توجیهی مشاوران حقوقی نهادهای عمومی، املاک و  رسانه‌  با رویکرد پیشگیری از جرائم مرتبط بابیان اینکه ضعف اطلاعات حقوقی مشاورین املاک گریبان گیر همه شده است اظهار داشت: سنتی رفتار کردن ما در معاملات، تنظیم قراردادها و انعقاد عقود باعث شده که طرفین و مشاوران املاک به ورطه حقوق کیفری کشیده شوند.

 

وی افزود: با داشتن اطلاعات حقوقی می‌توانیم از وقایعی که در جریان است جلوگیری کنیم؛ نقش مشاوران املاک در کنترل بازار اراضی و مسکن بر هیچ‌کس پوشیده نیست و در تعیین قیمت‌ها و انعقاد قراردادها معدود افرادی هستند که از مجرای قانون فاصله‌دارند که به این افراد هشدار می‌دهیم.

 

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری لرستان تصریح کرد: باید در تنظیم قراردادها دقت شود که مشاوران املاک، دستگاه‌های قضایی و طرفین قرارداد گرفتار نشوند.

 

وی بیان کرد: مشاوران املاک و نمایشگاه‌ها نباید نقش دلال و واسطه‌گر داشته باشند و باقیمت گذاری کاذب در بعضی مناطق بازار مسکن را به هم بزنند چراکه کار آن‌ها به‌صورت تخصصی است و باید ازملک مورد معامله در زمان تنظیم قرارداد بازدید کنند چراکه با تنظیم قرارداد از مسئولیت مبرا نشده و از دید قضایی آن‌ها مباشر هستند.

 

دارایی عنوان کرد: برای جلوگیری از ورود پرونده‌ها به مراکز قضایی و گرفتار شدن در تنظیم قراردادها داور پیش‌بینی شود و منع قانونی در تعیین آن وجود ندارد و می‌توان به قرارداد اضافه شود که با حضور آن اختلافات زیادی از طرفین حل می‌شود.

 

وی خاطرنشان کرد: به حضور شهود در انجام معامله دقت شود چراکه قرارداد فاقد اعتبار می‌باشد و باید شاهد عادل و موردقبول عموم باشد و امضا و اثرانگشت از آنان گرفته شود، شهود نامعتبر قرارداد را فاقد اعتبار می‌کند و از طرفی شهود عادل به مشاوران اعتبار می‌دهد.

 

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری لرستان گفت: شروط ضمن عقد قرارداد حتماً موردمطالعه  فروشنده، خریدار و شهود قرار گیرد و تمام معاملات باید دارای کد رهگیری باشند که حسن آن اول به مشاوران املاک برمی‌گردد و املاک دیگران مورد معامله قرار نمی‌گیرد و معاملات سوری صورت نگیرد.

 

وی اظهار داشت: تمامی اسناد رؤیت شود چراکه اصالت قولنامه‌ها به‌هیچ‌عنوان معامله‌ای با کپی قولنامه‌های قبلی ارزش و اعتبار ندارد و باید سلسله‌مراتب رعایت شود، خیلی از معاملات با کپی قولنامه‌ها بوده که یک معامله معارض است.

 

دارایی افزود: به وکالت‌نامه‌ها دقت شود که دارای مهر برجسته باشد در غیر این صورت فاقد اعتبار است؛ مشخصات ملک و حدود اربعه و متراژ آن مشخص باشد و مشاوران املاک باید سابقه اسناد را حداقل 10 سال در بایگانی داشته باشند.

 

وی عنوان کرد: در مورد اراضی دقت لازم شود چراکه معامله اراضی ملی و جنگلی مربوط به دولت است و تشخیص آن بر عهده اداره کل منابع طبیعی بوده و به‌محض تشخیص اسناد قبلی باطل است و در این مورد خریدار می‌تواند از مشاور املاک و فروشنده شکایت کند بنابراین قبل از عقد قرارداد استعلام گرفته شود.

 

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری لرستان بیان کرد: در ماده 117 قانون ثبت‌اسناد و املاک مشاور، املاکی که مال یک نفر را به دیگری بفروشد که شامل قرارداد اجاره نیز باشد جز معامله معارض محسوب می‌شود و سه تا 10 سال حبس دارد و در انتقال مال غیر که ملک غیر فروخته یا اجاره داده می‌شود یک تا هفت سال حبس دارد.

 

وی تصریح کرد: در مورد پیش‌فروش ساختمان نیز طبق ماده 14 قانون پیش‌فروش ساختمان، مشاوران املاک حق تنظیم قرارداد را ندارند و فقط می‌توانند مذاکره بین طرفین را داشته باشند و آن‌ها را به دفاتر ثبت‌اسناد معرفی کنند در غیر این صورت در زمان اختلاف طرفین باید پاسخگو باشند.

 

دارایی گفت: طبق ماده 21 پیش فروشنده تا قبل از اینکه از وزارت راه و شهرسازی مجوز نگرفته باشد حق تبلیغ ندارد و قانون‌گذار حتی برای رسانه در صورت تبلیغ غیرقانونی توقیف و جریمه نقدی 10 تا 100 میلیون ریال پیش‌بینی کرده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

4 + 1 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران