آنچه در جلسه شورای حفاظت آب بروجرد گذشت؛

کشت بی‌رویه محصولات آبدوست بحران آب را در روستاهای بروجرد رقم زد/چاره‌جویی مسئولان نوش دارویی پس از مرگ

کشت بی‌رویه محصولات آبدوست بحران آب را در روستاهای بروجرد رقم زد/چاره‌جویی مسئولان نوش دارویی پس از مرگ
شناسه خبـر : ۱۹۷۱۶ یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۶

امسال کشت برنج و هندوانه در بروجرد بسیار افزایش یافته و از طرفی برخی از روستاها دچار کم آبی شده‌اند و حالا مدیران با برگزاری جلسات شورای حفاظت از آب به دنبال چاره‌ای برای عبور از این وضعیت هستند.

به گزارش سفیر افلاک، طی سال‌های اخیر با کاهش میزان بارش‌ها و کمبود آب، الگوی مصرف برای کشاورزان در هر منطقه تعریف شد، در این الگو هر یک از کشاورزان تنها می‌توانند 10 درصد اراضی خود را به کشت محصولات آب‌دوست اختصاص دهند.

 

این در حالی است که در شهرستان بروجرد تاکنون این امر اجرایی نشده و هرساله طبق آمارهای جهاد کشاورزی چند برابر الگوی تعریف‌شده، محصولات آب‌دوست مانند برنج، هندوانه و پیاز کشت می‌شود و نزدیک برداشت که می‌رسد، تازه مدیران بروجرد گرد هم جمع شده تا چاره‌اندیشی کنند که چه کنند کشت محصولات آب‌دوست کمتر شود.

 

این اقدام مدیران همان نوشدارو بعد از مرگ سهراب است، چراکه تا قبل از کشت محصول باید مدیران مربوطه در هر دستگاه اقدامات لازم و الگویی برای کشاورز مشخص کنند تا به دلیل افزایش کشت، برداشت‌های غیرمجاز رخ ندهد اما متأسفانه وقتی کار از کار می‌گذرد، در یک جلسه آماری از چاه‌های غیرمجاز، برداشت‌های بی‌رویه و کشت بی‌اندازه محصولات آب‌دوست ارائه می‌دهند.

 

 

افزایش محصولات آب‌دوست و بی‌آبی در برخی روستاها

 

در همین راستا امروز جلسه شورای حفاظت از آب در بروجرد برگزار شد که مسعود فلاح معاون فرماندار بروجرد اظهار داشت: با توجه به میزان بارندگی‌های امسال، متأسفانه برخی تصور می‌کنند هراندازه که می‌خواهند آب مصرف کنند و همین امر سبب شده تا به دلیل مصرف بالای آب، در برخی از روستاها خصوصاً اشترینان مشکلات کم‌آبی رخ دهد.

 

وی افزود: به دلیل نبود زیرساخت‌ها و سدها، بسیاری از بارش‌ها از طریق روان آب خارج می‌شود و به همین دلیل سطح آب‌های زیرزمینی اندک است که هشدارها در راستای مصرف بهینه آب خصوصاً در بخش کشاورزی باید جدی گرفته شود.

 

معاون فرماندار بروجرد با اشاره به الگوی کشت محصولات آب‌دوست عنوان کرد: قرار بود جهاد کشاورزی الگوی کشت را برای کشاورز تعریف کند ولی عملاً نتیجه‌ای حاصل نشده و امسال بسیاری از کشاورزان در بروجرد به کشت محصولات آب‌دوست ازجمله برنج و هندوانه روی آورده‌اند.

 

هجوم کشاورزان غیربومی

 

محمدی مدیر امور آب منطقه‌ای بروجرد نیز در این جلسه بیان کرد: در شهرستان بروجرد هزار و 353 حلقه چاه  آب در بخش کشاورزی، صنعتی و شرب، هزار و 220 حلقه چشمه و 740 رشته قنات وجود دارد.

 

وی تصریح کرد: اغلب کشاورزان به کشت برنج روی آورده و کشاورزان غیربومی از برخی استان‌ها برای کشت برنج و هندوانه راهی بروجرد شده‌اند.

 

 

 مقداد صارمی بخشدار اشترینان نیز  اظهار داشت: به دلیل برداشت‌های غیرمجاز در برخی از روستاها و حتی اشترینان مشکلات کم‌آبی وجود دارد به‌طوری‌که برخی از سفره‌خانه‌های سنتی در ونایی به دلیل برداشت‌های غیرمجاز، سبب بی‌آبی در روستاهای دیگر می‌شوند.

 

وی افزود: کشاورزان غیربومی در روستاهای جعفرآباد، اشترینان، دهریز، قائد طاهر به کشت برنج روی آورده و آب را برای کشت این محصولات به هر طریقی استفاده می‌کنند که مشکلات بی‌آبی را ایجاد کرده است و به نظر می‌رسد کشت محصولات آب‌دوست امسال بسیار افزایش‌یافته است.

 

بخشدار اشترینان تصریح کرد: قبل از اینکه کشاورزان اقدام به کشت محصولات کنند باید اقداماتی انجام داد نه اینکه الآن بعد از کاشت محصولات جلوی آن‌ها گرفته شود؛ سوراخ کردن لوله‌های آب برای برداشت غیرمجاز  در سفره‌خانه‌ها یک مشکل اساسی است، این سفره‌خانه‌ها به دلیل عدم ساماندهی به‌صورت غیرمجاز آب برداشت می‌کنند.

 

 کاهش سطح آب‌های زیرزمینی

 

حدادی رئیس آب و فاضلاب بروجرد در این راستا گفت: در اشترینان با همین جمعیت  و دو حلقه چاه مشکلی وجود نداشته اما به دلیل برداشت‌های بی‌اندازه و عدم رعایت مصرف، مشکلات کم‌آبی ایجادشده و منبع تأمین آب اشترینان از طریق چاه‌ها است و متأسفانه به دلیل برداشت‌های غیرمجاز و بی‌رویه برای کشت محصولات آب‌دوست، سطح آب چاه‌ها کاهش‌یافته است.

 

وی افزود: با توجه به برداشت‌های غیرمجاز و عدم رعایت الگوی مصرف، احساس خطر می‌شود؛ در شهر بروجرد نیز 70 درصد آب شرب از طریق چاه‌ها و 30 درصد از طریق گلرود تأمین می‌شود.

 

کشت برنج در 1000 هکتار از اراضی بروجرد

 

عزت اله نباتی مدیر جهاد کشاورزی بروجرد از اخطار به چاه داران و برداشت‌های غیرمجاز خبر داد و عنوان کرد: امسال در استان‌های سیل‌زده الگوی کشت رعایت نشده است و در استان لرستان و بروجرد برنامه‌ای برای مدیریت آب نداریم و بی‌برنامگی‌ها مشکلاتی را ایجاد کرده است.

 

 

وی بیان کرد: دو هزار و  500 هکتار از اراضی بروجرد توسط  سیستم قطره‌ای آبیاری می‌شوند و بهتر است برای 35 هزار هکتار اراضی این شهرستان برنامه‌ریزی لازم انجام شود؛ آمار ما با آب منطقه‌ای بروجرد متفاوت است به‌طوری‌که 782 حلقه چاه آب کشاورزی، هزار و 33 چشمه و هزار و 292 قنات داریم که ضروری است تا آب منطقه‌ای حق آبه 35 هزار هکتار اراضی را تأمین کند و سیستم‌های آبیاری نوین را اجرایی کنیم.

 

مدیر جهاد کشاورزی بروجرد خاطرنشان کرد: امسال در هزار هکتار از اراضی بروجرد برنج کاشته شده که نسبت به سال گذشته 10 درصد افزایش‌یافته است و کشاورزان غیربومی در بروجرد محصولات آب‌دوست را به‌وفور کشت می‌کنند.

 

تغییر مدیران و تحول در ادارات بروجرد

 

عبدالرحیم رحیمی فرماندار بروجرد افزود: گاهی مصوباتی در جلسه تصویب می‌شود اما بعدازآن پیگیری لازم صورت نمی‌گیرد و نباید همه‌چیز به فرمانداری ختم شود بلکه خود مدیران باید به وظیفه خود عمل کنند.

 

وی با اشاره به الگوی کشت تصریح کرد: الآن فرصت گفتن و تعریف الگوی کشت برای کشاورزان نیست بلکه این الگوی کشت باید از مدت‌ها قبل برنامه‌ریزی و به کشاورزان ارائه داده شود.

 

 

فرماندار بروجرد بیان کرد: یک جای کار که نه، بلکه صد جای کار می‌لنگد چراکه اگر هر اداره در حوزه خود اقدامات و کارهای خود را انجام دهد قطعاً این‌همه مشکل ایجاد نخواهد شد و به نظر می‌رسد هماهنگی لازم بین ادارات وجود ندارد و در همین راستا به دنبال تحول در ادارات هستیم که یا مدیر اداره عوض شود و یا اقداماتی دیگر صورت گیرد.

 

وی خاطرنشان کرد: ضعف مدیران بروجرد این است که هماهنگی لازم را با مدیران کل خود ندارند و همین سبب بروز مشکلاتی شده است؛ اگر شهرداری از منطقه‌ای عوارض می‌گیرد باید خدمات و امکانات لازم را ارائه دهد، چرا شهرداری از برخی روستاهای بروجرد عوارض می‌گیرد اما خدمات لازم را ارائه نمی‌دهد.

 

به‌هرحال این مشکلات و ضعف‌ها نشان می‌دهد که مدیران برنامه لازم را برای جلوگیری از کشت‌های بی‌رویه محصولات آب‌دوست ندارند و به دلیل عدم ضعف نظارت‌ها کشاورزان غیربومی در این مناطق حضور یافته و محصولات آب‌دوست کشت می‌کنند و از سوی دیگر مردم برخی از روستاها با مشکل کم‌آبی روبه‌رو شده‌اند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

1 + 2 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران