كارشناس و تحلیل‌گر مسائل سیاسی در گفت‌وگو با سفیرافلاک؛

اینستکس سازوکار تحریمی/اروپایی‌ها می‌خواهند آمریکا با محک ديپلماسی ايران اعمال تحریم‌های جديد را كليد بزند

اینستکس سازوکار تحریمی/اروپایی‌ها می‌خواهند آمریکا با محک ديپلماسی ايران اعمال تحریم‌های جديد را كليد بزند
شناسه خبـر : ۱۹۶۹۱ پنجشنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۴

كارشناس و تحلیل‌گر مسائل سياسی گفت: اروپایی‌ها به‌تبع از آمريكا می‌خواهند با محک ديپلماسی ايران و چانه‌زنی‌ها، مجدداً اعمال تحریم‌های جديد را كليد بزند.

ابوذر پیر حیاتی در گفت‌وگو با خبرنگار سفیر افلاک، اظهار داشت: اروپایی‌ها با اينستكس، خارج از اعمال‌نفوذ و بدون چراغ سبز آمریکایی‌ها درصدد دور زدن سيستم تحریم‌ها هستند، اینستکس يک نگاه بسيار ساده‌لوحانه و عوامانه است چراكه اقتصاد اروپا وابسته به اقتصاد آمريكاست و قطعاً اروپایی‌ها در مسائل مابین ايران و آمريكا هیچ‌وقت ايران را انتخاب نمی‌کنند.

 

وی افزود: بعد از خروج ترامپ در اردیبهشت‌ماه سال گذشته به‌صورت یک‌جانبه از برجام، اروپایی‌ها با وعده دادن به ایران برای ماندن در برجام به دنبال راه‌اندازی سازوکار بودند تا تجارت بین ایران و اروپا در برابر تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا مصون و به‌اصطلاح تحریم‌ها را دور بزنند، اولین طرح این ساز کار مالی (spv) بود که با دادن وعده‌های مکرر محقق نشد.

 

كارشناس و تحلیل‌گر مسائل سياسی عنوان كرد: به دنبال آن پیشنهاد اینستکس به‌عنوان جایگزین اس پی وی را دادند، این کانال مالی در بهمن 97 در پاریس طبق قوانین فرانسه به ثبت رسید؛ شرکت متشکل از سه کشور سهامدار آلمان، انگلیس، و فرانسه با طرح اضافه شدن چین و روسیه به‌عنوان شرکای آینده بود و در مقابل ایران هم می‌بایست توسط بانک مرکزی شرکتی در تهران ایجاد کند که خارج از نظام بانکی طرف‌های قرارداد حساب اینستکس در معاملات پیش رو باشد.

 

وی تصريح كرد: اینستکس یک بانک نیست درواقع یک واسطه و یک شرکت تسویه مالی است|، بدین‌صورت که تسویه‌حساب میان شرکت‌های ایرانی و اروپایی را عهده‌دار است؛ یعنی ما یک کالایی را به اروپا انتقال داده و برابر ارزش مالی کالای صادرشده یک اعتبار مالی به ما تخصیص می‌دهند و هیچ‌وجه نقدی پرداخت نمی‌شود و ما در مقابل کالایی را از اروپا به ایران وارد می‌کنیم.

 

پیر حیاتی بابیان اينكه طبق بیانیه مشترک وزرای خارجه تمرکز سه کشور اروپایی در مرحله اول برای مبادله مواد غذایی و محصولات کشاورزی، دارو و تجهیزات پزشکی است گفت: ما در مقابل فروش نفت به یک کشور طرف قرارداد اینستکس یا هر کشوری پول نفتمان را دریافت نمی‌کنیم از کشور اروپایی به‌اندازه همان اعتبار مالی کالای مور نیاز(نه کالایی که در لیست تحریم‌های آمریکاست) را دریافت می‌کنیم و اعتبار مالی صادرات ما هم در خاک کشورهای اروپایی انجام می‌شود.

 

وی خاطرنشان كرد: اروپایی‌ها در برجام تعهدشان به برداشتن تحریم‌های بانکی و بحث فروش نفت ایران بوده است ولی باوجود این سازوکار نه‌تنها هیچ ارتباطی بین این مدل اینستکس و تبادلات بانکی نیست بلکه حتی کوچک‌ترین گام را دربرداشتن موانع خرید نفت ایران و یا مشکلات تبادلات بانکی ما برنداشتند.

 

كارشناس و تحلیل‌گر مسائل سياسی بابیان اینکه ما در بحث غذایی و دارویی توانسته‌ایم بخش مهمی از تحریم‌ها را دور بزنیم اظهار داشت: اینستکس یک سازوکار تحریمی است كه امکان خرید یک سری اقلام موردنیاز ایران را هم نمی‌دهد، اقلامی که طبق تحریم‌های اعلام‌شده ایران دارای ممنوعیت خرید آن‌هاست و یا نهادهای خاص و اشخاص حقیقی و حقوقی که اگر دقت نکنیم بعداً همین‌ها به فشار اهرمی برای اجرای خواسته‌های اروپایی‌ها تبديل می‌شود.

 

وی با اشاره به اینکه اينستكس سیستمی تحريمی در دل تحریم‌ها محسوب می‌شود افزود: ما در بحث اینستکس نباید اجازه دهيم که اختیار اراده در دست اروپایی‌ها قرار بگیرد چراکه این وضعیت ضمن اتلاف فرصت‌های دیپلماتیک برای رایزنی بهتر در آینده، خطر اعمال فشار جهت تصویب FATF را هم‌جهت با نظر آن‌ها مقابل ما قرار خواهد داد.

 

پیر حیاتی بيان كرد: اروپایی‌ها شاید در دور زدن تحریم‌ها به دنبال منافع ملی‌شان با ایران همکاری‌هايی داشته باشند اما این همکاری‌ها هرگز به‌منزله مقابله با آمریکا نیست؛ دیپلمات‌های ما و وزارت امور خارجه ایران بايد به‌دوراز شعارها و خیلی آگاهانه جریان مذاکرات با کشوری‌های 4+1 را رصد و بررسی کنند؛ امروز مقاومت دیپلماسی ما در مقابل عدم پذیرش مذاکرات جدید فشارهای داخلی و بین‌المللی را بر ترامپ و دولت آمریکا افزایش داده است.

 

كارشناس و تحلیل‌گر مسائل سياسی زمان صرف شده برای مذاكرات با آمريكا و اروپا را تنها در اختيار گذاشتن وقتی برای تجديد و تمديد تحریم‌ها عليه كشور دانست و عنوان كرد: آيا قرار نبود بلافاصله بعد از اعمال محدودیت‌های هسته‌ای و انعقاد برجام، تحریم‌ها و محدودیت‌های تبادلات مالی كشور با جهان برداشته شود؟ اما نه‌تنها محدودیت‌ها رفع نشد بلكه با صرف زمان در نشست‌ها و مذاكرات اقتصاد كشور به‌نوعی متضرر شد.

 

وی بابیان اينكه دیپلمات‌های ايرانی و وزارت امور خارجه ما بايد خيلی آگاهانه جريان مذاكره با كشورهای اروپايی را رصد و بررسی كنند تصريح كرد: اروپایی‌ها به‌تبع از آمريكا می‌خواهند با محک ديپلماسی ايران و چانه‌زنی‌ها، ضمن گرفتن چراغ سبز با ايجاد شكاف و افزايش تنش ميان جناح‌های سياسی در کشور مجدداً اعمال تحریم‌های جديد را كليد بزنند.

 

پیر حیاتی گفت: مقاومت ديپلماسی ما در مقابل عدم مذاكرات جديد فشارهای داخلی را بر دولت ترامپ افزايش داده است؛ طرح موضوعی همچون عدم خوش‌بینی و اعتماد به اروپا، آمريكا و معطوف شدن نگاه‌ها به داخل كشور برای كسب نتايج بهتر از جانب رهبری يك حرف ساده نبوده بلكه تحليلی فرا تحليل و استدلال قوی با شواهد خيلی بزرگ است.

 

وی تصريح كرد: در سياست خارجه و اخذ تصميمات ديپلماتيك بايد با نگاه پيگيرانه به فرمايشات رهبری، رصد دقيق، درست و برخورد واقع‌بینانه با كشورهای اروپايی بتوانيم با نقض و دور زدن تحریم‌ها اثرگذاری واقعی بر اقتصاد ايران داشته باشيم.

 

كارشناس و تحلیل‌گر مسائل سياسی اظهار داشت: بايد فروش نفتمان آزاد شود اگرچه صدد هستيم وابسته بودن اقتصادمان به نفت كاهش پيدا كند اما اين موضوع زمان‌بر است؛ اينستكس زمانی برای ما دستاوردی محاسبه می‌شود كه ما پول حاصل از فروش نفت را طي اين حساب واريز كنيم و با پول مبادله‌کنیم و خريد كالا و نيازهای كشور را انجام دهيم، آن‌ها به دنبال اين هستند كه پول دست ما نباشد.

 

وی افزود: از ديد اروپا و آمريكا اگر پول دست ما باشد امنيت منطقه به خطر افتاده است و اين توهين به يک كشور مستقل است، اروپایی‌ها اين كار را انجام داده‌اند و در حال حاضر بحث فروش نفت ايران در قالب اينستكس اصلاً صورت نمی‌گیرد.

 

پیر حیاتی با اشاره به افزايش تنش ميان آمريكا و ايران در اين برهه از زمان تصريح كرد: ما در سطح حساسی هستيم لذا استفاده درست از زمان و اخذ تصميمات عاقلانه و دقيق در برابر تيم مذاکره‌کننده اروپايی بايد يكی از ملزومات کار و نكات مهم و مدنظر ديپلماسی ايران بايد باشد.

 

وی انهدام پهپاد فوق جاسوسی آمريكا توسط نيروهای توانمند نظامی كشور را ضرب شصت قاطعانه ايران به آمريكا دانست و عنوان كرد: انهدام پهپاد در فاصله 30 ثانيه بعد از رهگيری نمايش اقتدار، هماهنگی و قدرت به‌موقع تصمیم‌گیری نظامی ايران و از طرفی افول جايگاه آمريكا در برابر چشم جهانيان بوده است؛ لذا این اقتدار به کمک دیپلماسی مقاومتی و هوشیارانه در کنار هم می‌تواند راهگشای خروج از این معادله باشد.

 

كارشناس و تحلیل‌گر مسائل سياسی بيان كرد: از ابتدای انقلاب و تاكنون دولتمردان آمريكا به‌عناوین‌مختلف به ملت ايران ضربه زده‌اند چون آن‌ها با ايدئولوژی انقلاب اسلامی واصل و ريشه انقلاب مشکل‌دارند و ترس و نگرانی آن‌ها از نگاه انقلاب به منطقه است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

5 + 5 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران