استاد دانشگاه تهران:

بیانیه گام دوم انقلاب به گفتمان تبدیل شود/هزینه سازش با آمریکا بیشتر از مقاومت است

بیانیه گام دوم انقلاب به گفتمان تبدیل شود/هزینه سازش با آمریکا بیشتر از مقاومت است
شناسه خبـر : ۱۹۶۱۰ یکشنبه ۲ تیر ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۰

استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه بیانیه گام دوم انقلاب باید به گفتمان تبدیل شود گفت: سازش با آمریکا و غرب نه‌تنها بدون هزینه نیست بلکه هزینه‌های آن به‌مراتب بیشتر و گسترده‌تر از مقاومت است.

 

به گزارش سفیر افلاک، ابراهیم متقی شامگاه شنبه در نشست شورای عالی سیاست‌گذاری جبهه اسلامی نیروهای انقلابی لرستان که به‌منظور تبیین بیانیه گام دوم انقلاب برگزار شد اظهار داشت: نظریه‌پردازان غربی نظریه خامی در مورد انقلاب دارند و معتقدند انقلاب مانند یک تب و مرض است و زمانی که یک سیستم خوب کار نکند آن سیستم مریض می‌شود و انقلاب هم در فضای ریکاوری قرار می‌گیرد.

 

وی افزود: غربی‎ها معتقدند همه انقلاب‎ها بازگشتی به دوران قبل دارند، اصطلاحاً همه انقلاب‎ها از یک وضعیت فضای انقلابی عبور و وارد مرحله‌ای می‌شوند که به‌نظام تبدیل می‌شوند، آن‌ها می‌خواهند بگویند انقلاب در آخر بازگشت به وضعیت و هنجاری پیشین است.

 

استاد دانشگاه تهران با اشاره به این‌که غربی‌ها بر این عقیده هستند که قالب یک انقلاب با گذشته هیچ تفاوتی ندارد و الگو، منش و روش نخبگان جدید و قدیم مثل هم است تصریح کرد: گام اول انقلاب در دو مرحله به اتمام رسید، در مرحله نخست انقلاب پیروز شد و در مرحله دوم نظام سیاسی جدید مستقر گردید؛ گام اول انقلاب را جوانان شکل دادند و گام دوم را هم بایستی جوانان به‌پیش ببرند، موتور محرک گام دوم انقلاب جوانانی هستند که باید از تجارب نسل اول انقلاب بیاموزند.

 

وی به جابه‌جایی در روش‌های تبلیغاتی اشاره کرد و گفت: هدف‌گذاری‌ها باید در یک تشکل برنامه‌ریزی شود، تشکل‌های انقلابی یک شهر و استان باید بدانند بیانیه گام دوم انقلاب بایستی به گفتمان تبدیل شود، نیروهای آن جوانانی هستند که در کنار جوانان قبلی قرار می‌گیرند و از تجارب آن‌ها بهره‌مند می‌شوند.

 

متقی بیان کرد: انقلاب ما مثل انقلاب‌های دیگر نیست که ساختار قدرت عوض شد همه‌چیز دچار تغییر شود، رویکرد انقلاب ما دائمی بوده و باید نسل‌های امروز و آینده بدانند کارهای نکرده زیادی دارند.

 

وی خاطرنشان کرد: گفتمان عدالت تحولی ا‌ست که موردتوجه جامعه بوده، بدون گفتمان عدالت انتخابات پیش رو به نتیجه نخواهد رسید، گفتمان عدالت به دنبال این است که توزیع ثروت و وضعیت نخبگان در جامعه چگونه باشد، متأسفانه امروز فضای انقلاب دچار آسیب شده است و زمامداران از جامعه فاصله گرفته‌اند.

 

استاد دانشگاه تهران با اشاره به این‌که یک بحث اساسی به نام نفوذ دوجانبه در بیانیه گام دوم انقلاب مطرح است اظهار داشت: در نفوذ اول افراد اطلاعات می‌فروشند اما نفوذ دیگر که بیش‌تر موردتوجه است زمانی پیش می‌آید که عضو خانواده انقلاب باشیم، به هیچ کشوری وابسته نباشیم اما همان حرف را بزنیم که غربی‌ها می‌خواهند.

 

وی افزود: در سال ۸۸ که آن تنش‌ها پیش آمد عده‌ای خواستند بگویند اینجا وابسته به سرویس‌های خارجی است اما آن‌ها هم اندیشه انقلاب بودند و کاری کردند که شکافی بین نهادها، نخبگان، سیاسیون، مدیران و... رخ دهد و این چیزی بود که غربی‏ها در داخل کشور به دنبال آن بودند.

 

متقی بیان کرد: نهادهای حکومتی بایستی در بیانیه گام دوم به نیروهای انقلابی و الگوهای جهادی توجه داشته و نگاه جامعه و مسئولین به داخل معطوف بوده و به جهان غرب اعتماد نشود.

 

وی با اشاره به این‌که برجام تحمیل اراده از طریق متقاعدسازی بود و خیلی خوب نتیجه داد عنوان کرد: اگر بحث مذاکره در میان باشد اول بایستی دستور کار مذاکره مهیا شود، مسئله اصلی گام دوم انقلاب تداوم عزت، حکمت و مصلحت است، حفظ نظام سیاسی اوجب واجبات است و هیچ مصلحتی بالاتر از آن نخواهد بود، اینجا اندیشه انقلاب پویا خواهد شد تا یک نظام سیاسی از چالش‌ها عبور کند.

 

استاد دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: ایران یک قدرت بازدارندگی نسبی دارد، اگر یک کشور جهان‌سومی دیگری می‌توانست یک پهپاد دشمن را به زمین بنشاند و بازدارندگی ایجاد کند به رقص و پای‌کوبی می‌پرداخت که این نشان از نعمت ثبات نسبی قدرت سیاسی و اراده ملت ایران دارد.

 

وی جنگ آینده را جنگ اراده‌ها دانست و گفت: امروز ایران در جهان به یک هویت تبدیل‌شده است و آن هویت مقاومت است، اگر می‌خواهیم کشور را بسازیم بایستی بر اقتصادی مقاومتی تمرکز کرده و به خوداتکایی ایمان داشته باشیم؛ دشمنی غربی‌ها با ما ساختاری است اما اندیشه آن‌ها تغییر است، سازش با آمریکا و غرب نه‌تنها بدون هزینه نیست بلکه هزینه‌های آن به‌مراتب بیش‎تر و گسترده‌تر از مقاومت است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

2 + 7 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران