رئیس حفاظت اطلاعات دادگستری لرستان:

ورود ۱۶۰هزار پرونده به دستگاه قضایی لرستان/با کارچاق‌کن‌ها برخورد قاطع می‌شود

ورود ۱۶۰هزار پرونده به دستگاه قضایی لرستان/با کارچاق‌کن‌ها برخورد قاطع می‌شود
شناسه خبـر : ۱۹۶۰۹ یکشنبه ۲ تیر ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۶

رئیس حفاظت اطلاعات دادگستری لرستان با بیان اینکه ۱۶۰ هزار پرونده به دستگاه قضایی استان لرستان وارد شده است گفت: با کارچاق‌کن‌ها برخورد قاطع می‌شود.

به گزارش سفیر افلاک، سید رحیم کاظمی شامگاه شنبه در جمع خبرنگاران بابیان اینکه دستگاه قضایی به‌عنوان یکی از قوای سه‌گانه کشور در امور و  اجرای عدالت نقش بسیار مهمی دارد اظهار داشت: با توجه به اهمیت عدالت، قانون اساسی این وظیفه را به دستگاه قضا محول کرده و امروز در سطح کشور این قوه با تلاش همکاران قضایی واداری و با حل‌وفصل دعوای بین مردم و اجرای عدالت در کشور تلاش بسیار روزافزونی دارد.

 

وی با اشاره به تعداد پرونده‌های واردشده به دستگاه قضا در استان لرستان افزود: سال گذشته درمجموع ۲۴۰ هزار پرونده وارد دستگاه قضایی شده که از این تعداد   ۱۶۰هزار پرونده به دستگاه قضایی استان واردشده و به همین میزان پرونده مختومه داشته‌ایم و همچنین حدود ۸۰ هزار پرونده وارد شورای حل اختلاف شده و همین تعداد نیز مختومه شده است.

 

رئیس حفاظت اطلاعات دادگستری لرستان عنوان کرد: با توجه به اینکه در سطح استان ۱۱حوزه قضایی شهرستان و هفت بخش وجود دارد روزانه جهت پیگیری پرونده‌ها حدود ۱۸هزار و۷۰۰ نفر به‌صورت میانگین زن و مرد، وارد حوزه‌های قضایی استان می‌شوند.

 

وی بابیان اینکه به‌طور یقین در راستای خدمتی که دستگاه قضایی انجام می‌دهد تهدیدها و آسیب‌هایی نیز کارکنان این دستگاه را تهدید می‌کند بیان کرد: جهت حفاظت از اشخاص، اطلاعات و اسناد سال ۷۸ حفاظت اطلاعات به‌صورت یک‌نهاد مستقل در دستگاه قضایی ایجادشده است.

 

کاظمی بابیان اینکه یکی از سیاست‌های دستگاه قضایی و همچنین از سیاست‌های محوری ریاست قوه قضاییه رفع اطاله دادرسی است گفت: اطاله دادرسی در بعضی از پرونده‌ها به لحاظ ماهیتی و ویژگی پرونده به قانون طرفین دعوا  و کارشناسی‌های انجام‌شده برمی‌گردد  ولی در اغلب پرونده‌ها سطح رسیدگی بسیار پایین است.

 

وی اظهار داشت: کمتر شدن اطاله دادرسی یکی از سیاست‌هایی است که در سطح کشور توسط ریاست قوه قضاییه دنبال می‌شود و همچنین مدنظر مسئولان استان است که امیدواریم به‌جایی برسیم که انتظارات مردم برآورده و پرونده‌هایشان در کمترین زمان ممکن به نتیجه برسند.

 

معاون حفاظت اطلاعات دستگاه قضایی استان لرستان با اشاره به توسعه اختیارات شورای حل اختلاف افزود: سطح صلاحیت شورای حل اختلاف جهت صدور حکم بر اساس قانون در پرونده‌هایی است که خواسته آن تا ۲۰میلیون تومان است ولی جهت حل‌وفصل هر موضوعی که در پرونده مطرح شود درصورتی‌که طرفین تمایل داشته باشند پرونده‌شان جهت حل‌وفصل به شورای حل اختلاف ارجاع داده شود در شورای حل اختلاف هیچ‌گونه محدودیتی وجود ندارد بر همین اساس خوشبختانه شوراهای حل اختلاف استان تا حدودی موفق بوده‌اند و از تعداد ۸۰ هزار پرونده‌ای که به شورای حل اختلاف واردشده حدود ۲۰پرونده به صلح و سازش ختم شده است.

 

کاظمی عنوان کرد: دستگاه قضایی استان لرستان یکی از سالم‌ترین دستگاه‌های قضایی در سطح کشور است که با سلامت و کارآمدی بالا در خدمت مردم استان است در همین راستا با توجه به حساسیت کار قضایی و پیچیدگی بعضی از دعاوی افراد سودجو و فرصت‌طلب تحت عنوان کارچاق‌کن از این وضعیت سوءاستفاده می‌کنند وسعی می‌کنند افرادی را که آشنایی با نحوه پیگیری طرح دعوا ندارند را شناسایی و سرکیسه کنند.

 

وی بیان کرد: افراد کارچاق‌کن با ادعای اینکه نزد مسئولان دستگاه قضایی و قاضی پرونده دارای نفوذ هستند و می‌توانند کاری انجام بدهند مردم را فریب می‌دهند و مالی از آن‌ها می‌گیرند بدون اینکه کاری انجام دهند بر همین اساس مردم باید مواظب این افراد باشند.

 

معاون حفاظت اطلاعات دستگاه قضایی استان لرستان تصریح کرد: سال گذشته حدود ۱۶۷ فقره کارچاق‌کن و جاعل شناسایی، دستگیر و تحت برخورد قضایی قرارگرفته‌اند، از مردم انتظار داریم چنانچه با قوانین آشنایی ندارند از وکلا و افرادی که داری اختیار قانونی هستند جهت پیگیری پرونده کمک بگیرند؛ سامانه ۱۵۸۰حدود دو سال در استان راه‌اندازی شده که به‌صورت ۲۴ساعته پاسخگو است و چنانچه مردم با افراد جاعل و کارچاق‌کن برخورد کردند بلافاصله جهت رسیدگی اطلاع بدهند.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر

5 + 6 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران