جزئیات بسته ارزی و بودجه‌ای وزارت اقتصاد برای "رونق تولید" / تدوین ۴حوزه سیاست گذاری و ۳۴ برنامه عملیاتی

جزئیات بسته ارزی و بودجه‌ای وزارت اقتصاد برای "رونق تولید" / تدوین ۴حوزه سیاست گذاری و ۳۴ برنامه عملیاتی
شناسه خبـر : ۱۹۵۶۵ شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۶

بررسی بسته رونق تولید وزارت اقتصاد نشان می‌دهد، این بسته در مجموع ۴ حوزه اصلی سیاستگذاری که ۱۰ راهبرد اساسی و ۳۴ برنامه با دستاوردهای مشخص و عملیاتی را در بر می‌گیرد.

به گزارش سفیر افلاک، نامگذاری سال 1398 با عنوان "رونق تولید" از سوی مقام معظم رهبری نشان دهنده اهمیت مقوله تولید در اقتصاد ایران است که بر این اساس تمامی ارکان‏های اقتصادی کشور موظفند همه ظرفیت و تلاش خود را در مسیر تحقق آن به کار گیرند. از این رو وزارت اموراقتصادی و دارایی از آغازین روز‏های سال 1398 با بکارگیری توان علمی و کارشناسی خود بسته سیاستی را تهیه نمود تا از این طریق بتواند به تحقق منویات رهبری کمک نماید. این بسته در دو بخش چالش‏ها و موانع رونق تولید و راهبردهای رونق تولید تنظیم و برای مراجه ذیربط ارسال شده است. در بخش نخست این بسته برای تبیین بهتر موضوعات مربوط به موانع تولید سعی شده با استفاده از آمار و اطلاعات اقتصادی این موانع بطور علمی و براساس آخرین آمار و اطلاعات در دسترس مورد بررسی قرار گیرد. در این بخش به موضوعاتی از قبیل وابستگی اقتصاد به نفت، نوسانات اثرگذاری نرخ ارز بر بخش‏های تولیدی، ضعف تامین مالی تولید و تنگنای اعتباری با تاکید بر چالش‏های بخش خصوصی، مسائل تجارت خارجی و انتقال ارز، مشکلات تامین مالی دولت و عدم تعادل منابع و مصارف بودجه، خسارت ناشی از سیل اخیر در کشور، تورم انتظاری بالا و کاهش رفاه مردم، فضای کسب و کار نامساعد، پابرجابودن مشکلاتی نظیر بانک‏ها و صندوق­های بازنشستگی و معضل بیکاری پرداخته شده است.

 

در بخش دوم بسته رونق تولید که تمرکز و تاکید اصلی بر روی آن بوده سعی شده تا مهمترین سیاست‌ها و راهبردها تبیین و در افق زمانی کوتاه ‏مدت منجر به رونق تولید شوند. بخشی از این راهبردها با رویکرد حل مساله یا کاهش سطح مشکلات جاری طراحی شده‌­اند و برخی دیگر به دنبال خلق فرصت­ها و ظرفیت­های جدید هستند. همچنین همه راهبردهای طراحی شده دارای آثار مثبت بلندمدت نیز می‏باشند لیکن جنبه تأثیرات کوتاه­ مدت آنها با توجه به شرایط خاص کشور بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. در مجموع 4 حوزه اصلی سیاستگذاری که 10 راهبرد اساسی و 34 برنامه با دستاوردهای مشخص و عملیاتی را در بر می گیرند تدوین شده و به شرح ذیل می‏باشند:

 

 1. سیاست­های ارزی و تجاری
 • توسعه بازارهای صادراتی و نگاه مجدد به برنامه‌های جایگزینی واردات
 • سیاست­های ارزی برای رونق تولید
 • تثبیت و تعمیق بازار ارز از طریق جریان سازی نوآورانه و ارتقای جریان تبادل اطلاعات
 1. سیاست­های پولی و اعتباری
 • تجهیز منابع مالی جدید برای تامین مالی بنگاه­های تولیدی
 • اصلاحات کوتاه مدت نظام بانکی و تقویت رویکرد بانک­داری توسعه­ای
 • ابزارسازی برای کنترل تورم انتظاری
 1. سیاست­های مالی و بودجه ای
 • انضباط مالی، تأمین مالی دولت و تقویت مخارج عمرانی دولت
 • توسعه بازار بدهی برای ایجاد ظرفیت جدید ایجاد بدهی دولت
 1. سیاست­های بهبود فضای کسب و کار
 • شناسایی و رفع موانع کلیدی مخل کسب و کار
 •  تقویت جریان فیزیکی و مالی زنجیره تولید برای رونق تولید

انتهای پیام/

منبع خبر: تسنیم

ارسال نظر

5 + 9 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران