دلیل هزینه‌های گزاف برای تبلیغ فرهنگ غرب چیست؟

نصب المان غرب گرا بر بلندای شهر بروجرد/ مسئولان بی‌هویتی را به جای خدمت به مردم عَلم می‌کنند!

نصب المان غرب گرا بر بلندای شهر بروجرد/ مسئولان بی‌هویتی را به جای خدمت به مردم عَلم می‌کنند!
شناسه خبـر : ۱۹۵۳۳ سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۰

نصب المان غرب گرا و بی هویت در تپه چغا بروجرد واکنش مردم را به دنبال داشته است.

به گزارش سفیر افلاک، چند روز گذشته به‌یک‌باره عکسی در فضای مجازی بروجرد منتشر شد، گویا شهرداری قصد داشت این بار هم یک شبه مردم این شهر را غافلگیر کند، نصب المانی به نام بروجرد به حروف لاتین که ابتدای آن " آی لاو" قرارگرفته است.

 

المان " دوستت دارم بروجرد" به حروف لاتین در تپه چغا نصب‌شده که کلمه دوستت دارم با نماد یک قلب نشان داده‌شده است؛ این المان به طول 50 متر و به ارتفاع 4 متر در تپه چغا، بلندترین قسمت شهر بروجرد قرارگرفته و هدف اعضای شورای شهر و شهرداری این بوده که از دورترین قسمت شهر هم این المان مشخص باشد اما از همان لحظه انتشار این عکس، حاشیه‌هایی ایجاد شد.

 

نصب المان‌های بی‌هویت در شهر بروجرد

 

بسیاری از معترضین کاربران فضای مجازی در کانال‌ها و صفحه‌های اینستاگرامی خود نوشتند که چرا نام بروجرد به زبان فارسی نوشته‌نشده، ما فارسی‌زبان هستیم و به‌جای نمادهای غربی "دوستت دارم" بهتر بود به فارسی نام شهر بروجرد به‌صورت المان به نمایش گذاشته می‌شد.

 

اما شورایی‌ها و شهردار در این چند روز تلاش داشتند تا از این اقدام دفاع کنند و در صحبت‌های خود گفتند چون توریست‌های خارجی به بروجرد سفر می‌کنند، این المان به زبان انگلیسی نوشته‌شده ولی سؤال اینجاست چرا همین المان با زبان فارسی نوشته‌نشده و ترجمه آن کنارش گذاشته شود؟

 

این المان با هویت و فرهنگ ما هیچ‌گونه سنخیتی ندارد، بروجرد شهر فرزانگان است و باید در هر جهت، اقدامات صورت گرفته متناسب بافرهنگ این شهر باشد نه برگرفته از نمادهای غربی.

 

عشق و محبت به جای خدمت

 

گذشته از حروف لاتین این المان، چرا ابتدای آن از نماد قلب استفاده‌شده، اگر نامش عشق و حب به شهر است، می‌شد این محبت به شهر را، شهرداری در اقداماتی دیگر نشان دهد و در راستای خدمت به مردم تلاش کند.

 

این در حالیست که به نظر می‌رسد شهرداری و شورای شهر بازهم باعجله و بدون مشورت و کار کارشناسی این نماد را نصب کردند، درست مانند تله سیژی که چند روز مانده به نوروز آن‌هم بدون استاندارد در تپه چغا نصب شد.

 

به نظر می‌رسد اهم و مهم و اولویت‌بندی در امور شهری در شهرداری کمرنگ است، به‌طور مثال دو سال است که نماد میدان امام(ره) که ورودی شهر است هنوز نصب نشده‌اما از سویی شهرداری برای نصب این المان به‌سرعت برق و باد اقدام می‌کند و یا برداشتن پل هوایی میدان شهدا که در کمترین زمان ممکن انجام شد.

 

رحیم جافری شهردار بروجرد در این راستا گفت: از وقتی وارد شهر بروجرد شده‌ام موردحمله قرارگرفته‌ام درحالی‌که اولویت‌بندی کرده‌ام و پرداخت حقوق معوقه کارگران را در برنامه قرار داده‌ام و تلاش دارم تا برنامه‌های خوبی در این شهر اجرا شود.

 

وی افزود: المان تپه چغا به این دلیل به حروف انگلیسی تهیه‌شده که توریست‌های خارجی با سفر به بروجرد این المان را ببینند اما با نصب این المان به حروف لاتین، ما را به غرب وصل می‌کنند.

 

هزینه‌های گزاف برای تبلیغ فرهنگ غرب

 

شهردار بروجرد عنوان کرد: این المان در برخی از شهرهای دیگر کشور هم نصب‌شده و این نماد با الگو گیری از برخی شهرها در بروجرد هم نصب‌شده است.

 

حال سؤال اینجاست که چرا شهرداری بروجرد از اقدامات دیگر شهرها الگو نمی‌گیرد، شهرهایی که برای جذب گردشگر، چهره شهر، مبلمان شهری، آسفالت کوچه و خیابان، المان‌های میدان‌ها به بهترین شکل عمل می‌کنند؛ مگر چند توریست خارجی در سال به بروجرد سفر می‌کنند که باید بزرگ‌ترین المان نوشتاری به حروف لاتین تهیه شود؟ مگر نمی‌شد نام بروجرد بدون نماد قلب به زبان فارسی باشد تا با ورود هر گردشگر هویت و فرهنگمان را به آنان نشان دهیم.

 

باگذشت چند روز از نصب این المان که هنوز صحبتی از هزینه آن نشده، قرار است در مراحل بعدی نورپردازی‌های لازم هم انجام شود که از ابتدای نصب این المان با موجی از مخالفت‌ها روبه‌رو شده است؛ المان‌های شهری نمادی از فرهنگ و هویت یک شهر است که مسافران و گردشگران با دیدن آن نماد، شاهد بخشی از فرهنگ همان شهر باشند که متأسفانه این المان جدید بافرهنگ مردمان این شهر همخوانی ندارد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

7 + 9 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران