کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با سفیر افلاک؛

راهبردهای مقام معظم رهبری دشمن را به عقب‌نشینی واداشته است/حفظ و پیشرفت کشور در گرو «مقاومت»

راهبردهای مقام معظم رهبری دشمن را به عقب‌نشینی واداشته است/حفظ و پیشرفت کشور در گرو «مقاومت»
شناسه خبـر : ۱۹۵۰۴ پنجشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۰

کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه راهبردهای ترسیم‌شده رهبر معظم انقلاب، دشمن را به عقب‌نشینی واداشته است گفت: حفظ و پیشرفت کشور در گرو ایستادگی و مقاومت است.

 

جهانبخش قلاوند در گفت‌وگو با سفیر افلاک، اظهار داشت: راهبرد مقاومت بر اساس اصول اخلاقی و فطری انسان از موضع برابر با دیگر انسان‌ها رابطه برقرار می‌کند، این نوع رابطه در بین جوامع هم متداول است یعنی به‌طور فطری هیچ‌کس دوست ندارد دیگران بر او سلطه داشته باشند.

 

وی افزود: دریک اصل عمومی و اخلاقی دیگر آنچه برای خود نمی‌پسندی برای دیگران نباید تجویز کرد، همان‌طوری که هیچ جامعه‌ای تمایل ندارد زیر سلطه دیگری باشد حق ندارد بر دیگران هم سلطه پیدا کند.

 

کارشناس و تحلیل‌گر مسائل سیاسی با اشاره به اینکه سلطه‌پذیری و سلطه گری هردو مذموم است عنوان کرد: قرآن مجید به مسلمانان گوشزد می‌کند «لن یجعل الله للکافرین علی المسلمین سبیلا» یعنی خداوند راهی برای تسلط کفار بر مسلمانان قرار نداده است، قاعده نفی سبیل شامل عموم روش‌ها و راه‌هایی است که راه را بر دشمن می‌بندد و بنابراین بستن همه راه‌های نفوذ و استیلای دشمن یک اصل اساسی در روابط بین جوامع و کشورها است.

 

وی بابیان اینکه قانون اساسی ما برگرفته از مبانی عقلی و شرعی و تجارب مهم تاریخی است و در اصول متعددی بر روابط منطقی و عادلانه با سایر کشورها تأکید دارد گفت: برخی از اصول قانون اساسی، خطوط کلی سیاست خارجی نظام جمهوری اسلامی را ترسیم کرده که می‌توان به اصل۱۵۲، اصل۱۵۳، اصل۱۵۴، اصل۱۵۵ و اصل 9 اشاره کرد.

 

قلاوند بیان کرد: در اصل۱۵۲ آمده است «سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بر اساس نفی هرگونه سلطه‌جویی و سلطه‌پذیری، حفظ استقلال همه‌جانبه و تمامیت ارضی کشور، دفاع از حقوق همه مسلمانان و عدم تعهد در برابر قدرت‌های سلطه‌گر و روابط صلح‌آمیز متقابل با دول غیر محارب استوار است.» 

 

وی تصریح کرد: در اصل۱۵۳ نیز گفته‌شده «هرگونه قرارداد که موجب سلطه بیگانه بر منابع طبیعی و اقتصادی، فرهنگ، ارتش و دیگر شئون کشور گردد ممنوع است.» 

 

کارشناس و تحلیل‌گر مسائل سیاسی خاطرنشان کرد: در اصل۱۵۴ نیز آمده است «جمهوری اسلامی ایران، سعادت انسان در کل جامعه بشری را آرمان خود می‌داند و استقلال و آزادی و حکومت حق و عدل را حق همه مردم می‌شناسد، بنابراین در عین خودداری کامل از هرگونه دخالت در امور داخلی ملّت‌های دیگر، از مبارزه حق‌طلبانه مستضعفین در برابر مستکبرین در هر نقطه از جهان حمایت می‌کند.»   

 

وی افزود: اصل۱۵۵ نیز گفته‌شده «دولت جمهوری اسلامی ایران می‌تواند به کسانی که پناهندگی سیاسی بخواهند پناه دهد مگر اینکه بر طبق قوانین ایران، خائن و تبهکار شناخته شوند.» و در اصل۹ آمده «در جمهوری اسلامی ایران، آزادی و استقلال و وحدت و تمامیت ارضی کشور از یکدیگر تفکیک‌ناپذیرند و حفظ آن‌ها وظیفه دولت و آحاد ملت است. هیچ فرد یا گروه یا مقامی حق ندارد به نام استفاده از آزادی به استقلال، سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و نظامی و تمامیت ارضی ایران کمترین خدشه‌ای وارد کند....»   

 

قلاوند اظهار داشت: با این اوصاف و با نگاهی به تاریخ و تجارب قبلی، ایران همواره جایگاه ویژه‌ای در جهان داشته و روابطش بر صلح و دوستی با سایر ملل استواربوده است و هرزمان که مورد طمع بیگانگان قرار داشته باغیرت و ایمان از سرزمین خود دفاع کرده است.

 

وی عنوان کرد: از طرفی هرزمانی که آسیب‌پذیر بوده‌ایم دشمن از ضعف و ناتوانی ما استفاده کرده، بنابراین اتخاذ راهبردها و سیاست‌های هوشمندانه و تقویت بنیان‌های معنوی، اقتصادی و دفاعی کشور که در مقاومت و ایستادگی ما تبلوریافته مناسب‌ترین راه و بستر عبور از بحران‌ها و راه دفاع از کشور به شمار می‌رود.

 

کارشناس و تحلیل‌گر مسائل سیاسی تصریح کرد: در جریان جنگ‌های ایران و روس ما به دلیل نداشتن توان دفاعی مناسب آسیب دیدیم؛ در فضای دوقطبی جنگ سرد استقلال ایران مخدوش شد و به یک‌پایه امنیت آمریکا در منطقه تبدیل شد، اصلاً وقوع انقلاب یک بعد مهمش نفی وابستگی به بیگانه بود، می‌توان گفت در تمام چهل سال عمر انقلاب ما در شرایط تهدید، تحریم و بحران سازی دشمنان بودیم و با ایستادگی و مقاومت توانستیم به‌پیش برویم و استقلال و تمامیت ارضی خود را حفظ کنیم. 

 

وی بیان کرد: توان دفاعی کشور که از مؤلفه‌های ایمان، رهبری و فرماندهی، جمعیت، سرزمین و توانایی‌های اقتصادی و غیره شکل‌گرفته ضامن حفظ کشور در برابر تجاوز صدام با حمایت قدرت‌های شرقی و غربی بوده است.

 

قلاوند گفت: اگر در برجام و پس‌ازآن پنجه در پنجه قدرت‌های جهانی کرده و از منافع ملی وکشوردفاع می‌شود ناشی از استقلال سیاسی و قدرت دفاعی و موشکی ما است، تمام کشورهایی که راه پیشرفت را در پی گرفته‌اند از مسیر تلاش، ساختن و ایستادگی موفق شده‌اند.

 

وی خاطرنشان کرد: تجارب چند دهه اخیر به ما آموخت هرگاه وحدت و انسجام ملی و قدرت رهبری را باهم به‌کارگرفته‌ایم از سختی‌ها عبور کرده و به موفقیت رسیده‌ایم؛ برجام نمونه آشکاری از صلح‌طلبی ایران، بداندیشی، بدعهدی و زورگویی آمریکا و چند کشور دنباله‌رو است.

 

کارشناس و تحلیل‌گر مسائل سیاسی اظهار داشت: ما در شرایط برابر و بر اساس راهبردهای منطقی در مذاکرات حضور یافتیم و امروز که دشمن روسیاهی و بدعهدی خود را برملا ساخته و به تحریم و تهدید و فشار بر مردم روی آورده باید به عزت، همدلی و مقاومت خود ببالیم. 

 

وی افزود: تغییر لحن از براندازی و حمله نظامی به مذاکره مجدد به ما گوشزد می‌کند که راهبردها و استراتژی‌های ترسیم‌شده رهبر عزیز و مقتدرانقلاب، دشمن را به عقب‌نشینی واداشته است؛ حفظ و پیشرفت کشور در گرو ایستادگی و مقاومت ما است، هرگز تسلیم شدن، سرخم کردن و باج دادن به قلدران بهروزی و آرامش به دنبال نخواهد داشت و ایستادگی ضامن امنیت و آینده روشن ما است.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر

1 + 7 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران