آمریکا، راهبرد کنترل ومهار باجلوه تهاجم

آمریکا، راهبرد کنترل ومهار باجلوه تهاجم
شناسه خبـر : ۱۹۳۹۳ جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۷

تفکر استکباری و برتری جویی در ساختار سیاسی حکومت آمریکا موجب شده است که مبانی فکری واعتقادی ،فرهنگی ،نظامی ،اقتصادی و سیاسی خود را برتر از سایر جوامع تلقی نموده و با این خود برتر بینی هرجامعه و تفکری را که در راستای تفکر آنها نباشد، یا به دنبال استقلال طلبی و آزادیخواهی باشد دشمن قلمدادوبه مبارزه با آنها بپردازد

به گزارش سفیر افلاک، تفکر استکباری و برتری جویی در ساختار سیاسی حکومت آمریکا موجب شده است که مبانی فکری واعتقادی ،فرهنگی ،نظامی ،اقتصادی و سیاسی خود را برتر از سایر جوامع تلقی نموده و با این خود برتر بینی هرجامعه و تفکری را که در راستای تفکر آنها نباشد، یا به دنبال استقلال طلبی و آزادیخواهی باشد دشمن قلمدادوبه مبارزه با آنها بپردازد. در بررسی حکومت‌های استعمارگر و مستبد این یک ویژگی انکار ناپذیر است و می توان در گفتار ورفتار سردمداران آنها به خوبی دید دراین دیدگاه هرکه با آنها باشد دوست وهرکه به هرعلت با آنها نباشد ویا تسیلم نگردد دشمن است .

 

استکبار جهانی ودر راس آنها شیطان بزرگ آمریکا سعی برآن داشته وداردتا با اندیشه و تفکر دنیوی خود که بر پایه جهان بینی مادی استوار است با همه امکانات فرهنگی ،سیاسی ،اقتصادی ،نظامی و با به کار گیری رسانه و گسترش شبکه های اجتماعی کنترل شده در قالب تکنولوژی نوین دیگر جوامع را تحت کنترل خود در آورد وهمین مسئله باعث شده وجدان های بیدار ومقاوم وحکومت های مستقل ودارای فرهنگ وهویت در مقابل این زیاده خواهی مقاومت کنند و به اقوال آنها بی اعتماد باشند درخصوص نظام مقدس جمهوری اسلامی که اصول بنیادین آن بر استقلال آزادی جمهوری اسلامی استوار است نیز  مسئله بی اعتمادی به آمریكایی ها و دلایل عدم اعتماد به آمریكایی از جمله موضوعات  مهمی است كه به خوبی دلایل آن با تدبر در سخنان  رهبر معظم انقلاب دیده می شود.

 

این مسئله به خصوص در  مذاكرات هسته ای كشورمان با كشور های 5+1بخوبی عیان گشت و رهبری  نیز در اكثر سخنرانی ها به تشریح سیاست های ایالات متحده و دشمنی این كشور با مردم ایران را پرداخته اند. ایشان با تعابیر مختلف و مثال های فراوانی به بد عهدی ها، عهد شكنی ها و سخنان و سیاست های متناقض آمریكایی ها پرداخته و نسبت به خوش بینی به آمریكایی ها هشدار داده است و با انتقاد از برخی تلاش ها برای معرفی یك چهره غیرواقعی از امریكا اشاره كرده و می فرماید با بزك كردن چهره امریكا زشتی ها و خشونت ها و وحشت آفرینی ها این كشور از بین نخواهد رفت.

 

 لذا با تحلیل  چرایی عدم اعتماد به آمریكا بویژه با مسائل پیش آمده درمذاكرات هسته ای (برجام ) به خوبی می تواند به  بسیاری از اهداف آشکار وپنهان استکبار جهانی و در راس آنها آمریکا در دشمنی با نظام مقدس جمهوری اسلامی پی برد و وظیفه مراکز علمی ،پژوهشگران و محققین جامعه است که با روشنگری نسبت به تبیین آن در جامعه  کوشش  نمایند ورمز موفقیت دراین خصوص نیز به فرموده معمار کبیر انقلاب وحدت کلمه جامعه اسلامی است .

 

 به طور مختصر بدعهدی دولت آمریکا را در راستای استراتژی خود جهت رسیدن به اهداف و مقاصد خود می توان بصورت ذیل تشریح وبه افکار پنهان در عملکرد آن پی برد.                                                                                                         

 

تناقض گفتار در مقامات دولت آمریکا 

                                                                                                     

برخی ها لبخند دشمن را باور می كردند اما به تدریج پشت صحنه این وعده ها را فهمیدند و متوجه شدند كه دشمن چه راحت دروغ می گوید و چگونه بدون واهمه و دغدغه عهد شكنی میكند و بدون احساس خجالت زیرحرف و قولش می زند...روزی كه لازم شد و این نامه ها در اختیار افكار عمومی ملتها قرار گرفت همه می فهمند وعده ها و حرفهای امریكا چقدر ارزش دارد و آنها چگونه برخلاف حرفهایشان عمل میكنند... همه تلاشها و تبلیغات سیاسی امریكا و صهیونیستها در راستای اسلام هراسی و ایجاد وحشت در افكار عمومی مردم و تخریب حكومت اسلامی و اسلام ناب  نتیجه بخش نخواهد بود (رهبرمعظم انقلاب نماز جمعه تهران به تاریخ )  1390/4/11

          

 

عدم اعتماد به آمریکا به دلیل خوی استکباری و  خودبرتربینی             

                                                             

 

آمریكائی‌ها می‌گویند ما می‌خواهیم با ایران مذاكره كنیم. خوب، سالها است كه میگویند میخواهیم مذاكره كنیم؛ این یك فرصتی نیست كه برای ما به‌وجود آوردند. من اول سال گفتم كه خوشبین نیستم. در مسائل خاص، مذاكره را منع نمیكنم - مثل مسئله‌ی خاصی كه در قضیه‌ی عراق داشتیم، و بعضی از قضایای دیگر - لیكن من خوشبین نیستم؛ چون تجربه‌ی من این را نشان میدهد. آمریكائی‌ها، هم غیرقابل اعتمادند، هم غیر منطقی‌اند، هم در برخوردشان صادق نیستند. (بیانات رهبری در دیدار با مسئولان نظام‌ 30/4/92)

                               

بی اعتمادی به واسطه تهدیدهای مکرر و دشمنی دیرینه با نظام مقدس جمهوری اسلامی 

                                                        

 رابطه با آمریكا و مذاكره با این كشور به جز در موارد خاصی برای جمهوری اسلامی نه تنها هیچ نفعی ندارد بلكه ضرر هم دارد و كدام عاقلی است كه دنبال كار بی‌منفعت برود!؟ عده‌ای اینجور وانمود می‌كردند كه اگر با آمریكایی‌ها دور میز مذاكره بنشینیم بسیاری از مشكلات حل می‌شود، البته ما می‌دانستیم اینجور نیست اما قضایای یك سال اخیر برای چندمین بار این واقعیت را اثبات كرد. در گذشته میان مسئولان ما و مسئولان آمریكا هیچ ارتباطی نبود اما در یك سال اخیر بخاطر مسائل حساس هسته‌ای و تجربه‌ای كه مطرح شد انجام بشود، بنا شد مسئولان تا سطح وزارت خارجه تماس‌ها، نشست‌ها و مذاكراتی داشته باشند اما از این ارتباطات نه تنها فایده‌ای عاید نشد بلكه لحن آمریكایی‌ها تندتر و اهانت‌آمیزتر شد و توقعات طلبكارانه‌ی بیشتری را در جلسات مذاكرات و در تریبون‌های عمومی بیان كردند.البته مسئولان ما در نشست‌ها در جواب طلبكاری آنها، جواب‌های قوی‌تر و گاهی گزنده‌تر دادند، اما در مجموع معلوم شد مذاكره برخلاف تصورات برخی‌ها، به هیچ چیز كمك نمی‌كند. آمریكایی‌ها نه تنها دشمنی‌ها را كم نكردند بلكه تحریم ها را هم افزایش دادند! البته می‌گویند این تحریم‌ها، جدید نیست اما در واقع جدید است و مذاكره در زمینه‌ی تحریم هم، فایده‌ای نداشته است. البته در زمینه‌ی ادامه‌ی مذاكرات هسته‌ای، منع نمی‌كنیم و كاری كه دكتر ظریف و دوستانشان شروع كردند و تا امروز هم خوب پیش رفتند دنبال می‌شود اما این، یك تجربه‌ی ذیقیمت دیگر برای همه بود كه متوجه شویم نشست و برخاست و حرف زدن با آمریكایی ها، مطلقاً تأثیری در كم كردن دشمنی آنها ندارد و بدون فایده است... (دیدار مسئولان وزارت خارجه و سفرا و رؤسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از كشور با رهبر انقلاب - 22/5/93)        

                                                                                                                                 

بی اعتمادی به آمریکا به دلیل پیمان شکنی و نقض عهد و پایبند نبودن به قوانین بین المللی                               

                    

رهبر معظم انقلاب حرفها و موضع گیری های متناقض آمریكایی ها درست بعد از توافق لوزان را دلیلی بر عدم اعتماد بر آمریكا برشمردند. ایشان با اشاره به طرف مقابل كه اهل فریب و دروغ و عهد شكنی و حركت درخلاف مسیر صحیح است، علت دغدغه جدی را این موضوع دانستند و گفتند: یك نمونه از چنین رفتارهای طرف مقابل در مذاكرات اخیر اتفاق افتاد و كاخ سفید بعد از گذشت حدود دو ساعت از پایان مذاكرات، بیانیه چند صفحه ای را در تبیین مذاكرات منتشر كرد كه در اغلب موارد خلاف واقع بود ایشان افزودند: نگارش چنین بیانیه ای در مدت 2 ساعت امكان پذیر نیست بنابراین آنها در همان زمانی كه در حال مذاكره با ما بودند، مشغول تدوین بیانیه ای مخدوش، غلط و برخلاف محتوای مذاكرات بودند . ( دیدار شاعران و مداحان اهل بیت عصمت و طهارت در آستانه ولادت حضرت زهرا(ع) 20/1/1394)       

                                    

 باتبیین این بی اعتمادی که همگان برآن اذعان دارند و نمونه بارزآن نیز تصویب تحریم ها وتشدید آنها در ابعاد مختلف است،  آمریکا باردیگر خوی استکبار ی ، بدعهدی و خوی شیطانی خود را به نمایش گذاشته و به دنبال اجرای استراتژی جدید خود در منطقه است ودر راستای مشورت با تیم امنیت ملی کاخ سفید است .

 

ترامپ مبنا و اصول راهبردی خود را در خصوص ایران راهبرد کنترل و مهار با جلوه تهاجم در نظر گرفته در حال حاضر چالش ها وتهدیداتی که  آمریکا در مناطق بین المللی بر اساس راهبرد امنیتی برای خود ترسیم نموده را می توان اینگونه دسته بندی نمود.

 

رقابت با کشور چین در حوزه اقتصاد جهانی وتهدید نظامی در حوزه آسیا در روسیه تهدید ژئوپلتیکی ونظامی در حوزه اروپا ،کره شمالی تهدید هسته ای وموشکی وجمهوری اسلامی ایران موضوع هسته ای وصنایع موشکی وتهدید متحدین از طریق سیاست‌های برون سپاری تهاجمی به متحدان وگروههای منطقه ای با توجه به این رویکرد می توان نتیجه گرفت که تهدیدات مطرح شده با همراهی غولهای رسانه ای وغوغا سالار وبزرگ نمایی قدرت نظامی و اقدامات تحریک آمیز آمریکا به دنبال کسب نتایج راهبردهای خود در شرایط فعلی بوده که می توان مهمترین این اهداف را درقالب این  موارد دید ،باج خواهی وتسلط بر اعراب منطقه به بهانه تامین امنیت که این موضوع به صراحت و بدون پرده پوشی در سخنان تحقیر آمیز ترامپ مشهود است،فروش اسلحه و توانمندسازی قدرت رژیم غاصب صهیونیستی با انحراف افکار عمومی وکم اهمیت دادن خطر آن برای منطقه و جهان وبه حاشیه راندن موضوع فلسطین ،تغییر بازی در سوریه و تعویق باسازی پس از جنگ وادامه ناآرامی و باسازی بقایایی گروهای تروریستی جهت ایفای نقش در این زمینه ،غارت و چپاول ثروت کشورهای منطقه بویژه در حوزه نفتی خلیج فارس و مجبور نمودن آنان در پذیرش تامین امنیت و واگذاری آن به آمریکا  آنچه برای آمریکا از همه مهمتر است گسترش قدرت خود وادامه مسیر در جاده تک قطبی که برای خود ترسیم نموده است وهمه این تحرکات از بازی با تعرفه های اقتصادی تا تحریم روسیه وایران وافزایش قدرت نظامی گرفته تا شیطنت در مداخله کشورهای منطقه ابزار این هدف بشمار می روند.

 

حال باید دید بر ناقوس جنگ کوبیدن آنها در راستای تامین همین اهداف است ؟وآیا به وقوع پیوستن جنگ برای آمریکا این راهبرد را تقویت یا برعکس آن را تضعیف و بی ثبات می نماید ؟با اندکی تامل در این موضوع می توان به این نتیجه رسید  آمریکا حاضر نخواهد شد با ایجاد  جنگ تمام راهبردهای خود را از بین ببرد و از تمام جهات فوق خود را در معرض نابودی قراردهد و خود را مستقیما وارد باتلاقی نماید که سرانجام آن نابودی خود اوست از این رو با تبلیغات و ایران هراسی سعی در اغفال نمودن جامعه جهانی داشته وتضعیف روحیه مقاومت داخلی ایران وامید به بی عقلی وجهل کشور های دارد که زمام امور آنها را در دست گرفته وآنها را در مخمصه گرفتار نماید وبه قیمت نابودی آنها خود را از مهلکه خود ساخته نجات دهد در این بین آنچه برای جامعه و نظام مقدس جمهوری اسلامی در این برهه می بایست مورد توجه و تاکید قرارگیرد تکیه بر وحدت درونی و توجه و تکیه به توانمندی و اعتماد به نیروهای انقلابی  و جوانان نخبه این سرزمین حول محوریت ولایت فقیه وفرمایشات مقام معظم رهبری وبصیرت وتوجه و تلاش در بستر سازی و فراهم نمودن زمینه تحقق فرمایشات رهبری در زمینه رونق  اقتصادی با اقدام و عمل خواهد بود.

 

رضا رضایی کارشناس ارشد علوم سیاسی                                                                                                                 

 

 

انتهای پیام/

ارسال نظر

9 + 9 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران