سفره‎های افطار با عطر و بوی سادگی/طعم شیرین معنویت و برکتی به وسعت آسمان

سفره‎های افطار با عطر و بوی سادگی/طعم شیرین معنویت و برکتی به وسعت آسمان
شناسه خبـر : ۱۹۲۸۱ سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۷

در ماه مهمانی خدا، مؤمنان و روزه‌داران بر سر سفره‌های افطار دورهم جمع می‌شوند، سفره‌هایی که اگرچه ساده است اما طعم شیرین معنویت در آن موج می‌زند.

به گزارش سفیر افلاک، رمضان ماه نزول قرآن، ماه مهمانی خدا، ماه عبادت و برکت است، ماهی که هر عبادت را ثواب دوچندان می‌نویسند و فرصتی برای توبه و دوری جستن از گناهان ریزودرشت است.

 

در ماه رمضان روزه‌داران یک ماه به مهمانی خدا می‌روند و از لحظه‌لحظه این ماه بهره می‌گیرند، درهای رحمت الهی بیش‌ازپیش به روی بندگان گشوده شده است.

 

Image result for ‫افطاری ساده در مساجد‬‎

 

افطاری دادن در این ماه ثواب بسیار زیادی دارد و درآیات و روایات به مؤمنان سفارش شده تا روزه‌داران را حتی با افطاری ساده، افطاری دهند و پاداش‌هایی از درگاه خداوند دریافت کنند.

 

پیامبر اسلام(ص) می‌فرمایند: ای مردم! هرکسی از شما روزه‌دار مؤمنی را افطار دهد، چنان است که گویا بنده‌ای را آزادکرده، و خداوند از لغزش‌های گذشته‌اش می‌گذرد که یکی عرض کرد! ای رسول خدا، همه ما قدرت افطاری دادن را نداریم و پیامبر خدا فرمود: با پاره‌ی خرما و مقداری آب، آتش جهنم را از خود دور کنید.

 

حالا در بسیاری از مساجد سفره‌هایی بارنگ و بوی سادگی در هنگام افطار پهن می‌شود، فقیر و غنی کنار هم بر سر این سفره می‌نشینند و  روزه خود را افطار می‌کنند، در این سفره‌ها خبری از چشم و هم‌چشمی و اسراف نیست آنچه دیده می‌شود تنها طعم شیرین معنویت است.

 

Image result for ‫افطاری ساده در مساجد‬‎

 

در مساجد با چند عدد خرما و نان با تکه ای پنیر از روزه داران ماه خدا پذیرایی می شود و سنت افطاری دادن ساده بیشتر ترویج داده می شود.

 

سفره های بی آلایش در مساجد، امامزادگان، حسینیه ها و حتی منازل پهن می شود و با توجه به این شرایط افتصادی می طلبد تا بیش از پیش در راستای ترویج این سفره های ساده اما پر از صمیمت و همدلی تلاش کنیم.

 

Image result for ‫افطاری ساده در مساجد‬‎

 

همچنین می‌توان برای بهره‌مندی از ثواب افطاری دادن به روزه‌داران در منازل هم با گستراندن یک سفره افطاری ساده  از اقوام و دوستان پذیرایی کرد و در این سفره‌ها به‌جای چند نوع غذا و افطاری با یک افطاری ساده پذیرایی کرد.

 

در کنار ما فقرا و نیازمندانی هستند که در این ماه باید بیشتر حواسمان باشد و به‌جای اسراف و تجملات، با افطاری ساده از نیازمندان پذیرایی کنیم.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر

2 + 1 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران