سیر تا پیاز سهمیه بندی و گرانی بنزین؛

مخالفت مجلس با افزایش قیمت بنزین /گران شدن بنزین منطقی نیست

مخالفت مجلس با افزایش قیمت بنزین /گران شدن بنزین منطقی نیست
شناسه خبـر : ۱۹۱۵۴ شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۲

در حالی طرح سهیمه بندی و گرانی بنزین مطرح شد که تنها بعد از چند ساعت تکذیب شد و نمایندگان مجلس از این اقدام دولت انقتاد کردند.

به گزارش سفیر افلاک از مدتها قبل برنامه سهیمه بندی و گرانی بنزین توسط دولت مطرح شد که با مخالفت هایی روبرو شد و این کار به تعویق افتاد.

 

این موضوع در روز 11 اردیبهشت ماه قوت گرفت و در فضای مجازی و رسانه ها خبر سهیمه بندی بندی و گرانی بنزین پر رنگ شد و همین امر سبب شد تا با انتشار این اخبار در فضای مجازی و رسانه ها، صفوف طولانی از خودروها در جایگاه های سوخت ایجاد شود.

 

قرار بود با اجرای این طرح 60 لیتر بنزین برای هر متقاضی با قیمت هر لیتر 1000 تومان، بنزین آزاد هم لیتری 2500 تومان و بنزین سوپر هم لیتری 3000 تومان عرضه شود.

 

چند ساعت بعد از این ماجرا اخباری مبنی بر تکذیب خبر سهیمه بندی بنزین و گرانی آن منتشر شد و وزیر نفت سهیمه بندی و گرانی بنزین را تکذیب کرد و گفت توضیحات بیشتر را به زودی اعلام خواهم کرد.

 

 بنزین

 

این در حالیست که با این خبر سهیمه بندی و گرانی بنزین، زنگ گرانی کرایه تاکسی ها هم نواخت و نگرانی را در این راستا بیشتر کرد.

 

همه این موارد در حالی رخ داد که علیرغم این که مقدارها، قیمتها و سهیمه ها به صورت صفر تا 100 اعلام شده بود اما چند ساعت بعد تکذیب شد.

 

از سوی دیگر با اعلام خبر سهیمه بندی بنزین و گرانی آن، مجلس نسبت به این اقدام دولت انتقاد کرد و بسیاری از نمایندگان انتقاد و توضیحات خود را در این راستا عنوان کردند.

 

محمدرضا ملکشاهی راد در رابطه با منتشر شدن اخباری در فضای مجازی مبنی بر گران شدن نرخ بنزین به سفیرافلاک گفت: سال 96 در کمیسیون تلفیق دولت خیلی اصرار داشت قیمت بنزین افزایش پیدا کند آن زمان در کمیسیون تلفیق بودجه بشدت با این موضوع مخالفت کردیم چون مردم از نظر اقتصادی و معیشتی در سختی به سر می برند.

 

 

مجلس با افزایش قیمت بنزین مخالفت می کند  

وی افزود: هرچند افزایش قیمت بنزین می تواند دولت را در تأمین نیازمندی های مالی کمک کند ولی همیشه مجلس با این موضوع مخالفت کرده است و امسال هم که در بودجه سال 98 دولت و برخی از نمایندگان مجلس پیشنهاداتی داشتند ولی بازهم کمیسیون تلفیق مجلس مخالفت کرد.

 

عضو کمیسیون تلفیق بودجه در مجلس با بیان این که در حال حاضرجامعه پذیریش این موضوع را ندارد چراکه فشار اقتصادی آنقدر زیاد شده که خانواده ها توان پرداخت سبدهای نیازمندی را ندارند درنتیجه هرآدم عاقلی با این موضوع مخالفت است.

 

  به گفته ملکشاهی راد الان که بحث کارت سوخت پیش کشیده شده این موضوع قوت پیدا کرده اما از هیچ منبع رسمی اعلام نشده و حتی وزیر نفت هم این موضوع را تکذیب کرد واخبار موثق هم وجود ندارد که بگوییم سران سه قوه این کار را کرده اند اگر خبر موثق بود مصوبات سه قوه مورد بحث بود.

 

کارت سوخت فقط برای جلوگیری از قاچاق است وی بیان کرد: طی 2سال اخیرسیاستی شدت گرفته که برای مبارزه با قاچاق بنزین باید کارت سوخت در اختیار مردم قرار بگیرد که موجب می شود قاچاق بنزین و گازوئیل به حداقل برسد به دلیل این که فرد باید کارت سوخت داشته باشد تا بتواند بنزین بزند.

 

بنزین

 

  عضو کمیسیون عمران در مجلس با اشاره به میزان تولید بنزین در کشور گفت: الان میزان تولید حدود110میلیون لیتر در روز است و حداکثر مصرف هم 90 میلیون لیتراست در نتیجه تولیدات مان خوب است و کارت سوخت فقط برای جلوگیری از قاچاق است.

 

  ملکشاهی راد با تأکید بر این که افزایش قیمت حامل های انرژی تنها در مجلس باید مطرح و موافقت شود، تصریح کرد: دولت به تنهایی نمی تواند این کار را انجام دهد یک استنباط موجب شایعه شده تا زمانی که مجلس موافقت نکند به احتمال قوی این موضوع در جامعه تحقق پیدا نمی کند.  

 

گران شدن بنزین منطقی نیست 

 وی با اظهار مخالفت در مورد افزایش قیمت بنزین عنوان کرد: در شرایطی که در جنگ اقتصادی هستیم و ناتوانی مدیریت های داخلی و شاید همراهی مدیران داخلی با دشمنان موجب افزایش سرسام آور قیمت شده است گران شدن بنزین منطقی نیست.

 

بنزین

 

نماینده مردم خرم‌آباد و دوره چگنی در مجلس اظهارداشت: در یک زمان که شرایط بهتر باشد باید بنزین را به قیمت واقعی فروخت این ثروت ملی است امروز هر اندازه که قیمت بالاتر شود همان اندازه هم مصرف هم بالاتر می شود.

 

ملکشاهی راد گفت: وقتی می بینم گرانی افسارگسیخته در جامعه وجود دارد و هیچ منطق و نظارتی هم وجود ندارد ویا نظارت ها اثر ندارد این بنزین گران کردن نارضایتی بیش تر مردم را در پی دارد که سیاست غلطی است.

 

به گفته وی فعلا بودجه سال 98 بسته شده و بودجه هدفمندی یارانه براساس بنزین لیتری هزارتومان هست درنتیجه فعلا نیاز نداریم و منابع مشخص شده اگر منابع پیش بینی را بدست بیاورند کسر اعتبار نخواهند داشت.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر

1 + 7 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران