به فرماندهی مشترک ارتش و سپاه؛

بیت المقدس؛ بزرگترین دستاورد نظامی - سیاسی در جنگ تحمیلی

بیت المقدس؛ بزرگترین دستاورد نظامی - سیاسی در جنگ تحمیلی
شناسه خبـر : ۱۹۱۰۱ سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۹

عملیات بیت المقدس با حضور 130هزار رزمنده در ۱۰ اردیبهشت ۱۳۶۱ با رمز «یا علی ابن ابی‌طالب» در محور اهواز ـ خرمشهرـ دشت آزادگان، به فرماندهی مشترک سپاه و ارتش و با هدف آزادسازی خرمشهر آغاز شد.

به گزارش سفیر افلاک،بیش از بیست ماه از آغاز جنگ تحمیلی استکبار علیه جمهوری نو پای اسلامی ایران می گذشت و شهر "خرمشهر" همچنان در چنگ نیروهای ارتش عراق قرار داشت.

 

عملیات "فتح المبین" در منطقه غرب دزفول و شوش اخیرا به پایان رسیده وبا نتایج شگفت انگیز آن روح تازه ای در کالبد رزمندگان اسلام دمیده بود.

 

فرماندهان جنگ بر آن بودند تا فرصت ابتکار عمل و کشاندن جنگ به یک شکل فرسایشی و بلند مدت از دشمن گرفته شود، بویژه آنکه فصل گرمای طاقت فرسای جنوب کشور در راه بود.

 

عملیات پیروزمندانه فتح المبین که با آزادسازی بخش گسترده ای از خطه خوزستان در شمال غرب این استان پایان پذیرفته بود، راه را برای آزادسازی مناطق خرمشهر، شلمچه، هویزه و بخش های دیگر هموار ساخته بود، چرا که این محدوده وسیع بر خلاف منطقه عملیاتی فتح المبین فاقد عارضه و ناهمواری زمینی بود.

 

البته دشمن در غرب رودخانه کارون که در قلب شهر خرمشهر جاری است، استحکامات و موانع ایذایی پیشرفته و چشمگیری فراهم آورده و نیروهای چند هزار نفری خود را در خطوط پدافندی پیچیده ای، متمرکز و مستقر کرده بود.

 

سرانجام در تاریخ 10 اردیبهشت ماه سال 61 عملیات بیت المقدس به عنوان یکی از مهمترین و بزرگترین عملیات‌های نیروهای مسلح ایران با حضور 130 هزار رزمنده و با تدبیر سپهبد شهیدعلی صیادشیرازی در اعزام اساتید دانشگاه فرماندهی و ستاد (دافوس) به منطقه عملیات و طرح‌ریزی عملیات و استفاده از تجارب آن‌ها و همچنین همکاری بیشتر" ارتش و سپاه در جنگ ایران و عراق" آغاز شد.

 

رزمندگان این عملیات در ساعت ۳۰ دقیقه بامداد ۱۰ اردیبهشت ۱۳۶۱ با رمز «یا علی ابن ابی‌طالب» در محور اهواز ـ خرمشهرـ دشت آزادگان، به فرماندهی مشترک سپاه و ارتش و با هدف آزادسازی خرمشهر آغاز کردند.

 

عملیات سه هفته ادامه داشت؛ نیروهای عراقی منطقه با هدف آغاز عملیات دفاعی از خرمشهر عقب‌نشینی کردند. در اول خرداد ۱۳۶۱ ارتش عراق پاتک بزرگی را برای پس زدن نیروهای ایرانی شروع نمود،با وجود گستردگی این پاتک نیروهای ایرانی توانستند در مقابل آن مقاومت نمایند،نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، حمله سراسری خود را از منطقه عمومی رودخانه کرخه و غرب رود خانه کارون به منظور آزاد سازی خرمشهر و مناطق پیرامون و عقب راندن دشمن تا مرز بین المللی آغاز نمودند.

 

همچنین از سوی ستاد جنگ مقرر شده بود تا در جریان این عملیات، شهرهای اهواز، حمیدیه و سوسنگرد از برد توپخانه سنگین و دور برد دشمن خارج شوند.

 

سرانجام پس از 25 روز تلاش برای مقدمات و انجام طرح بزرگ عملیات، به منظور رویارویی با مشکلات احتمالی، از جمله آب گرفتگی های غیر طبیعی که دشمن بر سر راه رزمندگان ایجاد کرده بود و پیچیدگی مواضع و حجم ماشین آلات زرهی و نیروهای پیاده دشمن و انجام چهار مرحله عملیات تهاجمی در منطقه ای به وسعت 6000 کیلومتر مربع، همه چیز برای یک حمله بزرگ مهیا شد.

 

در تاریخ سوم خرداد ماه 1361 خرمشهر که با 34 روز مقاومت در برابر دشمن سقوط کرده بود، پس از 575 روز اشغال و ویران شدن خانه ها و اماکن عمومی و دولتی، در کمتر از 48 ساعت آزاد و پاکسازی شد و به آغوش میهن اسلامی باز گشت.

 

بازتاب این پیروزی شگرف تا مدتها در رسانه های جهان در صدر تمام اخبار و گزارش ها بود. فتح خرمشهر بمنزله بزرگترین پیروزی نظامی - سیاسی جمهوری اسلامی در جریان جنگ تحمیلی، و مهلک ترین ضربه به پیکره دشمن تلقی می شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

6 + 2 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران