«الیاس سوری»فرمانده دلاور گردان تخریب تیپ ۵۷ لرستان

«الیاس سوری»فرمانده دلاور گردان تخریب تیپ ۵۷ لرستان
شناسه خبـر : ۱۹۰۸۳ یکشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۸

شهید  8 اردیبهشت  در حال ثبت و گراگیری میدان مین در منطقه بانه کردستان پایش به تله انفجاری مین برخورد کرده و آسمانی می شود.

به گزارش سفیر افلاک شهید الیاس سوری که متولد سال 47 است، دوران ابتدایی اش در مدارس با پیروزی انقلاب اسلامی مقارن می شود و در همان ابتدای  شکل گیری  انجمن های اسلامی دانش آموزی در مدارس فعالیت های انقلابی خود را آغاز می کند.

 

 پس از سپری نمودن تحصیلات دوره راهنمایی جنگ تحمیلی توسط رژیم بعث عراق شروع می شود با این که چندین بار به طورمکرر به سپاه منطقه جهت اعزام به جبهه های حق علیه باطل مراجعه می نماید اما به دلیل پایین بودن سنش ازاعزام او جلوگیری می شود.

 

الیاس درسال ۱۳۶۴ به خیل سپاهیان اسلام در جبهه های جنوبی کشور می پیوندد و پس ازسپری نمودن دوره های آموزشی و مقدماتی با لباس بسیجی به مدت ۲ سال متوالی خدمت می کند.

 

شهید الیاس سوری در سال ۱۳۶۶ به عضویت رسمی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی در می آید و در گردان مهندسی رزمی لشکر ۵۷ حضرت ابوالفضل استان لرستان در کسوت تخریب چی  شروع به فعالیت جدید می نماید.

 

عیدی دریکوند ؛از جمله همرزمان شهید در رابطه با او گفت: الیاس سوری از نیروهای برجسته و مخلص گردان ایثار تیپ 57 حضرت ابوا لفضل (ع) بود؛شب عملیات و الفجر 9 با تاریک شدن هوا همه به سوی ارتفاعات گردرش حرکت کردیم بعد از ساعتی به ابتدای میدان مین رسیدیم، بچه های تخریب با سرعت تمام مشغول پاک کردن میدان مین بودند ناگهان یک مین منفجر شد و همه جا را مثل روز روشن کرد عملیات لو رفته بود و چاره ای نبود جز این که س به عملیات و پیشروی سریع و برق آسا به سمت دشمن ادامه دهیم.

 

وی ادامه داد: الیاس سوری به سرعت به اتفاق بعضی از بچه های تخریب به طرف دشمن می رفتند و م انیز به دنبال آنها حرکت می کردیم .ناگهان با برخورد با یک رشته سیم خاردار حلقوی ،الیاس سوری فریاد زد که تخریب چی قیچی را بیاور اما فاصله ی تخریب چی زیاد بود و فرصت کم و جان بچه ها در خطر ...

 

شهید الیاس سوری در این هنگام زیب اورکت خود را بست و خود را روی سیم خاردار انداخت و گفت از روی من عبور کنید به خوبی یاد دارم که 4 نفر از بچه ها از روی بدن الیاس سوری عبور کردند بحمد الله خط شکسته شد و عملیات با موفقیت انجام شد.

 

هفت سالی از جنگ تحمیلی می گذشت ؛ الیاس سوری به عنوان فرمانده گردان تخریب تیپ 57 لرستان برای انجام مأموریت راهی بانه کردستان می شود؛باید راه بر کومله ها و دموکرات ها بسته می شد،الیاس به عنوان تخریب چی مشغول کار گذاشتن مین های متفاوت در مسیر بود تا اینکه در تاریخ ۲۸/۱/۷۳ با ماشین روی مین می رود و از ناحیه سر و پا مجروح می شود.

 

حاج نوری؛فرمانده   وقت تیپ 57 حضرت ابوالفضل (ع) از او می خواهد که از منطقه برگردد اما روح ملکوتی شهید در قالب تن نمی گنجد و سودای پرواز به  آسمان ها و پیوستن به خیل دوستان شهیدش را دارد.

 

قبل از شهادت از وصیت نامه ایی می گوید که در البومی نزد یکی از برادرانش است؛ تا این که در روز پنجشنبه مورخه ۸/۲/۱۳۷۳ ساعت سه ونیم بعد از ظهر زمانی که در حال ثبت و گراگیری میدان مین در تنگه هنگ ژال منطقه بانه کردستان پایش به تله انفجاری مین M-16  برخورد می نماید و پس از چند دقیقه روح بلند و ملکوتیش از عالم خاک به افلاک می رسد.

 

پیکر مطهرش سه روز بعد بر فراز دستان مردم فهیم و قدر شناس شهرستان کوهدشت در قطعه شهدای بهشت زهرای آن شهرستان تشییع و در کنار دیگر همرزمانش آرام می گیرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

6 + 3 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران